Szczepienia po 18 roku życia ?

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
Bartek_DST
Posty: 1071
Rejestracja: 26 lis 2011, o 12:43

Re: Szczepienia po 18 roku życia ?

Post autor: Bartek_DST »

no są w szkołach dają te karteczki ale jak nie chcesz to iść nie musisz mamy wolny kraj,twoja wola
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Szczepienia po 18 roku życia ?

Post autor: zoo_ »

Ja miałam w lutym (w styczniu 18) na tężca i błonicę bodajże.
Awatar użytkownika
Selene93
Posty: 216
Rejestracja: 16 mar 2011, o 18:16

Re: Szczepienia po 18 roku życia ?

Post autor: Selene93 »

Nas tylko powiadomili, że mamy je sobie zrobić we własnym zakresie. Trzeba się w końcu wybrać do przychodni q:
Awatar użytkownika
Lektom
Posty: 1073
Rejestracja: 26 lis 2009, o 15:33

Re: Szczepienia po 18 roku życia ?

Post autor: Lektom »

a do mnie przyszło wezwanie z przychodni żebym się zaszczepił na tężca. ale nie wiem czy się szczepić czy nie -.-
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Szczepienia po 18 roku życia ?

Post autor: AnnaWP »

Szczepienia p. tężcowi utrzymują się ok. 10 lat i po tym czasie ochrona zanika.

Biorąc pod uwagę rozwój i śmiertelność choroby i względnie wysoką (nadal, bo patogen jest trwały i w glebie) łatwość zarażenia, to powinno być stale w naszej pamięci. Jeśli nie zaszczepisz się profilaktycznie, to przy zagrażającym skaleczeniu i tak warto o tym pamiętać - zagrażającym czyli zabrudzonym czymś. Problem polega na tym, że to nie musi być wielka rana, przy jakiej zwykle przypominamy sobie o lekarzach.

Trzeba też przypominać szczepienia p. gruźlicze - szczególnie jeśli należymy do grupy ryzyka.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Szczepienia po 18 roku życia ?

Post autor: Padre Morf »


Czy są jakieś obowiązkowe, ewentualnie zalecane szczepienia po 18 roku życia ? Bo coś takiego obiło mi się o uszy.

Błonica i tężec.
a do mnie przyszło wezwanie z przychodni żebym się zaszczepił na tężca. ale nie wiem czy się szczepić czy nie -.-

Lepiej się zaszczepić.
Niektórzy szczepią się na tężec przed wyjazdami zagranicznymi - w takich wypadkach wybierają szczepionki dTap, albo dTap-IPV

Trzeba też przypominać szczepienia p. gruźlicze - szczególnie jeśli należymy do grupy ryzyka

Nie trzeba. Od 2006 roku bodajże nie ma w Polsce rewakcynacji gruźlicy.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Szczepienia po 18 roku życia ?

Post autor: AnnaWP »

Może nie ma, ale tylko w gronie osób jakie znam zdarzyły się w ostatnich 10 latach 3 zachorowania. Wiem, studium przypadku nie jest metodą statystyczną, ale nie przekonuje mnie to i tak.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Szczepienia po 18 roku życia ?

Post autor: Padre Morf »

Wiem, studium przypadku nie jest metodą statystyczną, ale nie przekonuje mnie to i tak.

Jak się okazuje rewakcynacja nie zmniejsza ryzyka zachorowania na Tbc, zwiększa tylko ilość odczynów poszczepiennych (BCG jest jedną z bardziej reaktogennych szczepionek).

Dlatego też WHO zaleca obecnie jedynie jedną dawkę BCG tuż po urodzeniu. Polska się do tego dostosowała - z PSO zniknęły kolejne dawki, wykonywanie próby tuberkulinowej i pomiar średnicy blizny po szczepieniu.

Zresztą nie od dziś wiadomo, że szczepienie BCG słabo chroni przed gruźlicą płuc, jego głównym celem jest ochrona przed postaciami pozapłucnymi, które mają o wiele cięższy przebieg.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości