Czy to jest mi potrzebne?!

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Lunette
Posty: 421
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:41

Czy to jest mi potrzebne?!

Post autor: Lunette »

Obecnie bierzemy na lekcji cytologię. Pani dyktuje nam takie notatki, że ni tego nie ma w podręcznikach, ni innych pomocach, ni w internecie, ni na korkach o tym nie mówią.
Zastanawiam się czy te informacje będą potrzebne mi na maturze? Nie chciałąbym tracić czasu na uczenie się czegoś, co mi się nie przyda. I czy to w ogóle jest poprawne?

Urywki z notatki:
Siateczka śródplazmatyczna szorstka - zachodzi tam synteza wszystkich białek komórki, zwana translacją, podczas której matrycą staje się mRNA wyprodukowane podczas transkrypcji. Tylko w momencie translacji dzięki jonom Mg2+ łączy się mała i duża podjednostka rybosomów. Tu powstają białka, skąd przenikają do aparatów golgiego, gdzie ostatecznie ulegają obróbce potranslacyjnej. Jeżeli białko ma niewłaściwoą sekwencję aminokwasową, wtedy na końcu N do takiego białka przyłącza się ubikuityna (pocałunek śmierci) i od razu wyznacza to białko do zniszczenia. Niszczarką komórkową są proteasomy, przecinające wiązania peptydowe. Aminokwasy odzyskane po obróbce stają się pulą do kolejnej syntezy"
komentarz: czy naprawdę aż tyle muszę wiedzieć o siateczce szorstkiej? Nie wystarczy mi budowa i funkcje, bez tych wszystkich niszczarek?

lub Chlorofil u roślin jest źródłem niezbędnym do wyprodukowania siły asymilacyjnej: Atp i NADPH2 (in. NADPH++H+)"
komentarz: czy tego nie będę przerabiała na metabolizmie?

lub W skład matrix wchodzą:
- LiP - amid kwasu liponowego
- koenzym A - akceptor reszt acetylowych
- TPP - pirofosforan tiaminy
- enzymy cyklu mocznikowego zwanego oritynowym, podczas którego z karboksylofosforanu powstaje mocznik"

komentarz: fajnie, że po fakcie dowiedziałam się, że pirofosforan tiaminy to tak właściwie forma witaminy B1 Czy powyższe informacje są mi do czegoś potrzebne, jeżeli ja nawet nie wiem co to znaczy?


Powinnam się tego uczyć, patrząc przez pryzmat matury?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Czy to jest mi potrzebne?!

Post autor: AnnaWP »

Co do przydatności na maturze - trudno cokolwiek powiedzieć. Zrozumienie tematu się przyda, ale informacje bardzo szczegółowe raczej nie - w mojej przynajmniej ocenie. Ale jeśli planujesz związać dalszą edukację z biologią, to się przyda na pewno, bowiem poziom w liceach często jest żałośnie niski - jeśli masz szczęście do bardziej ambitnej nauczycielki, to korzystaj.

Urywki z notatki:
Siateczka śródplazmatyczna szorstka - zachodzi tam synteza wszystkich białek komórki, zwana translacją, podczas której matrycą staje się mRNA wyprodukowane podczas transkrypcji.
Połowicznie prawda. Białka przeznaczone do wakuoli, plazmalemmy, lizosomów, egzocytozy, ER i AG są tam syntetyzowane, ale te do jądra, mitochondrium, plastydów i peroksysomów są syntetyzowane na terenie cytozolu, w rybosomach luzem", organizujących się wtedy w polirybosomy / polisomy.

Tylko w momencie translacji dzięki jonom Mg2+ łączy się mała i duża podjednostka rybosomów.
Tak.

Tu powstają białka, skąd przenikają do aparatów golgiego, gdzie ostatecznie ulegają obróbce potranslacyjnej.
Tak.

Jeżeli białko ma niewłaściwoą sekwencję aminokwasową, wtedy na końcu N do takiego białka przyłącza się ubikuityna (pocałunek śmierci) i od razu wyznacza to białko do zniszczenia.
Ubikwityna.

Niszczarką komórkową są proteasomy, przecinające wiązania peptydowe. Aminokwasy odzyskane po obróbce stają się pulą do kolejnej syntezy"[/i]
Tak.
komentarz: czy naprawdę aż tyle muszę wiedzieć o siateczce szorstkiej? Nie wystarczy mi budowa i funkcje, bez tych wszystkich niszczarek?
To nie jest bardzo szczegółowa informacja.

lub Chlorofil u roślin jest źródłem niezbędnym do wyprodukowania siły asymilacyjnej: Atp i NADPH2 (in. NADPH++H+)"
komentarz: czy tego nie będę przerabiała na metabolizmie?
A co za różnica kiedy będziesz to przerabiała?
Warto ujednolicać i łączyć informacje.

lub W skład matrix wchodzą:
- LiP - amid kwasu liponowego
- koenzym A - akceptor reszt acetylowych
- TPP - pirofosforan tiaminy
- enzymy cyklu mocznikowego zwanego oritynowym, podczas którego z karboksylofosforanu powstaje mocznik"

komentarz: fajnie, że po fakcie dowiedziałam się, że pirofosforan tiaminy to tak właściwie forma witaminy B1. Czy powyższe informacje są mi do czegoś potrzebne, jeżeli ja nawet nie wiem co to znaczy?
To akurat po mojemu za szczegółowo.
SaNataANa
Posty: 3
Rejestracja: 4 gru 2011, o 13:09

Re: Czy to jest mi potrzebne?!

Post autor: SaNataANa »

zgadzam się z przedmówczynią. Miałam podobny problem w liceum i po prostu uczyłam się z podręczników, a nie z notatek pana doktora. Dodam tylko, że takich wspaniałości, jak proteasomy, ubikwityna i formy wszelakie witamin [ostatnia część postu] uczymy się teraz na medycznej. Tyle w tym temacie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości