Jak powstaje załomek?

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
pctrx
Posty: 3
Rejestracja: 10 kwie 2007, o 19:18

Jak powstaje załomek?

Post autor: pctrx »

Witam.
Jest to kolejne miejsce, w którym szukam pomocy, być może tutaj znajdę informacje, których szukam.
Jestem hodowcą kotów i interesuje mnie temat załomka na ogonie.
Wśród hodowców (przynajmniej w Polsce) jest to słabo znany temat, weterynarze raczej odsyłają mnie do genetyków, a google skierowało mnie tutaj
Może temat powinnam założyć w podforumZwierzęta", ale genetyka wydała mi się bardziej właściwa, w razie czego proszę moderatora o przeniesienie wątku.

O załomku nie wiem wiele, poza tak oczywistymi rzeczami, że zwierzę posiadające załomek nie powinno być rozmnażane, bo grozi to urodzeniem młodych posiadających także poważne wady kręgosłupa. Chciałabym jednak dowiedzieć się, w jaki sposób załomek jest dziedziczony. Wiem, że jest to cecha recesywna, ale podobno jest to trochę bardziej skomplikowane niż proste recesywne dziedziczenie. Mówiono mi, że może to być cecha poligenetyczna, i przykładowo jak kociak odziedziczy 3złe geny od matki i resztęzłych od ojca, to cecha ujawni się, ale jeślizabraknie któregoś z genów koniecznych do ujawnienia załomka to go nie będzie.
Czy genetycy wiedzą, jakie geny odpowiadają za powstanie tej cechy? Jakie kombinacje genów powodują, że załomek ujawnia się u jednego kociaka z miotu, a u innego nie? Czy są to może geny sprzężone z jakimikolwiek innymi?
Będę naprawdę wdzięczna za informacje albo chociaż wskazanie jakichś książek, artkułów, z których mogłabym coś wyszperać, w internecie nie znalazłam wiele, ale może po prostu nie wiem jak szukać tego konkretnego tematu

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Jak powstaje załomek?

Post autor: Savok »

pctrx pisze: Mówiono mi, że może to być cecha poligenetyczna
Termin brzmicecha poligeniczna"

Pytasz o bardzo szczegolowe informacje, ktore nie sa dostepne w standardowych podrecznikach. Jednak domyslam sie, ze jest to cecha na tyle istotna dla hodowcow kotow, ze zostala zbadana z kazdej mozliwej strony, szczegolnie, ze genom kota domowego jest zsekwencjonowany (chyba, ze sie myle).

Gdybys podala jakies bardziej szczegolowe dane, np fachowa nazwe schorzenia a jeszcze lepiej termin angielski, napewno cos sie da znalezc. Niestety slowozalomek istnieje wylacznie w jezyku potocznym i na forach internetowych, wiec nie da sie po tym nic znalezc.
pctrx
Posty: 3
Rejestracja: 10 kwie 2007, o 19:18

Re: Jak powstaje załomek?

Post autor: pctrx »

Savok pisze:Jednak domyslam sie, ze jest to cecha na tyle istotna dla hodowcow kotow, ze zostala zbadana z kazdej mozliwej strony
Właśnie obawiam się, że nie została, a nawet jeśli, to albo polscy hodowcy nie posiadają tej wiedzy, albo nie chcą się nią podzielić.
Inną sprawą jest to, że nawet pośród tych hodowców, którzy wiedzą, z czym się wiąże rozmnażanie kotów z załomkiem, zdarzają się tacy, którzy zupełnie się tym nie przejmują i po prostu te koty rozmnażają (jawnie, ponieważ kluby felinologiczne nie zabraniają takich praktyk), albo starają się ukryć sprawę (przykładowo obcinając kotom końcówkę ogona).
Savok pisze:Gdybys podala jakies bardziej szczegolowe dane, np fachowa nazwe schorzenia a jeszcze lepiej termin angielski, napewno cos sie da znalezc. Niestety slowozalomek istnieje wylacznie w jezyku potocznym i na forach internetowych, wiec nie da sie po tym nic znalezc.
Niektórzy mówią załomek, inni załamek, po angielsku jest tokink bądź teżkinky tail".
Nie wiem jak to wygląda u innych ssaków, u kotów załomek najczęściej wygląda tak, że jeden lub dwa ostatnie kręgi ogona są zniekształcone, jakby wygięte w haczyk, czasem lekko zgrubiałe.
Podobno takie zniekształcenie kręgów zdarza się też na innych odcinkach ogona albo i kręgosłupa.

Staram się czegoś doszukać, ponieważ sama trafiłam na kota z załomkiem. U dachowców załomek występuje dość często, bo koty krzyżują się ze sobą jak chcą w hodowli kotów rasowych jest to cecha niepożądana, wiem o kilku kotach posiadających załomek lub o takich, po których na pewno rodziły się koty z załomkiem (u tej konkretnej rasy), nie daje mi to jednak w pełni czystego obrazu, które koty na pewno mogą przenosić załomek, a które nie, a taka wiedza wśród hodowców, przynajmniej kilku z którymi na ten temat rozmawiam, byłaby naprawdę cenna.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Jak powstaje załomek?

Post autor: Savok »

Z szybkiego wyszukiwania wyskakuje mnostwo danych. Niestety pochodza z organizmu modelowego jakim jest mysz.
Obawiam sie, ze co do sprzezenia cech nie bedzie to dobre zrodlo informacji.

Jesli chcesz poszukac informacji na ten temat polecam baze czasopism NCBI
Sa tam zebrane praktycznie wszystkie czasopisma naukowe od bardoz starych do tych najnowszych. Dostep do poszczegolnych artykolow jest free jesli przy tytule znajduje sie ikonka z pomaranczowa belka. Jesli jest bezowa ikonka, musisz wybrac sie do biblioteki akademickiej, w ktorej beda mieli dostep do baz danych i sciagnal ci artykul.
Ewentualnie mozesz mi podeslac inforamcje o publikacjach, ktore bys chciala, (tytul, pierwszy i ostatni autor, rok wydania, czasopismo) i zobacze co ja moge zdobyc.
po wpisaniukinky tail wyskakuje 33 artykuly, z czego czesc jest dostepna za darmo.

Wikipedia nie podaje nic ciekawego, ale moze jeszcze w googlach cos sie kryje. Szukaj raczej angielskich stron. Nasz kraj jest zbyt egzotyczny na taka wiedze.
pctrx
Posty: 3
Rejestracja: 10 kwie 2007, o 19:18

Re: Jak powstaje załomek?

Post autor: pctrx »

No no, prawdziwa kopalnia, będę musiała poszperać, zobaczymy jak ze zrozumieniem, bo anglojęzyczna terminologia medyczna jest mi raczej obca, ale się postaram.
Przejrzę jak będę mieć więcej czasu i w razie potrzeby poproszę Cię o niedostępne dla mnie artykuły.
Dzięki za linka.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości