transkrypcja i translacja

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
chłonna_wiedzy
Posty: 26
Rejestracja: 13 lis 2011, o 10:34

transkrypcja i translacja

Post autor: chłonna_wiedzy »

Otóż tak: mam problem w zrozumieniu tych dwóch procesów. Tak najprościej mówiąc transkrypcja to przepisywanie DNA na RNA na jakiejś matrycy? ( właśnie nie rozumiem tego pojęcia matryca, ogólnie wiem ze to przepisywanie zachodzi ponieważ DNA nie może wyjść z jądra a RNA może, a wgl dzieję się tak dlatego żeby doszło do biosyntezy białka czyli biosynteza to już translacja tak? czyli na matrycy mRNA są kodony czyli z 3 aminokwasów odszyfrowuje się już białka tak? i właśnie niby wiem o co chodzi jednak to że nie rozumiem do czego służy ta matryca komplikuje mi cały proces żeby to zrozumieć)czy wgl dobrze rozumiem te pojęcia czy może coś pokręciłam? Szukałam na forum jakiegoś wyjaśnienia tej matrycy jednak nie przemawia to do mnie. Gdyby ktoś mógłby to brdzo prosto i przejżyście wytłumaczyć byłabym wdzięczna

Przepraszam że tak zagmatwałam
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: transkrypcja i translacja

Post autor: malgosi35 »

Matryca Występuje dwa razy:

DNA Zbudowane jest z dwóch nici: Nić kodująca (gdzie zapisana jest informacja) i nić matrycowa.
Transkrypcja to przepisywanie infromacji z nici matrycowej DNA na matrycowe RNA (mRNA). Dzięki temu informacja na mRNA jest taka sama (nie licząc różnicy U-T) jak na nici kodującej DNA

Kodująca DNA - AAATTTCCCGGG
matrycowa DNA - TTTAAAGGGCCC

mRNA - UUUTTTCCCGGG

mRNA przechodzi z jądra do cytoplazmy, do rybosomów, gdzie informacja jest odczytywana i tłumaczona z sekwencji nukleotydów mRNA na sekwencję aminokwasów w białku. - TRANSLACJA
chłonna_wiedzy
Posty: 26
Rejestracja: 13 lis 2011, o 10:34

Re: transkrypcja i translacja

Post autor: chłonna_wiedzy »

dzięki wielkie :d
w końcu to zrozumiałam!
chłonna_wiedzy
Posty: 26
Rejestracja: 13 lis 2011, o 10:34

Re: transkrypcja i translacja

Post autor: chłonna_wiedzy »

mam jeszcze takie pytanie
czyli tak: w rybosomach informacja o sekwencji mRNA jest odczytywana i tłumaczona ( czyli tłumaczenie polega na tym, że do rybosomów dostarczane są także tRNA i są one antykodonami mRNA i białka powstają tak jakby z informacji tRNA? ) bo już nie rozumiem
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: transkrypcja i translacja

Post autor: malgosi35 »

tRNA to taki samochodzik który przywozi aminokwasy do fabryki białka - rybosomów.

tRNA z antykodonem UAC przywozi tylko i wyłącznie metioninę i jest rozładowywany w rybosomach wtedy i tylko wtedy gdy na mRNA w miejscu aktywnym rybosomu pojawi się kodon AUG.
Wtedy tRNA z tym antygkodonem UAC przyłącza się do AUG a (w uproszczeniu) metionina przyniesiona przez ten tRNA przyłączana jest do powstającej czasteczki białka.


Tak więc białka nie postają z informacji tRNA tylko mRNA a tRNA jest taką ENIGMĄ do tłumaczenia (kluczem)
chłonna_wiedzy
Posty: 26
Rejestracja: 13 lis 2011, o 10:34

Re: transkrypcja i translacja

Post autor: chłonna_wiedzy »

dzięki wielkie!
hubertous
Posty: 41
Rejestracja: 14 lis 2011, o 18:30

Re: transkrypcja i translacja

Post autor: hubertous »

Ja też dziękuję
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości