matura z biologii a psychologia

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
zimnazośka
Posty: 127
Rejestracja: 28 kwie 2009, o 22:10

matura z biologii a psychologia

Post autor: zimnazośka »

Witam wszystkich forumowiczów jako że właśnie dołączyłam do tego zacnego grona!

Otóż, mój problem polega na tym, że chciałabym jak najszybciej się ukierunkować i zdecydować co będę zdawać na maturze (obecnie kończe 1 kl. LO, profil mat-inf), aby od przyszlego roku zacząć się przygotowywać. Wiem tylko, że na pewno będę zdawać: matematykę, polski, angielski no i COŚ jeszcze. Tylko co?
Może to nieodpowiednie forum, ale chciałabym iść na psychologię tam są wymagane takie przedmioty jak: polski i matematyka lub biologia lub historia. Coraz poważniej zaczynam myśleć o biologii. Nie umiem za wiele mam jedną lekcje w tygodniu, która właściwie nic nie daje i nawet nie wiem czy w 3 klasie będę mieć ten przedmiot. Czy można samemu dobrze przygotować się do matury z biologii na poziomie rozszerzonym? Dobra byłaby na początek książka Villeego? Proszę o wszelkie sugestie i realistyczne podejście.

A może wie ktoś z Was czy zdając w 2011 roku obowiązkowo maturę z matematyki będzie mogła mi się ona liczyć na studia psychologiczne?
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2009, o 20:43 przez zimnazośka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jagodzio
Posty: 638
Rejestracja: 24 lut 2009, o 12:32

Re: matura z biologii a psychologia

Post autor: jagodzio »

To forum jest dobre na wszystko
Matematyka na psychologię? No możliwe, ale to by było dziwne imo, bo to jest kierunek humanistyczny Z tego co się orientuję, to żeby mieć realne szanse trzeba zdawać polski, angielski i biologię lub historię - wszystko na poziomie rozszerzonym. W 3 klasie można spokojnie się nauczyć biologii - to dużo czasu, tylko trzeba pracować. Mając do wyboru historię lub biologię, oczywistym jest dla mnie, że lepiej zdawać biologię. Historia to jedna wielka masakra - albo Ci przypasują tematy albo nie, bo w końcu rozprawka jest najważniejsza. Villee jest fajnie opisany - to zachęca do nauki bio, można w ten sposób poszerzać swoje wiadomości Jednak nie jest to dobra książka do matury. Do matury - co wiele osób potwierdza - najlepsze są podręczniki z operonu. Ewentualnie może być WSiP.
ladykaroline pisze:A może wie ktoś z Was czy zdając w 2011 roku obowiązkowo maturę z matematyki będzie mogła mi się ona liczyć na studia psychologiczne?
Tego nikt nie wie i nie jest w stanie przewidzieć. Informacje o przedmiotach wymaganych na dany kierunek w danym roku, są umieszczane na stronach internetowych zazwyczaj na początku roku szkolnego, po którym będzie odbywać się rekrutacja (corocznie powinno to być aktualizowane).
zimnazośka
Posty: 127
Rejestracja: 28 kwie 2009, o 22:10

Re: matura z biologii a psychologia

Post autor: zimnazośka »

dzięki. mam zamiar jakoś w drugiej klasie zacząć. Cóż, matematyka to matka nauk:D a w psychologii chociażby nieco logiki może się przydać.
z tabelki zamieszczonej na tej stronie wynika ze matma się liczy.
Ale biologia myślę jest dość dobra-przydatna na parę ciekawych kierunków, więc czemu by się nie podjąć próby?

Jagodzio, trochę mi pomogłaś, ale jeszcze mam parę pytań: 1) jak się uczyć (wiem, żę przede wszystkim systematycznie) żeby w 3 klasie tylko to utrwalić? wkońcu informacji i to dość szczegółowych muszę objąć całkiem sporo. Po prostu wystarczy czytanie ze zrozumieniem? 2) pomogłyby ewentualnie w jakimś stopniu korepetycje z biologii? więc 3) lepiej samemu się uczyć, kupować więcej książek czy takie korepetycje byłyby lepszym rozwiązaniem, tzn. efektownym, wystarczająco skutecznym?
Awatar użytkownika
jagodzio
Posty: 638
Rejestracja: 24 lut 2009, o 12:32

Re: matura z biologii a psychologia

Post autor: jagodzio »

Pff Na UJ to lubią nawciskać dużo przedmiotów do rekrutacji. Z informacji na tej stronie wynika, że możesz podać przy rekrutacji wynik z biologii LUB matematyki. Nie musisz zdawać jednego i drugiego. Na Twoim miejscu wybrałabym biologię - jest ona najbliższa tematycznie (z tych 4 przedmiotów) psychologii, a ponadto jest łatwiejsza do zdania (imo).
Tak naprawdę nie ma jednej, dobrej recepty na to jak się uczyć. Sama musisz sobie wypracować swój system. Materiał wiadomo - trzeba co jakiś czas odświeżać. Radzę Ci już od początku nauki zaznajomić się z typami zadań na maturze i je męczyć - to podobno klucz do sukcesu. Poza tym, możesz poczytać na forum. Jest tutaj pełno wątków na tematjak uczyć się biologii
Jeśli nie potrafisz się zmobilizować i Cię stać, to możesz sobie wziąć korepetycje z biologii. W biologii nie ma zbyt dużo rzeczy do zrozumienia. Trzeba wykuć pewne fakty i umieć je powiązać, zastosować. Czy do tego potrzebny jest korepetytor? Jeżeli nie masz sobie zawzięcia do nauki - to być może. Sama zdecydujesz. Ja osobiście, wolałabym te pieniądze przeznaczyć na nowe książki, testy. Co kto woli.
Nie wiem, czy zauważyłaś, ale z tych trzech wymaganych przedmiotów, najważniejszy (mający największą wagę) jest język obcy, potem polski, a na końcu dopiero przedmiot dodatkowy. Ciekawe, że nie wspomnieli nic o przeliczniku dla osób zdających rozszerzenie Ale jestem przekonana, że jeśli chcesz się dostać na UJ musisz wyśmienicie zdać te trzy przedmioty na rozszerzeniu. Skup się też na polskim i j. obcym, bo sama biologia nie wystarczy!
zimnazośka
Posty: 127
Rejestracja: 28 kwie 2009, o 22:10

Re: matura z biologii a psychologia

Post autor: zimnazośka »

no jak dla mnie najtrudniej będzie z biologią i może z polskim. Angielskiego uczę się od dawna i przygotowywałam się pod kątem filologii angielskiej, więc tego się nie obawiam, a że przelicznik taki wysoki to tym lepiej dla mnie:D matma i tak jest obowiązkowa:/ Jestem na mat-infie więc może spróbuje rozszerzoną.
A zatem na wakacjach sobie więcej poczytam o maturze z biologii i zaopatrze się w pierwsze książki:) dzięki na razie za pomoc! Mam nadzieje, że coś z tego będzie.
dzięki wielkie!
pozdrawiam, Karolina

[ Dodano: Czw Maj 07, 2009 22:48 ]
jednak zanim się zaopatrze (jak powyżej napisałam) moglibyście mi powiedzieć czy warto kupić zestaw książek z Operonu: 1, 2 i 3 kl. liceum, poziom rozszerzony-podręczniki, jakieś vademecum i w trzeciej klasie testy maturalne? znajdę tam wszystko co obowiązuje? czy może ktoś z Was korzysta, bądź korzystał z książek z jakichś innych wydawnictw i jest zadowolony? [np. uczył się z takich i z takich książek i bardzo dobrze zdał maturę]

proszę o wszelkie sugestie. to zawsze jakaś suma pieniędzy-chcę dobrze spożytkować.

jeżeli jednak ten operon, to fajnym rozwiązaniem byłoby pewnie w trzeciej klasie wg. planu (na stronie operonu jest taki kalendarz opracowany na cały rok szkolny z wszelkimi przerwami) podsumować wszystko.
KeiraEsprio
Posty: 1
Rejestracja: 15 maja 2012, o 09:30

Re: matura z biologii a psychologia

Post autor: KeiraEsprio »

Hej, mam pytanie. Czy aby dostać się na studia z psychologii konieczne jest zdanie matury z biologii? Czy wystarczy sama matematyka? No i polski.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: matura z biologii a psychologia

Post autor: Batha »

KeiraEsprio, a na stronach uczelnie nie ma wymagań rekrutacyjnych? Powinny być.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości