3 zadania ktoś sprawdzi/ pomoże?

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Stokrotka90
Posty: 3
Rejestracja: 6 mar 2012, o 11:58

3 zadania ktoś sprawdzi/ pomoże?

Post autor: Stokrotka90 »

Witajcie, oto moje problemy
1.U ludzi posiadanie piegów jest spowodowane genem dominującym A brak piegów resesywnym a Dołek na policzku jest dominujący D bez dołka d. Małzenstwo posiadajace piegi i dolek na policzku ma 2 dzieci. Jedno dziecko ma piegi lecz nie ma dołka, drugie nie ma piegów lecz ma dołek.
-Podac genotypy rodziców
-Jakie są mozliwe fenotypy i genotypy dzieci w tym malzenstwie?

Uznałam ze skoro są 2 cechy to bedzie II prawo Mendla i zrobiłam AaDdxAaDd i wyszly mi pary genow AD Ad aD ad i zrobiłam krzyżówkę w której stosunek fenotyp. wyszedł mi 9-3-3-1 czy to by było dobrze? Bo w zadaniu mowa jest o 2 dzieci a mi w tej krzyzowce wyszlo razem 16 / miałam tylko 1 zajecia z tego wiec poradźcie mi

2.B-piwne oczy b-niebieskie oczy
niebieskooki mężczyzna poslubił piwnooką kobietę której matka miała oczy niebieskie. jakie jest prawdopodobienstwo urodzenia niebieskookiego dziecka?
zrobiłam tak : Bb x bb i wyszło mi 50%piwne i 50%niebieskie
czy matka kobiety bedzie bb?

3.Jeśli oboje rodziców są heterozygotami o oczach piwnych to jakie jest prawdopodobieństwo, że pierwsze dziecko będzie niebieskie

Zrobiłam tak: Bb x Bb i wyszło mi Fenotyp 3:1 tak więc prawdopodobieństwo 25% oczu niebieskich

Będę Wam wdzięczna za pomoc i wyjaśnienie szczególnie tego 1 zadania
Izobara
Posty: 1
Rejestracja: 6 mar 2012, o 13:07

Re: 3 zadania ktoś sprawdzi/ pomoże?

Post autor: Izobara »

Wszystkie zadania wykonałaś poprawnie. W pierwszym zadaniu wychodzi 16 możliwych kombinacji genotypowych, nie oznacza to, że ta para miała tyle dzieci a jedynie można na tej podstawie określić, z jak dużym prawdopodobieństwem urodzi się dziecko z danymi cechami. Co prawda to zadanie powinno być bardziej sprecyzowane, mianowicie chodzi o to czy geny są sprzężone czy też nie. Ale skoro w zadaniu nie zostało to ujęte, myślę, że możesz założyć II prawo Mendla.

W drugim zadaniu matka kobiety musiała mieć bb gdyż gen odpowiedzialny za niebieski kolor oczu jest recesywny, więc nie ma innej możliwości, natomiast skoro kobieta ma niebieskookie dziecko z mężczyzną o niebieskich oczach jej genotyp musi być Bb.
Stokrotka90
Posty: 3
Rejestracja: 6 mar 2012, o 11:58

Re: 3 zadania ktoś sprawdzi/ pomoże?

Post autor: Stokrotka90 »

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź Muszę jeszcze nad tym posiedzieć by wszystko utrwalić
Stokrotka90
Posty: 3
Rejestracja: 6 mar 2012, o 11:58

Re: 3 zadania ktoś sprawdzi/ pomoże?

Post autor: Stokrotka90 »

Hej. Czy ktoś może mi wytłumaczyć te zadania
1.Podać % homozygot pod wzgledem 2 par alleli w pokoleniu F2 krzyżówki AABBxaabb odpowiedź ma być 25% tylko ja nie wiem jak to rozpisac czy skad wiedzieć że tak ma być
2. Podać % homozygot dominujących pod wzgledem 2 par alleli w pokoleniu F2 krzyżówki AABBxaabb odpowiedź 1/16
3. Podać % heterozygot pod wzgledem 2 par alleli w pokoleniu F2 krzyżówki AABBxaabb odpowiedź 25%
4. Podać % heterozygot pod wzgledem 1 pary alleli w pokoleniu F2 krzyżówki AABBxaabb

Będę wdzięczna jeśli mi ktoś wytłumaczy to prostymi słowami krok po kroku bo nie wiem jak uznać nawet F1
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość