iloczyn rozpuszczalności

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
kwiatek9
Posty: 34
Rejestracja: 9 gru 2010, o 16:28

iloczyn rozpuszczalności

Post autor: kwiatek9 »

1.Porównaj wartości iloczynów rozpuszczalności siarczanu(VI)strontu,siarczanu(VI)wapnia,siarczanu(VI)baru. i na tej podstawie oceń,któa z tych soli ma w rostworze nasyconym największe stężenie jonów siarczanowych(VI).Dane dotyczące iloczynów rozpuszczalności zbajdują się w necie
2.Oblicz,czy wytraci się osad chlorku ołowiu(II),jeśli do 1dm3 roztworu azotu(V)ołowiu o stęzeniu 0,02 moldm3 dodasz 0,1 cm3 stezonego kwasu solnego(o stężeniu 10 moldm3).Dane dotyczace ilo.roz. znajdują się w necie.
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: iloczyn rozpuszczalności

Post autor: zoo_ »

Jest już trochę późno, więc słabo myślę, ale dwa zadania nie dają mi spokoju.

1) Jaki osad wytrąci się z roztworu siarczanu (VI) cynku, jeśli dodamy do niego równomolową mieszaninę węglanu sodu i siarczku sodu?

W odpowiedziach mam podane, że wytrąci się osad siarczku sodu i za cholere nie wiem dlaczego Skoro jest on rozpuszczalny w wodzie, a poza tym dodajemy go jako substrat. To ma jakiś związek z tworzeniem hydratu?

2) Zmieszano ze sobą równe objętości: roztworu siarczanu (VI) sodu o stężeniu 9,1*10^-2 mol/dm3 i r-ru chlorku wapnia o stężeniu 2*10^-4 mol/dm3. Czy wystrąci się osad siarczanu (VI) wapnia?
Ir CaSO4 wynosi 9,1*10^-6

To zadanie zrobiłam tak:

(za objętości przyjęłam 1 dm3, więc ilość moli będzie równa stężeniu, nie chce mi się już obliczania przepisywać)

CaSO4 Ca 2+ + SO4 2-
[Ca 2+] = [SO4 2-] = n/V1 + V2 = 2*10^-4 mol/ 2 dm3 = 10^-4 mol/dm3

Ir = [Ca 2+] * [SO4 2-] = 10^-4 * 10^-4 = 10^-8

10^-8lt 9,1*10-6

Wyszło mi niby dobrze, bo iloczyn nie został przekroczony, więc osad się nie wytrąci (tak jest w odpowiedziach).
Ale. przeanalizowałam sobie zadanie jeszcze raz i nie wiem skąd mi się wzięło to (podkreślone) 2*10^-4 mola. Cofnęłam się do podobnego zadania robionego na lekcji i tam pani wzięła liczbę moli pierwszego substratu, a więc tutaj byłoby to 9,1 * 10^-2. Tyle, że gdy przyjmę taką ilość moli to wynik wychodzi 2,07*10^-3, co przekracza iloczyn rozpuszczalności, a więc osad powinien się wytrącić (sprzeczność z odpowiedzią).
Ktoś wytłumaczy łopatologicznie?
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: iloczyn rozpuszczalności

Post autor: zoo_ »

Dobra, w tym drugim znalazłam już błąd.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość