Olimpiada Biologiczna - pytanie organizacyjne dot. olimpiady

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
lobo112
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2012, o 14:05

Olimpiada Biologiczna - pytanie organizacyjne dot. olimpiady

Post autor: lobo112 »

Witam !

Mam zamiar wystartować w OB lecz zastanawia mnie czy przywileje związane z laureatami i finalistami olimpiady mają że tak powiem termin ważności chodzi mi dokładnie o to czy zdobywca tego tytułu w roku 2013/2014 może korzystać z uprawnień na maturze w 2014/2015 ? Interesuje mnie to, gdyż gdzieś słyszałem że są one tylko okresowo ważne jak np. laureat w konkursach gimnazjalnych (ważny 2 lata).

A tak w ogóle to uważacie, że warto brać udział w OB już w I klasie LO ? Czy lepiej się wstrzymać oswoić trochę i uderzyć w II klasie ?
Oraz czy rozpoczęcie nauki od sierpnia br. do XLIII olimpiady (rozpoczynającej się w styczniu 2013r) jest dobrym pomysłem, czy lepiej jeszcze trochę poczekać ?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi na moje pytania które mogą wydawać się banalne lecz odpowiedzi będą mi naprawdę pomocne.

Pozdrawiam
Hellades
Posty: 112
Rejestracja: 30 lip 2010, o 00:18

Re: Olimpiada Biologiczna - pytanie organizacyjne dot. olimpiady

Post autor: Hellades »

lobo112 pisze:Witam !

Mam zamiar wystartować w OB lecz zastanawia mnie czy przywileje związane z laureatami i finalistami olimpiady mają że tak powiem termin ważności chodzi mi dokładnie o to czy zdobywca tego tytułu w roku 2013/2014 może korzystać z uprawnień na maturze w 2014/2015 ? Interesuje mnie to, gdyż gdzieś słyszałem że są one tylko okresowo ważne jak np. laureat w konkursach gimnazjalnych (ważny 2 lata).
To zależy od uczelni, np. na ŚUM:
"Z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego, przyjmowani będą w ramach limitu laureaci i finaliści Olimpiad Stopnia Centralnego: biologicznej, chemicznej, fizycznej. Laureatom uprawnienie to przysługuje w okresie 3 lat od uzyskania świadectwa maturalnego, finalistom natomiast w roku jego uzyskania."

Musisz zobaczyć w regulaminie rekrutacji poszczególnych uczelni, które cię interesują, jak to jest u nich.

lobo112 pisze: A tak w ogóle to uważacie, że warto brać udział w OB już w I klasie LO ? Czy lepiej się wstrzymać oswoić trochę i uderzyć w II klasie ?
Oraz czy rozpoczęcie nauki od sierpnia br. do XLIII olimpiady (rozpoczynającej się w styczniu 2013r) jest dobrym pomysłem, czy lepiej jeszcze trochę poczekać ?
Nawet jeśli nie masz wystarczającej wiedzy, to myślę, że warto. Pojedziesz na luzie, może nie po centralkę, ale chociażby dla poznania panującej, na II etapie, atmosfery, przy okazji zobaczysz jak wygląda organizacja (na ogół burdel ) tam panujący, tak aby jadąc już na poważnie w II czy III klasie wiedzieć, jak się sprawy mają.
Poza tym będziesz miał już zrobioną pracę badawczą i w następnych olimpiadach nie będziesz już musiał na nią tracić czasu, tylko skupisz się na przyswajaniu wiedzy.
A co do rozpoczęcia nauki, to im szybciej zaczniesz, tym więcej czasu będziesz miał i będziesz mógł więcej przerobić. Wybór należy do ciebie.
lobo112
Posty: 35
Rejestracja: 12 lut 2012, o 14:05

Re: Olimpiada Biologiczna - pytanie organizacyjne dot. olimpiady

Post autor: lobo112 »

Dziękuję za odpowiedź
Czyli (jeżeli coś źle myślę, sprostujcie mnie ) głównym wyznacznikiem ważności danego tytułu jest data(rok) wystawienia świadectwa maturalnego a nie jak przypuszczałem data zdobycia tytułu. Czyli teoretycznie rzecz biorąc(i opierając się na tym zacytowanym regulaminem- rozumiem, że w innych uczelniach może być inaczej) osoba która została finalistą w I klasie LO lecz nie czekając ani chwili zaraz po 2 latach (po otrzymaniu świadectwa maturalnego), składa dokumenty na uczelnie jest zwolniona z procesu kwalifikacyjnego?
Bo głównie chodzi mi o to czy nie będzie takiej sytuacji, że (już sobie pomarzę i pofantazjuje ) zostaję finalistą w pierwszej klasie LO, a nagle w III na kilka miesięcy przed maturą okazuje się, że tytuł wygasł i zdaję maturę z biologii na normalnych zasadach. Bo niestety nigdzie nie mogę znaleźć o tym wzmianki a jeden znajomy zasiał mi trochę wątpliwości (aczkolwiek mogło to wynikać z jego niewiedzy)
Hellades
Posty: 112
Rejestracja: 30 lip 2010, o 00:18

Re: Olimpiada Biologiczna - pytanie organizacyjne dot. olimpiady

Post autor: Hellades »

Cóż, na CMUJ na przykład tytuł finalisty czy laureata możesz wykorzystać kiedy chcesz (nawet 10 lat po jego uzyskaniu ), tak samo chyba na WUM. Czytałem regulaminy tylko tych uczelni, które brałem pod uwagę przy wyborze tej jedynej, więc nie wiem jak jest na pozostałych. Lepiej nie twórzmy tutaj żadnych prawidłowości. Przestudiowanie zasad rekrutacji na poszczególnych uczelniach powinno rozwiać wszelkie twoje wątpliwości.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości