kilka pytań-chromosomy, komórki

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
michalsol
Posty: 8
Rejestracja: 16 lis 2009, o 18:22

kilka pytań-chromosomy, komórki

Post autor: michalsol »

Witam:)
Mam kilka pytań, gdyż właśnie czytam trochę o genetyce i mam kilka niejasności.
1. Człowiek ma 46 chromosomów. Ale mam rozumieć, że znaczy to, że człowiek ma 46 chromosomów w każdej komórce?
2. Czy człowiek w każdej komórce ma ten sam materiał genetyczny? To znaczy czy każda komórka człowieka zawiera te same informacje genetyczne co dowolna inna (nie licząc gamet)?
Pozdrawiem i dzięki.

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: kilka pytań-chromosomy, komórki

Post autor: AnnaWP »

1. W zasadzie tak.
Są wyjątki, jak komórki linii płciowej w trakcie lub po mejozie, erytrocyty itd.
2. Znowu w zasadzie tak. Co prawda częstotliwość mutacji somatycznych jest wyższa niż w linii płciowej, ale te zmiany w obrębie jednego osobnika można uznać za nieznaczące.
No i pomińmy ekstremalne przypadki, jak hybrydy genetyczne, co w zoologicznej definicji oznacza osobnika powstałego ze zlanych zarodków o odmiennych genotypach.
michalsol
Posty: 8
Rejestracja: 16 lis 2009, o 18:22

Re: kilka pytań-chromosomy, komórki

Post autor: michalsol »

Dzięki za pomoc, o to chodziło.
Pozdrawiam.

Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: kilka pytań-chromosomy, komórki

Post autor: Jakusz »

1. Komórki wątroby potrafią być poliploidalne, zatem tak jak pisała Anna, w zasadzie tak, ale nie jest to reguła absolutna.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości