Muszki owocowe - częstość crossing-over

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
sufler
Posty: 58
Rejestracja: 15 kwie 2011, o 15:51

Muszki owocowe - częstość crossing-over

Post autor: sufler »

Witam!
Mam w książce WSIPu takie oto zadanie:
U muszki owocowej częstość crossing-over między genami r (purpurowe oczy) i v (zredukowane skrzydła) wynosi 13%.

a. Przedstaw krzyżówkę genetyczną między muszkami o genotypach: RrVv x rrvv

b. Określ, jaki procent muszek w potomstwie tej krzyżówki będzie miał purpurowe oczy i zredukowane skrzydła.
Nie było mnie na lekcji kiedy to zadanie , i w ogóle temat genów sprzężonych był przerabiany. Poszedłem po następnej biologii do pani, żeby mi to objaśniła, i ona po prostu wypisała możliwe gamety od jednego rodzica: RV, Rv, rV, rv i od drugiego: rv, i narysowała mi taką zwykłą krzyżówkę jak przy genach niesprzężonych, czyli:

|RV|Rv_|rV|rv_|
rv|RrVv|Rrvv|rrVv|rrvv|

Po czym stwierdziła, że prawdopodobieństwo wynosi 25%. Nie miałem czasu na polemikę, bo już się przerwa kończyła, ale coś dalej tego nie rozumiem, coś tu wydaje się być nie tak. Przecież 25% byłoby gdyby te geny były niesprzężone. Chyba fakt, że częstość crossing-over wynosi 13% musi zostać jakoś wykorzystany przy rozwiązywaniu tego zadania, co nie?

W podręczniku omawiany był podobny przykład z roślinami, to tam liczyli, że było 45 osobników z jednym genotypem, 45 z drugim, 5 z trzecim i 5 jeszcze z innym, i na podstawie tego liczyli tę częstość: (5+5)/(45+45+5+5)*100%=10%. Wydawało mi się, że w tym zadaniu trzeba zrobić podobne obliczenie, tylko tak jakby od końca. a tu nagle bach! równe 25%.

Proszę, niech mi to ktoś bardziej szczegółowo objaśni
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Muszki owocowe - częstość crossing-over

Post autor: malgosi35 »

RrVv x rrvv
Załóżmy że są sprzęzone w typie cis

RV//rv*rv//rv

Gamety i ich częstość
RV//rv
RV/ - 43,5% =0,435
rv/- 45,5%=0,435
Rv/ - po c-o (13/2)=6,5%=0,065
rV/- po c-o (13/2)=6,5%=0,065

rv/rv
rv/ - 100%=1

rv/
RV/.RV//rv - p=0,435
rv/rv//rv - p=0,435
Rv/.Rv//rv - p=0,065
rV/rV//rv - p=0,0,65

b. Określ, jaki procent muszek w potomstwie tej krzyżówki będzie miał purpurowe oczy i zredukowane skrzydła.
rv/rv//rv - p=0,435=43,5%
sufler
Posty: 58
Rejestracja: 15 kwie 2011, o 15:51

Re: Muszki owocowe - częstość crossing-over

Post autor: sufler »

Czyli moja pani od biologii się myli? Bardzo dziękuję za tą naukową odpowiedź, ale ja jestem dopiero w 2 klasie liceum i nie bierzemy czegoś takiego jak typ sprzężenia cis". Prosiłbym o bardziej tekstowo-opisową i wyjaśniającą odpowiedź na poziomie liceum. Jakby np. na maturze było takie zadanie, to ile w końcu 25% czy 43,5%

Bo ja wymyśliłem jeszcze, żeby to tak policzyć, że to 13% to procent rekombinantów w potomstwie, w takim razie jak odejmę 100% - 13% = 87% to wyjdzie mi procent genotypów rodzicielskich u potomków (czyli RrVv i rrvv), dzielimy na 2 i też wyjdzie 43,5%.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Muszki owocowe - częstość crossing-over

Post autor: malgosi35 »

Dokładnie o to chodzi. Tylko pominełam odejmowanie i dzielenie. Mój błąd
sufler
Posty: 58
Rejestracja: 15 kwie 2011, o 15:51

Re: Muszki owocowe - częstość crossing-over

Post autor: sufler »

Czyli moja pani profesorka jednak się myli?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Muszki owocowe - częstość crossing-over

Post autor: malgosi35 »

Oj, pomyliło jej się coś. Ten się nie myli co nic nie robi
mamalibi
Posty: 1
Rejestracja: 7 kwie 2013, o 17:50

Re: Muszki owocowe - częstość crossing-over

Post autor: mamalibi »

a ja myślę że można zrobić to zadanie łatwiej jeśli rekombinantów masz 13 % to znaczy że niemieszańców jest 87%. purpurowe oczy i zredukowane skrzydła mają muszki o genotypie rrvv czyli połowa z niemieszańców, czyli 87% : 2 = 43.5 %. tak mi się wydaje
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości