Nowe stypendia naukowe

Forum studenckie dla przyszłych, obecnych i byłych studentów kierunków przyrodniczych i pozostałych. Podziel się swoimi doświadczeniami, radościami i smutkami
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Nowe stypendia naukowe

Post autor: Medycyna Lwów »

wiesz zależy gdzie nie było trudne do uzyskania - u ans na każdym przedmiocie praktycznie jest krzywa gaussa do ocen, często też do progu i piątek można naliczyć na palcach jednej ręki, a studentów jest 300.

Porównywanie nas do tzw. zachodu - oni owszem płacą, ale jaką mają jakość zajęć m- kliniki 1-2 os. grupy, wszystkie materiały dostają w formie wydruków bez dyskusji i proszenia, kompetencja i nowoczesność, a u nas każdy wie jak z tymi kwestiami jest. Za takie coś to bym nie zapłacić przepraszam bardzo. A stypendia naukowe są nagrodą i mobilzują wiele osób do nauki i jak były tak być powinny.

Batha, na studiach medycznych jest stypendium ministra zdrowia - pokaźnej sumy (ok. 1400 zł m-cznie przez 10 m-cy), ale niełatwo je dostać.
Dopamina
Posty: 49
Rejestracja: 15 maja 2010, o 17:49

Re: Nowe stypendia naukowe

Post autor: Dopamina »

Co do stypendium socjalnego i ustalania dochodu, wg mojej opini uczelnie nie radzą sobie z ustalaniem faktycznego dochodu jaki przypada na członka rodziny i chyba nie da się tego zmienić. Jak to zwykle bywa przy zmianach to pewnie trochę chaosu w tym roku zawita.
Skoro jesteśmy przy stypendiach może ktoś się orientuje jak to było kiedyś ze stypendium ministra zdrowia? Za jakiego typu osiągnięcia było przyznawane? Ile osób mogło je dostać?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Nowe stypendia naukowe

Post autor: Medycyna Lwów »

cały regulamin jest na stronie BODP WUM oraz na stronie ministerstwa zdrowia - są też listy osób co je dostały na każdej uczelni. Trzeba mieć wysoką średnią, wszystko zdane w 1 terminie i jak najwięcej osiągnięć naukowych (publikacje, konferencje, konkursy itp.). Dostać łatwo nie jest, ale pieniądze są duże.
wiosenka26
Posty: 8
Rejestracja: 14 mar 2011, o 13:42

Re: Nowe stypendia naukowe

Post autor: wiosenka26 »

Porażka z tymi stypendiami. Czy oni chcą w ten sposób spowodować, że coraz mniej ludzi studiuje? Studia tylko dla bogatej lub ponadprzeciętnie (bo przeciętność już nie wystarcza) utalentowanej młodzieży?!?!?!
Quercus
Posty: 44
Rejestracja: 20 wrz 2009, o 16:58

Re: Nowe stypendia naukowe

Post autor: Quercus »

Chwileczkę, z tego co wiadomo o ustawie, to i tak ma być brana pod uwagę głównie średnia, a dodatkowo inne osiągnięcia za które są punkty, więc jak nikt z kierunku nigdzie nie uczestniczył czy nie dokonał jakichś tam ujętych rzeczy to i tak średnia jest głównym wyznacznikiem.
Kókiii Monster
Posty: 4
Rejestracja: 14 wrz 2011, o 11:14

Re: Nowe stypendia naukowe

Post autor: Kókiii Monster »

armistice pisze:Mi sie wydaje ze to jest dobre rozwiazanie biorac pod uwage ZE I TAK DROGIE (JAK NA POLSKIE WARUNKI) STUDIA SA ZA DDDDDDDDAAAAAAAAARRRRRRRRRMMMMMMOOOOOOOO. Wiem ze juz to pisalem pare razy na tym forum ale powtorze- zobaczcie na swoich kolegów ktorzy za granicą wychodzą na rynek z kredytem ktory splacają nawet niewiadomo ile. Wy narzekacie na odebranie stypendium naukowego (ktore i tak relatywnie nie było trudne do uzyskania). Dać psu palec a wezmie cala reke.
Przepraszam, ale ton Twojej wypowiedzi mnie śmieszy. Ja studiując dziennie na uczelni medycznej musiałam zaciągnąć kredyt studencki, bo moich rodziców nie stać nawet na opłacanie akademika. Jak to sobie wyobrażasz? Kolejny kredyt na opłaty za studia? Dodam jeszcze, że według szanownej komisji stypendialnej nie łapę się na stypendium socjalne. A teraz moje szanse na stypendium naukowe przy średniej powyżej 4,5 są nikłe, przez durne reformy. A niestety, jak się uczysz, uczestniczysz w SKN i studiujesz dziennie to ciężko mówić o jakiejkolwiek pracy. Więc proponuję, żebyś następnym razem nie generalizował i reprezentował troszkę mniej egocentryczny punkt widzenia.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Molcia
Posty: 560
Rejestracja: 26 sty 2008, o 21:38

Re: Nowe stypendia naukowe

Post autor: Molcia »

Hm.właśnie wczoraj sobie przeczytałam regulamin na stronie mojej uczelni i tak jest napisane:
Warunkiem przyznania stypendium rektora dla najlepszych studentów jest uzyskanie wysokiej średniej ocen za poprzedni rok akademicki lub posiadanie osiągnięć naukowych, artystycznych lub wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym"
Dodatkowo o stypendium można się starać od średniej 4,2. Jestem po pierwszym roku i żadnych osiągnięć w kołach naukowych itp. nie mam, ale łapię się na ten dolny próg średniej - mam właśnie 4,2, co wcale nie było takie łatwe do uzyskania, dużo osób na moim roku ma poprawki. Myślicie, że warto spróbować, złożyć chociaż wniosek o stypendium?
Quercus
Posty: 44
Rejestracja: 20 wrz 2009, o 16:58

Re: Nowe stypendia naukowe

Post autor: Quercus »

Do tych co marudzą, że przy wysokiej średniej boją się że nie dostaną:
Bardzo wazne jest tu słówko lub:

"Warunkiem przyznania stypendium rektora dla najlepszych studentów jest uzyskanie wysokiej średniej ocen za poprzedni rok akademicki lub posiadanie osiągnięć naukowych, artystycznych"


Molcia, a to, ze masz średnią niewiele powyżej progu to nie znaczy akurat, że dotaniesz stypendium, bo jesli będzie dużo ludzi z lepszą średnią to i tak dostanie pieniądze jakiś procent najlepszych studentów, co wcale nie znaczy że mając 4,2 człowiek się załapie.
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Nowe stypendia naukowe

Post autor: Stalowy »

Molcia, próbuj, to przecież nic Cię nie kosztuje, a nie wykluczone, że coś się uda urwać
Awatar użytkownika
Molcia
Posty: 560
Rejestracja: 26 sty 2008, o 21:38

Re: Nowe stypendia naukowe

Post autor: Molcia »

No to też właśnie tak sobie myślałam i wcale nie mam pretensji, cóż, taka reforma kolejna. Oczywiście, wiadomo, że stypendium jest przeznaczone dla iluś tam (10% bodajże) najlepszych, w sumie nic nie stracę jak spróbuję
Quercus
Posty: 44
Rejestracja: 20 wrz 2009, o 16:58

Re: Nowe stypendia naukowe

Post autor: Quercus »

w większości uczelni są gotowe druki podań, a są one właśnie już przygotowane zgodnie z nowymi ustawami, więc to prawo już działa,
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Nowe stypendia naukowe

Post autor: Batha »

na większości uczelni stypendia są już przydzielone, więc może podzielimy się z innym kwotami?

Ja zacznę: Politechnika Śląska, Wydział Chemiczny, Technologia
ilość studentów: 4%
kwota (uwaga, uwaga): 150 zł miesięcznie (słownie: sto pięćdziesiąt polskich złotych)
Awatar użytkownika
dzikus
Posty: 104
Rejestracja: 21 paź 2011, o 18:31

Re: Nowe stypendia naukowe

Post autor: dzikus »

AK na UP Wroclaw 180 zl. Yeeee, tez szaleja ].
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość