alfa-helisa i beta-harmonijka

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
kleolucy
Posty: 3
Rejestracja: 19 maja 2012, o 17:56

alfa-helisa i beta-harmonijka

Post autor: kleolucy »

Jakie są przykłady białek typu alfa-helisa i beta-harmonijka ? Proszę o pomoc
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: alfa-helisa i beta-harmonijka

Post autor: Stalowy »

Zazwyczaj nie ma białek TYLKO alfa helikalnych albo beta harmonijkowych - najczęściej obie te formy występują w białkach w różnych proporcjach.

Wiem na pewno, że prawie całkowicie z beta harmonijki złożona jest fibroina w jedwabiu.

Większość za to białek ma strukturę alfa helisy.
kleolucy
Posty: 3
Rejestracja: 19 maja 2012, o 17:56

Re: alfa-helisa i beta-harmonijka

Post autor: kleolucy »

dziękuję czyli na to wychodzi, że moja pani od biologii nie potrafi formułować pytań .
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: alfa-helisa i beta-harmonijka

Post autor: AnnaWP »

kolagen jest alfa. Faktycznie białka mają zwykle pomieszane obie formy, nazywamy takie obszary o jednej lub drugiej strukturze domenami. A priony np. mają odmienne działanie w zależności od pofałdowania, w formie srp mają więcej beta.
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: alfa-helisa i beta-harmonijka

Post autor: Wendigo »

AnnaW_UO,

Domena nie jest złożona tylko z jednego typu struktury drugorzędowej. Jest to niezależny fragment strukturalny białka.

kleolucy,

Widocznie nauczycielka Was nie doceniła, nie posądzał bym jej od razu o brak kompetencji
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: alfa-helisa i beta-harmonijka

Post autor: AnnaWP »

Domeny są związane ze strukturą drugorzędową, chociaż faktycznie trochę uprościłam. W domenach różnego typu orientują się przestrzennie fragmenty o danej strukturze drugorzędowej, np. ale i o połączeniu tych struktur - w tym źródle podzielono je w oparciu o to kryterium na 5 klas, w tym klasę domen alfa i beta, oraz ich kombinacje.
zobacz-ten-plik.pdf
(3.05 MiB) Pobrany 52 razy
Ogólnie mam wrażenie, że słownictwo jest trochę zamieszane w tej materii.
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: alfa-helisa i beta-harmonijka

Post autor: Wendigo »

Faktycznie pogmatwane to trochę. W prezentacji którą podałaś domeny są określane jako fragmenty łańcucha polipeptydowe o dominacji danej struktury drugorzędowej. Ja natomiast wyczytałem w Biochemii Berga, Tymoczko i Stryera, że domeny to fragmenty białka pełniące ściśle określoną funkcję oraz mogące się powtarzać w wielu rodzajach białek, np. aktywator plazminogenu TPA posiada domenę wiązania fibryny, dwie domeny pastorału i domenę kinazy serynowej.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: alfa-helisa i beta-harmonijka

Post autor: AnnaWP »

Wydaje mi się że jest i to i to. Zależnie od przyjętej w danym momencie definicji.
Tak, też spotkałam się z takim określeniem, jak piszesz i to często.
Domena jest to też np. pętla chromatyny silnie zespiralizowanej, zakotwiczonej w macierzy, albo część wydzielona funkcjonalnie błony. Jak widać - galimatias robi się niezły.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości