spektrum geograficzno historyczne

Pomoc w oznaczaniu roślin oraz znalezieniu literatury. Robisz zielnik i szukasz pomocy, pomożemy w zidentyfikowaniu i nazwaniu roślin.
Fabik
Posty: 2
Rejestracja: 2 sie 2011, o 23:02

spektrum geograficzno historyczne

Post autor: Fabik »

witajcie!
Mam problem związany z kartą zielnikową, nie wiem w jakiej książce mam znaleźć owe spektrum geograficzno historyczne .
Wiem tylko tyle że chodzi o to czy roślina jest kenofitem, archeofitem itd. Będę wdzięczna za każdą wskazówkę
McForest
Posty: 157
Rejestracja: 7 mar 2010, o 09:17

Re: spektrum geograficzno historyczne

Post autor: McForest »

Nie jest najłatwiejsza sprawa. Niektóre gatunki nie są jednoznacznie przyporządkowane i ich status zmieniał się. Było kilka specjalistycznych opracowań na ten temat, np.:
Kornaś J., 1968a: Geograficzno-historyczna klasyfikacja roślin synantropijnych. Mater. Zakł. Fitos. Stosow. UW 25: 33–41.
Kornaś J., 1968b: Prowizoryczna lista nowszych przybyszów synantropijnych (kenofitów) zadomowionych w Polsce. Mater. Zakł. Fitos. Stosow. UW. 25: 43–53.
Zając E.U., Zając A.,1975: Lista archeofitów występujących w Polsce. Zesz. Nauk. UJ, 395, Prac. Bot. 3: 7–16.
Zając A., 1979: Pochodzenie archeofitów występujących w Polsce. Rozpr. habil. UJ 29: 1–213. Druk UJ w Krakowie.
Zając A., Zając M., Tokarska-Guzik B., 1998: Kenophytes in the flora of Poland: list, status and origin. Phytocoenosis 10, Supl. Cartogr. Geobot. 9: 107–116.
Rostański K., Sowa R., 1986-1987: Alfabetyczny wykaz efemerofitów Polski. Fragm. Flor. Geobot. 31–32 (1–2): 151–205.

Może jednak prościej oprzeć się na jakimś autorytecie, który opracował i opublikował potężną listę gatunków, np.
Zarzycki K., Trzcińska-Tacik H., Różański W., Szeląg Z., Wołek J., Korzeniak U., 2002: Ecological indicator values of vascular plants of Poland. PAN, Kraków.
Jackowiak B., 1993: Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych w Poznaniu. Prace Zakł. Taksonomii Roślin UAM, Poznań: 5–409.
Sudnik-Wójcikowska B., 1987b: Flora miasta Warszawy i jej przemiany w ciągu XIX i XX wieku. Wyd. UW, Warszawa.
Fabik
Posty: 2
Rejestracja: 2 sie 2011, o 23:02

Re: spektrum geograficzno historyczne

Post autor: Fabik »

dziękuję bardzo za odp) chociaż z tymi pozycjami to będzie mały problem
renarde
Posty: 18
Rejestracja: 2 wrz 2011, o 12:10

Re: spektrum geograficzno historyczne

Post autor: renarde »

Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości