Choroby niezaraźliwe.

Kiara
Posty: 733
Rejestracja: 7 gru 2006, o 09:09

Choroby niezaraźliwe.

Post autor: Kiara »

Hej.Postanowiłam zapoznać was bliżej, z niektórymi choróbkami.Oto one:

Zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego-prowadzi do nich często niewłaściwe żywienie.Objawy:biegunki,zaparcia i wzdęcia.Dochodzi do nich wskutek skarmiania spleśniałych lub sfermentowanych pasz oraz podawania brudnej,nieświeżej wody.Przyczyną moze być także podawanie zbyt dużych ilości pasz soczystych lub suchych.Może to doprowadzić do zaburzeń pracy jelit,zapalenia jelit.W każdym z tych zaburzeń może dojść do licznych powikłań.Bakterie,które wytwarzają endo-enterotoksyny,mogą spowodować zatrucia,a nawet śmierć zwierzęcia.

Samowygryzanie okrywy włosowej-zwierzęta mogą się drapać i wygryzać wskutek świądu powodowanego przez pasożyty zewnętrzne.Istnieje teoria,że przyczyną tego zachowania jest niedobór w paszy aminokwasów siarkowych,złe ich przyswajanie,albo też niedobór w karmie nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Zwyrodnienie tłuszczowe wątroby-to było opisane wcześniej już przezemnie.

Zatrucie pokarmowe-wywołane przez enterotoksynę.Zatrucie zwierząt objawia się:biegunką,wzdeciami,wypadaniem odbytu.

Kamica moczowa-często prowadzi ona do krwotocznego zapalenia pęcherza moczowego.Najczęściej występuje u dorosłych samców.Kamienie mogą również zatykać cewkę moczową,wskutek czego dochodzi do zatrzymania moczu i mocznicy.Ultrasonograficznie można stwierdzić ich obecność.

Udar cieplny-przegrzanie organizmu.Objawy:podwyższona temperatura,zaleganie,krótki i szybki oddech,a nierzadko dochodzi do utraty przytomności i nawet upadków.

Zapalenie spojówek-leczenie polega na przemywaniu powiek 3% roztworem kwasu bornego lub naparem z rumianku.

Niezakażny nieżyt nosa-jest to choroba występująca najczęściej w okresach zmiennej pogody póżną jesienią i wiosną.Nozdrza chorych zwierząt są wilgotne,wycieka z nich śluz,oczy łzawią,a w ich kącikach gromadzi się wydzielina,początkowo biała,potwm żółta.Następuje utrata apetytu,zwierzęcia są osowiałe,włosy mają nastroszone,oddech przyspieszony i podniesioną tempertaturę.Przemywać oczy roztworem kwasu bornego lub podawać paszę z witaminą C.

Zapalenie macicy i pochwy-zakażenie bakteryjne.Objawy:wyciek z dróg rodnych jest:krwisty,posokowaty lub ropny,niekiedy o glinianym zapachu.

Zaleganie błon płodowych-powoduje ciężkie zatrucia a nawet śmierć.Zaleganie błon płodowych wymaga interwencji weterynarza.

Tężyczka poporodowa-objawia się ona skurczami napadowymi,drżeniem mięśni,niekiedy utratą świadomości.Jej przyczyną jest niedobór wapnia i fosforu w organizmie.W oststnim miesiącu ciąży należy nieznacznie ograniczyć podawanie związków wapniowych,aby nie nastąpiło zaburzenie sprawności wewnętrznego mechanizmu regulacyjnego,sterującego metabolizmem wapnia.

Zapalenie gruczołu mlekowego-jest ona najczęściej następstwem zranienia sutków przez ssące szczenięta,zalegania mleka w gruczole mlekowym,zakażeń lib powikłań po przebytych chorobach infekcyjnych okresu poporodowego.Stan zapalny sutków objawai się ich obrzękiem i boleścią,zaczerwienieniem i podwyższoną ciepłota.Często zapaleniu temu towarzyszą zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.


Ps Tekst nie jest skopiowany z jakieś stronki.Sama go pisałam opierając się o informacje zawarte w pewnej książce.

Przepraszam za błędy w pisowni.

Kiara

[ Dodano: Sro Mar 28, 2007 21:42 ]
Zapomniałam.
Już niedługo (postaram się jutro) dodam kolejną część pt: :"Choroby wirusowe"

Następne części będą o : Choroby bakteryjne,Choroby grzybiczne i Choroby pasożytnicze.

Ostatnio zmieniony 3 sie 2007, o 14:35 przez Kiara, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości