modyfikacja, a modyfikacja genetyczna

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
jasssek
Posty: 3
Rejestracja: 31 mar 2007, o 09:55

modyfikacja, a modyfikacja genetyczna

Post autor: jasssek »

Nie mogę nigdzie znaleźć informacji czym różni się modyfikacja od modyfikacji genetycznej roślin (GMO). Wiem napewno, że to nie jest to samo.
Chciałbym się również dowiedzieć czy modyfikacja roślin jest szkodliwa, bo w wielu produktach spożwyczych (jak jest napisane na etykietach) używa się takich składników.
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: modyfikacja, a modyfikacja genetyczna

Post autor: beba »

modyfikacja genetyczna w sensie GMO to wprowadzenie obcego genu do genomu organizmu

modyfikacje roślin to zmiana ich fenotypu pod wpływem środowiska Albo modyfikacje konkretnych organów roślin)


pierwsza wiąże się z trwałą zmiana w informacji genetycznej osobnika (DNA)
druga zachowuje tą samą informację (to samo DNA, rózne fenotypy)

To tak najogólniej jak chyba można

[ Dodano: Sob Mar 31, 2007 12:14 ]
Modyfikacje fenotypowe roślin nie są szkodliwe.
A modyfikacje genetyczne to poszukaj wypowiedzi w postach z biotechnologii. Są zwolennicy i przeciwnicy. I sa przerózne argumenty, zależy też od modyfikacji.
jasssek
Posty: 3
Rejestracja: 31 mar 2007, o 09:55

Re: modyfikacja, a modyfikacja genetyczna

Post autor: jasssek »

Nie no o GMO to akurat dużo się naczytałem i zdecydowanie nie chciałbym spożywać zrobionych z tego produktów P
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: modyfikacja, a modyfikacja genetyczna

Post autor: Savok »

Nie ma to jak strach napedzany szumem medialnym.
Rzeczywiscie szczepionka w bananie i kukurydza, ktorej nie tkna szkodniki to ZŁOOO.

Do wypowiedzi Beby dodam rzecz oczywista, ale nie dla wszystkich:
Modyfikacja genetyczna zazwyczaj jest dziedzina, modyfikacja fenotypowa nie jest chyba ze wynika z trwalego przystosowania sie organizmu do warunkow powodujacych modyfikacje fenotypu.
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: modyfikacja, a modyfikacja genetyczna

Post autor: beba »

jasssek, dopóki dopóty punkt widzenia zależy jak zwykle od punktu siedzenia
Gdybyś był chory na cukrzycę to też nie przyjąłbyś insuliny produkowanej przez zmodyfikowane bakterie?
Przecież właśnie dzięki osiągnięciom inżynierii genetycznej i biotechnologii w latach osiemdziesiątych do wytwarzania insuliny ludzkiej wykorzystano bakterie Escherichia coli, na co dzień bytujące w naszym przewodzie pokarmowym, oraz zwykłe drożdże piekarskie. Cała sprawa jak zapewne ci wiadomo w największym skrócie przedstawia się następująco: do komórek bakterii lub drożdży w warunkach laboratoryjnych wprowadza się wyizolowany wcześniej ludzki gen kierujący produkcją insuliny od tego momentu zmienione mikroorganizmy oprócz swoich białek zaczynają produkować ludzką insulinę. Ziściło się zatem to, co nie śniło się jeszcze największym fantastom - w leczeniu chorób pomagająfantastyczne chimery, których materiał genetyczny jest mieszanką człowieka i bakterii (lub drożdży). Dzięki tym nowym metodom miliony chorych na cukrzycę uzyskało insulinę podobną do tej, którą kiedyś wytwarzała ich własna trzustka.

Myślę, ze jednak zgodziłbys się przyjmować taką insulinę.
Ja na szczęście jestem zdrowa, ale nia miałabym watpliwości



Savok ma oczywiscie rację. Zmieniony genom organizmów transgenicznych dziedziczy się w kolejnych pokoleniach.
Co zresztą jest podstawa otrzymywania np. licznych klonów ww transgenicznych bakterii.

[ Dodano: Sob Mar 31, 2007 22:20 ]
I jeszcze cos dodam.
DNA to przeciez związek chemiczny, który ulega trawieniu w naszym układzie pokarmowym.
Jedząc sałatkę z pomidorów i ogórków zjadamy ich komórki z ich własnym DNA i. nie nabywamy ich cech. To jasne.
Jeśli więc zjadamy zmodyfikowanego pomidora to do naszego genomu nie wkleja się tenobcy gen". Może trywialne, ale chyba logiczne.
jasssek
Posty: 3
Rejestracja: 31 mar 2007, o 09:55

Re: modyfikacja, a modyfikacja genetyczna

Post autor: jasssek »

Nie no ja nie mam nic przeciwko GMO jako samym w sobie, ale uznawaniu takich produktów za całkowicie bezpieczne dla człowieka, jedynie na podstawie krótkoterminowych badań. W dodatku te badania są zlecane przez wielkie koncernyprodukujące GMO.
Razem z tworzeniem coraz to nowych roślin GMO poszerza sie skala niebezpiecznego zjawiska jakim sąpatenty na życie".
Mi osobiście nie podoba się jedynie to, że prawie wszystko co kupuję w supermarkecie na etykiecie ma napisaneW 100% naturalne", a w składzie:wyprodukowane z modyfikowanego blabla.".
Nie podoba mi sie również, że takie wielkieeksperymenty jakimi są uprawy GMO, odbywają się kosztem np. dziewiczych lasów /
I wreszcie skoro GMO jest takie cudowne, to dlaczego ludzie pracujący na uprawach GMO sa objęcigrupą ścisłego ryzyka".
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: modyfikacja, a modyfikacja genetyczna

Post autor: beba »

A możesz podać konkretny przykład produktu, który kupiłeś w supermarkecie i ma informację, ze wyprodukowany z modyfikowanego genetycznie?
Misiek

Re: modyfikacja, a modyfikacja genetyczna

Post autor: Misiek »

jasssek pisze:ale uznawaniu takich produktów za całkowicie bezpieczne dla człowieka, jedynie na podstawie krótkoterminowych badań.
1) nikt nie twierdzi że te produkty są w 100% bezpieczne (ekologiczna żywnośc ze spalinami z atmosfery, czy metalami cięzkimi z gleby też może być szkodliwa i nikt nie prowadzi długoterminowych badań na ten temat)
2) nie ma dowodów naukowych że takie produkty są szkodliwe
jasssek pisze:badania są zlecane przez wielkie koncernyprodukujące GMO.
1) są zainteresowani tematyką GMO, chyba oczywiste, pozniej będą to sprzedawać
2) maja fundusze
3) badania są kosztowne, nie wszystkie placówki naukowe stać na takie badania
jasssek pisze:"W 100% naturalne", a w składzie:wyprodukowane z modyfikowanego blabla.".
I tu widac że zupełnie nie znasz się na tematyce GMO Mylisz pojęcia!
jasssek pisze:I wreszcie skoro GMO jest takie cudowne, to dlaczego ludzie pracujący na uprawach GMO sa objęcigrupą ścisłego ryzyka".
Gdzie to wyczytałełeś? Tylko proszę o źródło naukowe, a nie jakieś pseudonaukowe stronyekologiczne".
kamilla21

Re: modyfikacja, a modyfikacja genetyczna

Post autor: kamilla21 »

mam egzamin z biologii z genetyki co wlasciwei powinnam wiedziec z tej genetyki na taki egzamin
prosze o odpowiedz :o :(
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: modyfikacja, a modyfikacja genetyczna

Post autor: badger »

kamilla21 pisze:mam egzamin z biologii z genetyki co wlasciwei powinnam wiedziec z tej genetyki na taki egzamin
prosze o odpowiedz
a myslisz ze my jestesmy duchami swietymi i wiemy w jakiej szkole sie uczysz i czego wymaga twoj nauczyciel Zadaj konkretne pytanie to dostaniesz odpowiedz
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości