Pomoc w wyborze mikroskopu

Archiwalne tematy forum mikroskopii o mniejszym znaczeniu ale poruszające poglądy o różnych aspektach mikroskopii.
red_cherry
Posty: 4
Rejestracja: 5 lut 2012, o 18:40

Pomoc w wyborze mikroskopu

Post autor: red_cherry »

Od dawna interesuję się biologią i chemia. Cały czas zgłębiam wiedzę na te tematy ale to wszystko tak teoretycznie ale w końcu chciałabym to zobaczyć na własne oczy. Od dawna już marzyłam o mikroskopie ale nigdy nie wiedziałam jaki. Wiem, że dużo jest tego typu wątków na forum. Z tego co czytałam to polecacie mikroskop PZO? Ale nie widziałam nic ciekawego na allegro. A mam pytanie co do mikroskopów delta np ten:

Kod: Zaznacz cały

deltaoptical.pl/blizej_zycia/mikroskop-delta-optical-genetic-pro-mono,d1563.html
1.jpg
Głównie chciałabym obserwować jakieś protisty czy strukturę roślin, bakterie

P.S mój budżet jest ograniczony do 800/900 zł.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: pomoc w wyborze mikroskopu .

Post autor: planapo »

duzo powielonych watkow jest wlasnie daltego, ze ludzie nie czytaja tego co juz jest i robi sie balagan.

zalozenie kolejnego podobnego tematu nie pomoze w uzyskaniu innej - zapewne bardziej zadowalajacej - odpowiedzi niz te, ktore zostaly juz udzielone na dokladnie takie samo pytanie zadawane juz wczesniej wielokrotnie. stety/niestety musisz poswiecic troche czasu, poczytac forum (jest balagan, ale niestety nikt kto chce tu nie moze posprzatac, a kto moze to tego nie robi), a dowiesz sie tyle, ze nie bedziesz miec problemow z decyzja co kupic.

na allegro sa obecnie conajmniej 3 mikroskopy PZO dla Twoich wymagan godne uwagi.
diogenes
Posty: 42
Rejestracja: 27 gru 2011, o 15:30

Re: pomoc w wyborze mikroskopu .

Post autor: diogenes »

Sam rozpatruję podobny problem, droga koleżanko.

Podchodzę do niego następująco:

1. Mikroskop, to urządzenie mechaniczno-optyczne lub mechaniczno - optoelektroniczne.

2. Mikroskop, to narzędzie - dobierasz do planowanych zadań.

3. Mikroskopy (nowe lub używane) dedykowane dla ludzi o przeciętnych zarobkach, to moim zdaniem urządzenia o optyce pośledniej jakości, dlatego ja szukam czegoś o dobrej mechanice z założeniem, że optykę uzupełnię z czasem o wyższą półkę.

4. Moim zdaniem kupno mikroskopu bez możliwości rejestracji obrazu mija się z celem. Prędzej, czy później tego zabraknie.

5. Jeżeli chodzi o rejestrację obrazu, sugeruję metodę cyfrową uzupełnioną o dedykowane oprogramowanie do modyfikacji i analizy (obróbki statystyczno-ilościowej) obrazu.

6. Moje poszukiwania pokazują, że przyzwoity mikroskop w konfiguracji podstawowej (rynek wtórny) można nabyć w przedziale cenowym 500-1000PLN.

7. Najtańszy przyzwoity mikroskop na rynku pierwotnym kosztuje 5 427,99 PLN brutto (według oferty z dn. 21 lutego 2012r. przesłanej mi przez producenta)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: pomoc w wyborze mikroskopu .

Post autor: sebba28 »

diogenes, zgadzam sie z Toba bardzo dobrze ujałes to w podpunktach, dodam tylko ,że jak to już pisał Pickul sercem mikroskopu jest obiektyw i to on gwarantuje dobrą rozdzielczosc i jakość obrazu na niego czeba zwracać główną uwagę resztą czyli światłem można pobawić sie póżniej.Pozdrawiam
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości