Filtr Uniwersalny (UFG) - obligue light, DIC, ciemne pole

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Filtr Uniwersalny (UFG) - obligue light, DIC, ciemne pole

Post autor: planapo »

jakis czas temu wspominalem, ze podziele sie swoimi ponad polrocznymi eksperymentami (ciagle niezakonczonymi) z filtrami. wersja na dzisiaj to filtr gradientowy, dajacy wymienione w temacie efekty dla obiektywow od 5x do 20x (przy 40 jest to juz tylko typowe obligue light)

filtr wykonany jest z foli przezroczystej, na ktorej wydrukowany jest gradient kolorow zrobiony w programie graficznym. dodatkowo sklada sie z przyslony z ciemnego materialu w ksztalcie widocznym na zdjeciu, wszystko polaczone tasma klejaca. filtr ma postac slidera", ktory wsuwa sie pod kondensor - miedzy kondensor, a specjalna nasadke na typowe okragle filtry. pozwala to na jego przesuwanie przod-tyl i lewo-prawo co zapewnia wszelkie efekty i zmiane kontrastu.

jest to doskonaly sposob na szybkie i bardzo tanie wykonanie dodatku ktory bardzo poprawi jakosc zdjec, zarowno wizualno/artystycza jak i ulatwi obserwacje wielu elementow i organizmow niewidocznych dobrze w jasnym polu.
filtr daje efekty skosnego swiatla, ciemnego pola, oraz - co bylo glownym celem eksperymentow - cos w stylu DIC, w celu uzyskania tego efektu zastosowalem polaczenie rheinberg illumination z obligue light. efekty te oczywiscie maja znacznie nizsza jakosc od tych, ktore gwarantowane sa przez opowiednie do tego celu elementy optyczne, jednak do obserwacji w domu sa naprawde dobra rzecza.

swiatlo nie jest ustawiane wg kohlera - kondensor jest maksymalnie na gorze, przyslona kondensora i polowa sa mozliwie otwarte. dopuszczalne sa drobne manipulacje na wyzszych powiekszeniach i poprawia to nieco jakosc obrazu, jednak zbyt mocne przymkniecie ktorejkolwiek z przeslon spowoduje utrate efektu skosnego swiatla.

prezentacja efektow uzyskanych przy pomocy jednego filtra na przykladzie oczlika, zdjecia byly wykonane prowizoryczna metoda (naoczny obraz jest zdecydowanie ostrzejszy) na mikroskopie Motic B3 z obiektywami achromat PZO. przyklady wykonane na obiektywie 10x, takie same efekty mozna uzyskac na 5x i 20x.

gdyby ktos chcial wykonac tego typu filtr i pobawic sie - moge poradzic czy odpowiedziec na pytania, jednak dochodzenie do czegos samemu daje chyba najwieksza satysfakcje (:

EDIT - przykladowe zdjecia z uzyciem filtru uniwersalnego, wczesniejsze przepadly przy awarii forum.
Załączniki
filtr
filtr
obiektyw 10x
obiektyw 10x
obiektyw 10x
obiektyw 10x
obiektyw 20x
obiektyw 20x
obiektyw 20x
obiektyw 20x
obiektyw 20x
obiektyw 20x
obiektyw 40x
obiektyw 40x
obiektyw 100x
obiektyw 100x
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne pole

Post autor: kriscavok »

Dobra robota!
Niewielu posiadaczy mikroskopów zdaje sobie sprawę jak wiele można jeszcze z nich wydusić przy pomocy tanich i ogólnodostępnych materiałów.
Widziałem wcześniej różne filtry wykonane przez zagranicznych szpeców lecz efekty które Ty pokazujesz są zdecydowanie lepsze.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne pole

Post autor: Pickul »

No cóż chylę czoła, REWELACJA.
Mnie szczególnie podoba się pierwsze zdjęcie, daje 10/10 to już najwyższa półka.
Sporo pracy w to włożyłeś i efekty widać.
Fakt, co człowiek sam wymyśli czy wypracuje daje największą satysfakcję.
W tym przypadku ja popasożytuje na Twoich dokonaniach .
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne p

Post autor: planapo »

dziekuje bardzo za uznanie (:

powiem tak, ze w kategoriach metody jaka robie zdjecia jest to moze 10/10, ale gdy bede mial mozliwosc porzadnej rejestracji obrazu to wtedy te ocene bedzie trzeba mocno zweryfikowac. sadze ze z aparatem dobrze podlaczonym do mikroskopu mozna wyciagnac bardzo dobre jakosciowo zdjecie w ocenie spokojnie 6-7, a moze i nawet 8/10 i to w skali gdzie za 10 uznaje sie pierwsza dwudziestke konkursow w stylu small world czy bioscapes.

pracuje nad kolejnym udoskonaleniem filtra i mam juz kilka nowych pomyslow (: niedlugo wprowadze je w zycie efekty bede oczywiscie publikowac.

zdjecie: ciemne pole uzyskane za pomoca filtra uniwerslanego.
Załączniki
ufg-filtr-df.jpg
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne pole

Post autor: kriscavok »

Powodzenia!
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne p

Post autor: planapo »

spotkala mnie wczoraj bardzo mila niespodzianka (wiadomosc jeszcze nie jest oficjalnie potwierdzona) poniewaz okazalo sie, ze na swiatowym forum photomacrography.net wyrozniono (comiesieczna Administrators Appreciation Award) zdjecie (to pierwsze z wioslarka) wykonane za pomoca mojego uniwersalnego filtra (:

Filtr wywolal bardzo duze zainteresowanie wielu osob naprawde mocno siedzacych w temacie mikroskopii od lat, i okazalo sie ze nikt z nich na takie rozwiazanie nie wpadl i jesli zajmowali sie filtrami to byly to typowe przyklady obligue light i rheinberg illumination. Droga dlugich eksperymentow udalo sie wymyslic cos nowego na tym polu i szczerze powiem, ze bardzo sie z tego ciesze i postanowilem sie tu pochwalic (: Mysle, ze wyroznienie jest nie tyle za zdjecie, bo technicznie jakies rewelacyjne (w porownaniu do tego co tam czesto jest prezentowane) przeciez nie jest, co wlasnie za oryginalna koncepcje filtra.

1 - wioslarka
2 - sklejka zdjec wioslarek
3 - oczlik

wszystkie przy uzyciu filtra dajacego szare tlo zamiast niebieskiego jak ten w pierwszym poscie.
Załączniki
pleuroxus-uncinatus-20-2.jpg
Pleuroxus_uncinatus-20x-2.jpg
Pleuroxus_uncinatus-20x.jpg
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne pole

Post autor: Pickul »

Widziałem, czytałem, gratuluje
Należy Ci się, jak najbardziej zasłużone
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne pole

Post autor: Pickul »

Jeszcze jedno, dzięki Twojej uprzejmości mam ten właśnie filtr wykonany rękoma pomysłodawcy.
Tak na marginesie przy obiektywach do 20X włącznie spokojnie zastępuje kontrast DIC, często dając ciekawsze rezultaty.
Szacun
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne pole

Post autor: kriscavok »

Też widziałem poruszenie wywołane Twoim postem, gratulacje! Czy opatentowałeś filtr? Pomijając korzyści komercyjne, na pewno powinien być nazywany Twoim imieniem. lub tak jak byś sobie życzył
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne pole

Post autor: kris_m »

Również gratuluję
W końcu też sam muszę wypróbować ten filtr, sądząc po zdjęciach i opiniach, efekt musi być naprawdę niezły.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne pole

Post autor: planapo »

Dziekuje Wam (:

co do patentu to chyba nie jest taka prosta sprawa. bo wystarczy, ze ktos zrobi cos minimalnie innego, a ma do tego prawo. konstrukcja, produkcja i wykonanie sa skrajnie proste i kazdy w dzisiejszych czasach zrobi to predzej sam niz komus zaplaci za jego wklad intelektualny i poswiecony czas. Wiele osob na photomacrography.net dzieli sie miedzy soba odkryciami tego typu i znacznie bardziej zaawansowana wiedza i nie mysla nawet o zarabianiu na tym, tak ze chyba warto z nich brac przyklad (:

gdyby zrobic ten filtr nieco bardziej profesjonalnie (tj. ze szkla) to moznaby myslec o jego produkcji, nakladkach na kondensory z regulacjami. jednak w takiej technologii nie jestem juz w stanie swobodnie eksperymentowac. nie mam bladego pojecia jak nadrukowac trwale gradient na szklo, jaka farba itd. powinno sie wziac pod uwage wspolczynniki zalamania swiatla w zaleznosci od grubosci filtra i mase innych tego typu rzeczy.

Kris-M, tez jestem ciekaw jak u Ciebie by wychodzily zdjecia, moznaby tez zrobic kiedys porownanie tego samego obiektu DIC vs filtr.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne pole

Post autor: planapo »

jesli ktos jednak bedzie chcial zamowic u mnie oryginalny i sygnowany przez producenta filtr to za jakas symboliczna kwote oczywiscie go moge wykonac (:

dostepny i sprawdzony w praniu jest szary i niebieski, pracuje jeszcze nad jedna modyfikacja, ktora niedlugo pewnie prazedstawie.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne p

Post autor: planapo »

nazwa dla filtra - oczywiscie uniwersalny (:

kolejna modyfikacja. najnowsza wersja - przy zachowaniu wszystkich wczesniejszych wlasciwosci - ma mozliwosc wyboru kierunku padania swiatla (z gory lub z dolu kadru).

ponizej przykladowe zdjecie na obiektywie 20x PZO
nie wiem co to bylo (chyba jakas nie do konca rozwinieta wioslarka lub oczlik) ale dobrze ilustrowalo dzialanie)
Załączniki
ufg-filtr-2swiatla.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości