Genotypy

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Albercik

Genotypy

Post autor: Albercik »

Proszę o podanie genotypów osób (męŻczyzn i kobiet ), które są nosicielami oraz które są chore na następujące choroby:
hemofilia
anemia sierpowata
fenyloketonuria
galaktozemia
choroba Huntingtona
mukowiscydoza
albinizm.
senninha
Posty: 102
Rejestracja: 17 lut 2007, o 14:42

Re: Genotypy

Post autor: senninha »

Zadanie domowe? Najpierw zastanów się, w jaki sposób jest dziedziczona choroba, czy jest warunkowana przez allele recesywne czy dominujące, czy choroba jest sprzężona z płcią. No i pokombinuj. Jeżeli nadal nie będzie ci wychodziło, to napisz na forum to, co zrobiłeś, a wtedy ktoś na pewno ci to sprawdzi.
Albercik

Re: Genotypy

Post autor: Albercik »

Nie, chodzi o sprawdzian. Ja tego zupełnie nie rozumiem a juŻ się pałki sypią. Błagam, niech ktoś napisze mi to po prostu. Wtedy zrozumiem od czego to wszystko zaleŻy!
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Genotypy

Post autor: malgosi35 »

Żeby zrozumić trzeba mieć podstawy, nie wiem czy napisamie odpowiedzi coś ci da.



Hemofilia - recesywna sprzężona z płcią
nosiciel kobieta XAXa
chory mężczyzna XaY

fenyloketonuria, galaktozemia,albinizm, anemia sieerpowata, mukowiscydoza
autosomalne recesywne
nosiciel Aa
chory aa
pląsawica autosomalny dominujący
chory AA, Aa
Albercik

Re: Genotypy

Post autor: Albercik »

No tak, ale fenyloketonuria jest tylko autosomalna. Czym to się rózni od autosomalnej recesywnej?
senninha
Posty: 102
Rejestracja: 17 lut 2007, o 14:42

Re: Genotypy

Post autor: senninha »

Autosomalna recesywna oznacza, że choroba jest warunkowana przez alle recesywny i aby zachorować trzeba miec obie kopie genu uszkodzone.
Albercik

Re: Genotypy

Post autor: Albercik »

Autosomalna - wystarczy jedna kopia? Czyli Aa? (a-gen uszkodzony)
senninha
Posty: 102
Rejestracja: 17 lut 2007, o 14:42

Re: Genotypy

Post autor: senninha »

autosomalna oznacza, że wadliwy allel znajduje się na autosomach - czyli na chromosomach nie będących chromosomami płci. Wydaje mi się, że zawsze powinno byc napisane czy jest to dziedziczenie autosomalne dominujące czy recesywne. Ale chyba jak piszą autosomalna, to chodzi o dziedziczenie autosomalne recesywne, bo jest to bardziej powszechny sposób dziedziczenia. Znacznie mniej chorób powodowanych jest przez geny dominujace.
Albercik

Re: Genotypy

Post autor: Albercik »

Dzięki, na tych przykładach zrozumiałem o co chodzi :) Napisze jak mi poszedł sprawdzian :evil:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości