zadanie z budowy atomu

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Awatar użytkownika
biologiczka_6
Posty: 192
Rejestracja: 17 maja 2010, o 16:14

zadanie z budowy atomu

Post autor: biologiczka_6 »

Mam prośbę o wyjaśnienie jednego zadania .
Liczba niesparowanych elektronów w atomie siarki
w pierwszym stanie wzbudzonym wynosi
w drugim stanie wzbudzonym wynosi no bo w stanie podstawowym to wiem ale o co chodzi z tymi wzbudzonymi tylko proszę się ze mnie nie śmiać być może to jest banalne ale proszę o pomoc
Awatar użytkownika
Karooola_69
Posty: 24
Rejestracja: 22 paź 2010, o 20:17

Re: zadanie z budowy atomu

Post autor: Karooola_69 »

Siarka w stanie podstawowym posiada tylko dwa niesparowane elektrony. Ma konfigurację 1s2 2s2 2p6 3s2 3p4. Na 3 orbitalach p znajdują się: na pierwszym dwa elektrony, na drugim jeden i na trzecim jeden. Teraz, jeżeli dostarczymy energii, to jeden elektron z pierwszego orbitalu 3p przeskoczy do orbitalu 3d i konfiguracja będzie wyglądać tak: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p3 3d1. Wtedy siarka posiada 4 niesparowane elektrony. Jeśli dostarczymy kolejną porcję energii atomowi siarki, to elektron z 3s przeskoczy do 3d na jego drugi orbital. Konfiguracja 1s2 2s2 2p6 3s1 3p3 3d2. Wówczas siarka ma 6 niesparowanych elektronów - 2. stan wzbudzony.
Awatar użytkownika
biologiczka_6
Posty: 192
Rejestracja: 17 maja 2010, o 16:14

Re: zadanie z budowy atomu

Post autor: biologiczka_6 »

Dzięki za odpowiedź
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości