Powiedz STOP odstrzałowi krukowatych na Mazurach

WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Kto planował zagładę kruków i wron?

Post autor: WojtekB »

Poniżej zamieszczam link do materiału, który pojawił się w programie Uwaga".
Przyrodnicy alarmują, że od kilku lat niezwykle trudno dostrzec na polskich łąkach i polach zwierzęta od zawsze z nimi kojarzone – zająca i kuropatwę. W wielu województwach prowadzone są specjalne, kosztowne programy, w ramach których hoduje się te zwierzęta, a potem wypuszcza je na wolność. Jednak przy okazji urzędnicy podjęli decyzję, która może doprowadzić do zniszczenia innych rzadkich gatunków.

Kruki oraz ich kuzyni – wrony siwe i sroki - na Warmii i Mazurach od kilku tygodni nie są bezpieczne. Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podpisał zgodę na zabicie 190 wron, 600 srok i 250 kruków. Autorem wniosku o odstrzał chronionych ptaków jest Towarzystwo Przyrodnicze ze Szczytna. Kim są miłośnicy przyrody, którzy chcą zabić wrony, sroki i kruki?
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy poparli nasz sprzeciw wobec decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie, zezwalającej na odstrzał 250 kruków, 160 wron siwych i 600 srok. Przypomnijmy – RDOŚ wydał ją pod koniec lipca br. na wniosek Szczycieńskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Towarzystwo uzasadniało swoją prośbę rzekomym silnym ujemnym wpływem krukowatych na populacje kuropatwy i zająca, jednak nie dostarczyło żadnych naukowych danych na poparcie tej tezy.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wyraziło swój sprzeciw wobec tej decyzji RDOŚ w Olsztynie, o czym poinformowało Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w piśmie wysłanym 18 października br. Równolegle rozpoczęło się zbieranie podpisów pod petycją, którą w ciągu dwóch tygodni poparło 4748 osób. 27 października, na cztery dni przed końcem akcji zbierania podpisów, GDOŚ wydała komunikat o wstrzymaniu wykonania decyzji olsztyńskiego RDOŚ i o wszczęciu postępowania o stwierdzenie jej nieważności. 31 października OTOP przekazał do GDOŚ podpisy popierające protest przeciwko odstrzałowi krukowatych. O dalszych postępach będziemy informować na bieżąco.
Detektyw Monk

Re: Powiedz STOP odstrzałowi krukowatych na Mazurach

Post autor: Detektyw Monk »

Wczoraj na ten temat , był program Uwaga w TVN .Jak ktoś nie oglądał to zachęcam to ich stront internetowej . WARTO !
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Powiedz STOP odstrzałowi krukowatych na Mazurach

Post autor: WojtekB »

Detektyw Monk pisze:Wczoraj na ten temat , był program Uwaga w TVN .Jak ktoś nie oglądał to zachęcam to ich stront internetowej . WARTO !
Detektywie właśnie podałem link do tego reportażu
Detektyw Monk

Re: Powiedz STOP odstrzałowi krukowatych na Mazurach

Post autor: Detektyw Monk »

Obawiam się ,że myśliwi nie dadzą za wygraną i nadal będą to tego dożyć .
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Ile jest kruków w powiecie szczycieńskim?

Post autor: WojtekB »

Sprawa zezwolenia RDOŚ w Olsztynie na odstrzał 250 kruków, 190 wron siwych i 600 srok, w celu wyczyszczenia siedliska przed zaplanowaną restytucją zająca i kuropatwy ma swój dalszy ciąg. 28 września, w związku z opublikowaniem w Gazecie Wyborczej artykułu „Kruki do odstrzału”

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wszczął postępowanie wyjaśniające. W liście kierowanym do autorów artykułu czytamy „Przedmiotowa decyzja dotyczy zabicia poprzez odstrzał znaczącej liczby ptaków, zatem wydanie zezwolenia powinno zostać poprzedzone niezwykle dokładną analizą przypadku. W związku z tym Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie o przekazanie akt sprawy, celem zbadania okoliczności wydania przedmiotowego zezwolenia. W przypadku zaistnienia podejrzenia, iż przedmiotowa decyzja jest obarczona wadą (…), z urzędu zostanie wszczęte przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska postępowanie w celu przeanalizowania poprawności wydanej decyzji, z możliwością ewentualnego jej unieważnienia na drodze administracyjnej”.

Powstaje pytanie, czy GDOŚ zakwestionuje przedstawione przez wnioskujących o odstrzał myśliwych wątpliwej jakości wyniki liczenia ptaków krukowatych. Przyglądając się tabelce, w której dopisano przy nazwach miejscowości rozmaite cyfry określające liczbę srok, wron i kruków zachodzę w głowę kto i jak te informacje zebrał. Jakie były zalecenia metodyczne? Czy sprawdzono kwalifikacje i wyposażenie w sprzęt optyczny uczestników liczeń? Kiedy prowadzono badania? Każdy ornitolog zapewne zada sobie takie samo pytanie. Niestety nie ornitolodzy zasiadający w Wojewódzkiej Radzie Ochrony Przyrody, którzy mieli wgląd w akta sprawy. Odpowiedzi na te pytania nie znajdziemy w dokumentacji udostępnionej przez RDOŚ. Z uwagi na olbrzymie kontrowersje wiążące się z decyzją RDOŚ ornitolodzy z KOO postanowili wykonać kontrolne liczenia kruka na powierzchni próbnej obejmującej jedno z zaplanowanych miejsc odstrzału ptaków krukowatych w powiecie szczycieńskim.
Więcej na:

Kod: Zaznacz cały

koo.org.pl/aktualnosci/87-zdzislaw-cenian
Ile jest kruków w powiecie szczycieńskim?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości