Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
mlotek
Posty: 60
Rejestracja: 21 sty 2010, o 09:08

Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: mlotek »

Witam! Mam pytanie dotyczące hybrydyzacji. Mam jutro sprawdzian z tego , a nie rozumiem związków polarnych i niepolarnych. Rzecz w tym , że nie potrafię ich rozróżnić , bo inne zadania z tego działu umiem. Nie chodzi mi o momenty dipolowe tylko o dokładne wyjaśnienie. Np. zadanie 1

1. Wskaż zestaw , w którym zebrano związki niepolarne.
a) woda, CH4 , NH3
b) dwutlenek węgla , N2 , CH4
c) dwutlenek węgla , H2S Cl2

Mój nauczyciel powiedział , że podpunkt b , ale nie wiem dlaczego?

2.Określ kształt poniższych cząstek i ustal które są polarne a które niepolarne. Podajcie dlaczego. Nie musicie wszystkich. Po prostu dwa przykłady i do nich odpowiedz , wraz z wytłumaczeniem.
SO2
HF
SO3
HCN
CaCl2
CS2
H2S
CCl4
CH2Cl2

Dziękuje wszystkim. Mam nadzieję, że da się to przeczytać
Latiaxis
Posty: 35
Rejestracja: 24 cze 2009, o 18:37

Re: Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: Latiaxis »

Też mam problem z odróżnianiem związków polarnych od niepolarnych.
Bardzo proszę o wytłumaczenie.
Awatar użytkownika
Seziel
Posty: 37
Rejestracja: 10 lip 2009, o 19:27

Re: Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: Seziel »

Zw. polarne to takie, które zawierają wiązania kowalencyjne spolaryzowane.
W takim związku biegun ujemny tworzy się przy atomie bardziej elektroujemnym. Na przykład dla wody delta E = 1,4. Tlen jest bardziej elektroujemny, wiec przy nim mamy biegun ujemny.

Ale to nie zawsze działa, bo polaryzacje wiązań mogą się wzajemnie znosić np w cząsteczce SO2 O=<=S==O wiązania spolaryzowane są skierowane w przeciwnych kierunkach, więc polaryzacja wynosi zero i cząsteczka jest niepolarna.

Z kolei dla amoniaku:
H
|
N H
|
H
Znoszą się wzajemnie polaryzacje z wiązań pionowych, ale polaryzację cząsteczki powoduje to wiązanie oznaczone linią przerywaną.

Co do momentu dipolowego to dla cząsteczek homoatomowych (H2, N2, O2) oraz heteroatomowych symetrycznych (omówiony wyżej SO2, metan) jest on równy zeru, zaś dla cząsteczek heteroatomowych niesymetrycznych (amoniak, SO3) ma jakąś wartość. Dla niezerowej wartości momentu dipolowego cząsteczka jest spolaryzowana.

Jeśli napisałem jakąś herezję - poprawcie mnie. Profesor ze mnie żaden, więc mogłem coś pokręcić
simon24
Posty: 44
Rejestracja: 28 lut 2011, o 18:55

Re: Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: simon24 »

Zatem BF3 powinno miec moment dipolowy różny od zera, a w moim repetytorium pisze że ma moment dipolowy równy 0. według mnie powinno być analogicznie jak z NH3.

Skąd wiemy że w cząsteczkach heteroatomowych wiązania się znoszą? No bo np. korzystając z przykladu C02 woda też powinna mieć moment dipolowy równy zeru(gdybym nie wiedział że maa budowę kątową)
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: Batha »

Zatem BF3 powinno miec moment dipolowy różny od zera, a w moim repetytorium pisze że ma moment dipolowy równy 0. według mnie powinno być analogicznie jak z NH3.
zauważ, że na azocie jest wolna para elektronowa, a na borze już nie ma
Ale to nie zawsze działa, bo polaryzacje wiązań mogą się wzajemnie znosić np w cząsteczce SO2 O=<=S==O wiązania spolaryzowane są skierowane w przeciwnych kierunkach, więc polaryzacja wynosi zero i cząsteczka jest niepolarna.
na siarce jest w.pe, a cząsteczka jest polarna. Pomyliło Ci się z CO2

żeby odróżnić polarną cząst. od niepolarnej wystarczy narysować jej wzór z uwzględnieniem w.p.e., i napisać wektory momentów dipolowych. Jeśli wypadkowy moment dipolowy jest różny od 0, to cząst jest polarna.
mst

Re: Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: mst »

simon24 pisze:Zatem BF3 powinno miec moment dipolowy różny od zera, a w moim repetytorium pisze że ma moment dipolowy równy 0. według mnie powinno być analogicznie jak z NH3.

Skąd wiemy że w cząsteczkach heteroatomowych wiązania się znoszą? No bo np. korzystając z przykladu C02 woda też powinna mieć moment dipolowy równy zeru(gdybym nie wiedział że maa budowę kątową)
BF3 ma moment dipolowy = 0.
Dlatego, że połączone z borem fluory tworzą kąty równe 120 stopni (360:3 = 120 stopni). Automatycznie wektor wypadkowej będzie 0, moment więc też.

Cząsteczka typu AB3 nie zawsze ma jednak moment dipolowy równo zero. Na przykład przy NH3 i PH3 jest inaczej - wodory nie tworzą kąta 120 stopni, cała cząsteczka nie jest płaska (gdyby była, moment dipolowy wynosiłby zero), tylko piramidalna, w rodzaju czworościanu foremnego.

Tak to wygląda:
1.png
1.png (4.3 KiB) Przejrzano 10765 razy
2.png
2.png (6.61 KiB) Przejrzano 10765 razy
Różnica widoczna.

Wystarczy, że zapamiętasz, iż cząsteczki typu AB3 mają moment dipolowy równo 0 (cząsteczka płaska, kąty 120 stopni), wyjątkami są NH3 i PH3, gdzie cząsteczka ma zarys czworościanu foremnego i moment dipolowy jest różny od zera.
simon24
Posty: 44
Rejestracja: 28 lut 2011, o 18:55

Re: Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: simon24 »

A jak np. w metanie wypadkowy wektor moze być równy zero jeżeli tez ma kształt tetraedru?(no bo przecież cząsteczka metanu jest niepolarna więc moment dipolowy wynosi 0)
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: Batha »

bo wszystkie momenty dipolowe się znoszą, wektor wypadkowy=0
panosze
Posty: 72
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 17:01

Re: Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: panosze »

Przepraszam to ja też mam pytanie ,a w chlorku wapnia występuje moment dipolowy czy moment dipolowy jest równy zero, a i jeszcze mam takie pytanie to co związek jest związkiem polarnym wtedy kiedy występuje wiązanie kowalencyjne spolaryzowane, a w związkach jonowych to jak to jest są one polarne czy nie. Mógłby mi ktoś jeszcze powiedzieć czy będzie moment dipolowy różny od zera w tych związkach: np. Bacl2, Ca(OH)2, KCl a i jeszcze jedno pytanko np. w Nacl co jest atomem centralnym. Za błędy przepraszam za odpowiedzi dziękuję.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: Giardia Lamblia »

Nie ma czegoś takiego jak czyste wiązanie jonowe, nawet we fluorkach litowców wiązanie to ma cechy wiązania kowalencyjnego. Natomiast można mówić o udziale charakteru wiązania jonowego - tutaj jego przewaga jest znacząca.

Jeżeli jakaś cząsteczka wygląda tak:

X-Me-X (jest liniowa i symetryczna) to ma moment dipolowy równy 0.
1.jpg
Ca(OH)2 różny od zera
BaCl2 różny od zera
KCl różny od zera (liniowa ale nie symetryczna)

Nie wydaje mi się, żeby w prostych solach można było mówić o atomie centralnym (centrum tj. w środku, tutaj nie ma środkowego atomu). Zazwyczaj jednak centrum koordynacji stanowi atom metalu.
panosze
Posty: 72
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 17:01

Re: Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: panosze »

W takim wypadku w cząsteczce NaOh moment dipolowy będzie różny od zera, a jeżeli się mylę to mógłbym prosić o wytłumaczenie dlaczego tak się dzieje , był bym bardzo wdzięczny jeszcze raz dziękuje za poświęcony swój czas temu wątkowi, jestem za to wdzięczny.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: Giardia Lamblia »

Będzie różny od zera.
panosze
Posty: 72
Rejestracja: 26 wrz 2011, o 17:01

Re: Hybrydyzacja - związki polarne i niepolarne.

Post autor: panosze »

Dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości