Kwas azotowy(III) jako czynnik mutagenny

forum genetyczne
plankk

Kwas azotowy(III) jako czynnik mutagenny

Post autor: plankk » 31 sty 2012, o 09:02

W Witwoskim znalazłam zadanie: "Podaj jaki będzie produkt transkrypcji w wyniku działania kwasu azotowego(III) na trójkę nukelotydów: TAC."

W internecie znalazłam (w "Biologii" Villee'ego oraz "Biologia. Jedność i różnorodność" niczego nie znalazłam), że:
Kwas azotowy (III) - adenina jest zamieniana w hipoksantynę, która działa jak guanina, zamiast pary adenina - tymina powstaje guanina - cytozyna.
Czyli myślałam, że A->hipoksantynę, czyli komplementarna C, a więc poprawną odp. będzie ACG. Jak sprawdziałam w odpowiedziach jest: ACA.

Dalej zaczęłam szukać i wszędzie powtarza się informacja: kwas azotowy III – HNO2, który powoduje dezaminację (usuwa grupy NH2) zasad azotowych co prowadzi do zmiany zasad cytozyny na uracyl, itp.

Co tłumaczyłoby czemu C->U, czyli komplementarna będzie A.

Czy dobrze rozumuje? Czy to są dwie jedyne mutacje jakie wywołuje HNO2? Czyli ani T ani G nie są ruszane?

plankk

Re: Kwas azotowy(III) jako czynnik mutagenny

Post autor: plankk » 2 lut 2012, o 17:21

Nikt nic nie wie? Jest to zadanie 857 z tegorzocznego I tomu Witowskiego. Nie uwierzę, że nikt tego na forum nie robił.

Awatar użytkownika
North

Post autor: North » 2 lut 2012, o 19:40

Kwas azotowy (III) powoduje zmianę cytozyny do uracylu oraz adeniny do analogu guaniny (oba procesy polegają właśnie na deaminicja;>). Z TAC otrzymamy tym samym TG'U, do którego komplementarne jest ACA.

plankk

Post autor: plankk » 2 lut 2012, o 20:57

Dzięki.

ODPOWIEDZ