Kontrast fazowy prośba o poradę

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
Bogus95
Posty: 6
Rejestracja: 22 lis 2011, o 12:24

Kontrast fazowy prośba o poradę

Post autor: Bogus95 »

Witam
Posiadam stary model mikroskopu Zeissa wersja NF . Jest on bardzo zbliżony do Lumipana. Moje pytanie to zastosowanie techniki kontrastu fazowego w tym mikroskopie. Wyposażony jest w kondensor pankratyczny . Mam do niego 4 obiektywy ph 10,20,40 i 90. Co mi jest porzebne do obserwacji tą metodą? Z tego co przeczytałem w Filutowiczu to że Lumipan wymaga tylko jednej przesłony pierścieniowej, którą zakłada się na oprawę na filtry. Jeżeli tak to gdzie można dostać taką przesłonę . Będę wdzięczny za odpowiedź
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Kontrast fazowy prośba o poradę

Post autor: planapo »

szukaj na ebayu, na allegro to moze byc sprawa na lata.

nie slyszalem o uniwersalnym module do KF, zawsze byly to osobne pierscienie do kazdego obiektywu wkladane w miejsce na filtry lub zmieniane tarcza w kondensorze, ale moze w tym zeissie bylo inaczej.? niech ktos inny da znac, zapytaj moze tego czlowieka: Marek Miś, on uzywa lumipana i jest cenionym mikrofotografem.
szperu
Posty: 81
Rejestracja: 7 mar 2011, o 23:00

Re: Kontrast fazowy prośba o poradę

Post autor: szperu »

Tu

Kod: Zaznacz cały

microscopy-uk.org.uk/mag/artjan09/rs-amplival.html
1.jpg
jest opis mikroskopu Zeiss Amplival. W dolnej części jest taka wsuwana płytka do KF. Może o coś takiego chodzi?
Bogus95
Posty: 6
Rejestracja: 22 lis 2011, o 12:24

Re: Kontrast fazowy prośba o poradę

Post autor: Bogus95 »

Witam
Dzięki za odpowiedź
W amplivalu jest płytka na zasadzie przesuwnej. Tutaj nakłada się pierścień fazowy na stolik dolny do filtrów od góry stolik jest wyposarzony dodatkowo w przesłonę irysową i śruby do centrowania. Ostrość obrazu reguluje się dodatkowo obiektywem kondensora pankratycznego
Tak wygląda w oryginale niedawno poszedł a ebayu
Tak natomiast wygląda Zeiss Nf
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość