Ptaki- spadek liczebności

Pantofelek
Posty: 6
Rejestracja: 28 gru 2011, o 13:38

Ptaki- spadek liczebności

Post autor: Pantofelek »

Witam was bardzo. Mianowicie chciałbym poruszyć tu pewien problem, który pojawił się w moim mieście. Jeszcze rok temu latające po mieście kawki i wrony były codziennością, trzeba było uważać żeby cię nie ubrudziły. Latały chmarami. Zimą podaczas dokarmiania ptaszków, zlatywały się ogromnymi stadami sójki, wróble, sikorki, nawet podglądnąć można było czasami jemiołuszkę. A jak jest w tym roku?
No jest fatalnie! Nie ma wogóle ptaków! Normalnie parodia. Dzisiaj jadąc przez miasto nie zauważyłem ani jednej wrony- to było u nas nie do pomyślenia! Od grudnia mam karmnik. I jak? Również fatalnie. Ani jednego wróbla do dnia dzisiejszego. Zaledwie 2/3 sikorki na jakieś 4 dni.

Czego ja w związku z tym od was oczekuje? Konkretnie to chciałbym znać tego przyczyny i skutki.
1. W naszym powiecie zbudowali w tamtym roku 34 wiatraki. Czy to może być powód?
2. Rada miasta stwierdziła że zrobią coś aby pozbyć się właśnie wron z miasta. Nie wiem jakimi środkami te debile to zrobili. Czy to może być powód?
3. Ostatnio, jak dokarmiałem ptaki to znalazłem kilka martwych sikorek i wróbli. Takie cuda trzeba było wyrzucać z ogrodu prawie codziennie w lato. Dodam że kotów w okolicy nie ma. Co to może być?
4. Czy i wy u siebie zauważyliście masowy spadek liczby ptaków?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ptaki- spadek liczebności

Post autor: WojtekB »

Wszystko przez łagodną zimę poprzednie dwie (szczególnie 2010/2011) były śnieżne i mroźne. Ptaki masowo korzystały z łatwo dostępnego pokarmu, który był wykładany już bardzo wcześnie. Teraz ptaki nie musiały korzystać z karmników, gdyż miały łatwy dostęp do pokarmu w swoim naturalnym środowisku. Dopiero teraz zima o sobie przypomniała. Ja osobiście jeszcze nie dokarmiałem ptaków, gdyż żaden się nie zgłosił do karmnika (co więcej słyszałem już w grudniu pieśni godowe sikor, więc.). Pierwsze stadka typowo zimowych gości (mam na myśli gili i jemiołuszek) zauważyłem dopiero w poprzednim tygodniu. Oczywiście spadek niektórych gatunków jest zauważalny (chociażby naszego poczciwego i wydawałoby się pospolitego wróbla), ale obecna sytuacja może mieć związek z łagodną zimą.
Pantofelek pisze:1. W naszym powiecie zbudowali w tamtym roku 34 wiatraki. Czy to może być powód?
Co do samych wiatraków opinie są różne. Na pewno mają wpływ, jeżeli zostaną postawione blisko ostoi ptaków i na trasie ich przelotów sezonowych.
Pantofelek pisze:2. Rada miasta stwierdziła że zrobią coś aby pozbyć się właśnie wron z miasta. Nie wiem jakimi środkami te debile to zrobili. Czy to może być powód?
Nie sądzę, żeby się posunęli do jakiś niehumanitarnych metod. Kiedyś była już afera związana z odstraszaniem wron i kawek w sposób, który naruszał prawo.
Pantofelek pisze:3. Ostatnio, jak dokarmiałem ptaki to znalazłem kilka martwych sikorek i wróbli. Takie cuda trzeba było wyrzucać z ogrodu prawie codziennie w lato. Dodam że kotów w okolicy nie ma. Co to może być?
Przyczyn może być wiele: złej jakości pokarm, zatrucie szkodliwą substancją, choroby lub pasożyty. Powyższy przypadek może świadczyć o nieodpowiedniej karmie. Dokarmianie w okresie letnim też może źle wpływać na zachowanie ptaków ( :1: ). Lepszym rozwiązaniem jest w bardzo gorącym okresie zapewnienie ptakom jakiegoś poidła.
Pantofelek pisze:4. Czy i wy u siebie zauważyliście masowy spadek liczby ptaków?
Oprócz mniejszej liczebności Passer domesticus, innych wahań liczebności innych gatunków nie zauważyłem.
Detektyw Monk

Re: Ptaki- spadek liczebności

Post autor: Detektyw Monk »

U mnie jest spadek
-wróbla
-bogatki
-gawrona
-na lekarstwo szczygła .
Awatar użytkownika
Stonechat
Posty: 110
Rejestracja: 7 lut 2007, o 18:38

Re: Ptaki- spadek liczebności

Post autor: Stonechat »

WojtekB pisze:Wszystko przez łagodną zimę poprzednie dwie (szczególnie 2010/2011) były śnieżne i mroźne. Ptaki masowo korzystały z łatwo dostępnego pokarmu, który był wykładany już bardzo wcześnie. Teraz ptaki nie musiały korzystać z karmników, gdyż miały łatwy dostęp do pokarmu w swoim naturalnym środowisku.
Też mi się wydaje, że to jest najbardziej prawdopodobna przyczyna. U mnie słoninka też nie cieszyła się większym powodzeniem. Nawet winogrona u sąsiada przetrwały do połowy stycznia (ptaki przypomniały sobie o nich dopiero jak pojawił się śnieg). W tym roku nawet piegża postanowiła przezimować u mnie na ulicy (podobno 2. zimowe stwierdzenie w Polsce)
Pantofelek
Posty: 6
Rejestracja: 28 gru 2011, o 13:38

Re: Ptaki- spadek liczebności

Post autor: Pantofelek »

Dobra. Od kilku dni u nas śniegu po kolana i mrozy po -8 stopni i nic żadnego ptaka.
Detektyw Monk

Re: Ptaki- spadek liczebności

Post autor: Detektyw Monk »

U mnie też cisza , gdzieś kawki i gawrony odleciały .
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ptaki- spadek liczebności

Post autor: WojtekB »

Spokojnie, jeszcze zima się nie rozkręciła. Dopiero nieco ponad 80% powierzchni Polski jest pokryte śniegiem i nie wszędzie jest go więcej niż 20-30cm. Temperatura też jest jeszcze na zachodzie naszego kraju dostatecznie wysoka (w dzień nie spada poniżej -5°C), a poza tym dzień staje się coraz dłuższy. Może mają inną bazę pokarmową.

W końcu nie tylko Ty Pantofelku dokarmiasz ptaki w ciągu zimy

Poczekajmy do wyników Zimowego Ptakoliczenia, który ukaże trend w liczebności poszczególnych gatunków ptaków zimujących w naszym kraju.

PS: tak przy okazji dopiszę, że wczoraj u mnie grasowało stadko szczygłów (około 15 osobników).
Detektyw Monk

Re: Ptaki- spadek liczebności

Post autor: Detektyw Monk »

Ja widziałem raz w tamtym roku szczygły , w lecie .
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Ptaki- spadek liczebności

Post autor: zoo_ »

Krzyżówka królową Zimowego Ptakoliczenia
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ptaki- spadek liczebności

Post autor: WojtekB »

Właśnie słyszałem w radiu o sukcesie krzyżówki
Detektyw Monk

Re: Ptaki- spadek liczebności

Post autor: Detektyw Monk »

Z tym się zgadzam , krzyżówki widzę bardzo często .
ptaszyna
Posty: 1
Rejestracja: 31 sty 2019, o 08:50

Re: Ptaki- spadek liczebności

Post autor: ptaszyna »

Też zauważyłem, że w tym roku jest znacznie mniej ptaków, a zawsze miałem dużo chętnych. Zawsze kupowałem mieszankę ptasia biesiada i dodatkowo mieszałem ją z roztopioną słoniną tworząc różne kształty i takie wieszałem na gałązkach. W ciągu roku schodziło mi około 50 kg karmy, a teraz mamy koniec stycznia i dopiero kupiłem 25 kg. Więc widać różnicę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości