BIOLOGIA EKSPERYMENTALNA A BIOTECHNOLOGIA

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
biologiabiologia
Posty: 4
Rejestracja: 11 lip 2012, o 12:07

BIOLOGIA EKSPERYMENTALNA A BIOTECHNOLOGIA

Post autor: biologiabiologia »

Hej!
Co myślicie o tych kierunkach studiów? Biologia eksperymentalna czy biotechnologia? Po którym łatwiej znaleźć dobrze płatną pracę w zawodzie? który kierunek jest bardziej przyszłościowy? Po którym łatwiej o pracę związaną z szeroko pojętą genetyką/biologią molekularną/medycyną?
Dziękuję z odpowiedzi!
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: BIOLOGIA EKSPERYMENTALNA A BIOTECHNOLOGIA

Post autor: deVries »

To jest to samo, tylko na biologii uraczą cię dodatkowymi godzinami botaniki i zoologii plus przedmiotami takimi jak ekologia czy ewolucjonizm, a na biotechnologii dorzucą jakąś inżynierię bioprocesową czy mikrobiologię przemysłową czy coś takiego. Jeśli rozważasz biotech na uniwerku i biologię to naprawdę jakichś porażających różnic nie ma, na biotechu po prostu od razu zajmujesz się głównie biochemią i biologią molekularną, na biologii ogarniasz wszystko. Na polibudzie biotechnologia jest trochę inna, ale jeśli chcesz się zajmować biologią molekularną to lepiej wybrać uniwerek.

Ale dobrze płatna praca w zawodzie to wiesz. Na lewo od Odry.
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: BIOLOGIA EKSPERYMENTALNA A BIOTECHNOLOGIA

Post autor: deVries »

No tak, dałem linka do portalu-którego-nazwy-nie-wolno-wymawiać. Pośle ci go w prywatnej wiadomości.
biologiabiologia
Posty: 4
Rejestracja: 11 lip 2012, o 12:07

Re: BIOLOGIA EKSPERYMENTALNA A BIOTECHNOLOGIA

Post autor: biologiabiologia »

Zastanawiam się nad biotechnologią na UP we Wrocławiu, bo są to studia inżynierskie, co podobno jest preferowane. Wiesz może jaki jest tam poziom nauczania, wykładowcy? Słyszałam, że dużo osób wylatuje przez chemię, której jest mnóóóóstwo. Dzięki za artykuł, z tego co tam pisza faktycznie nie ma wielkiej różnicy mi,edzy tymi kierunkami, taki pic na wodę
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: BIOLOGIA EKSPERYMENTALNA A BIOTECHNOLOGIA

Post autor: deVries »

O UP wiem tyle, że się tak ogólnie za dobrą renomą nie cieszy, o biotechnologii słyszałem, że jest to taka trochę bardziej urozmaicona technologia żywności. Ale lepiej podpytać studentów i absolwentów. Na pewno idąc na UP trzeba się liczyć z tym, że zagadnień medycznych raczej nie uświadczysz - tam jest bardziej taka biotechnologia rolnicza, związana z żywnością.

No i bez przesady, że pic na wodę Po biologii można zajmować się naukowo biotechnologią, ale do przemysłu raczej nie pójdziesz - bardziej takie sprawy laboratoryjne, na małą skalę. No i biologia to jednak o wiele szerszy kierunek, fakt że specjalizacja eksperymentalna jest podobna do biotechu, ale jednak jest to biologia i dużo jest takich przyrodniczych przedmiotów.

Jeśli ci zależy na inż, to czemu nie polibuda?
biologist
Posty: 9
Rejestracja: 10 lip 2012, o 21:27

Re: BIOLOGIA EKSPERYMENTALNA A BIOTECHNOLOGIA

Post autor: biologist »

Jest dokładnie tak jak pisze deVries
Up nie cieszy się za dobrą opinią, zagadnień medycznych a nawet typowo biologicznych na Biotechnologii UP Wrocław nie uświadczysz.
Zdecydowanie odradzam Ci ten kierunek na tej uczelni.
Miałem ten sam dylemat co ty tytuł inżyniera na moje nieszczęście wpadłem w sidła UP z jednej strony żałuję bo wszędzie mnie przyjęli a byłem na tyle zaślepiony aby tak źle wybrać
Jednakże ten rok nie uważam za stracony zdobyłem cenne doświadczenie.

Dlaczego wybrałem ten kierunek na tej uczelni? bo:
1. Pasjonuje mnie Genetyka i biologia,( których jak się okazuje w trakcie studiów tu nie ma prawie), dodam, że chciałem się zajmować Biotechnologią medyczną, lub
biotechnologią roślin/zwierząt
2. tytuł inżyniera,ze względu na ten tytuł zrezygnowałem z Biotechnologi na UWr BŁĄD!

Na studiach I stopnia jest tylko jedna specjalność Biotechnologia żywności,
na studiach II stopnia są 2: Biotechnologia drobnoustrojów (pracujesz przy drożdżach i grzybkach),
biotransformacje ( no wiesz tu produkcja serów i ogólnie żywności, przy biotransformatorach, pasteryzacja mleka i wiele wiele innych) Ogólnie : spożywka.

JAK nie chcesz pracować w spożywce, przy produkcji żywności (żywności genetycznie modyfikowanej, na stanowiskach nawet kierowniczych w spożywce) razem z technologami żywności to daruj sobie.

Na pierwszym roku bardzo dużo Chemii, która jest ciężka a wykładowcy nie kwapią się by cokolwiek Ci wytłumaczyć przynajmniej tak było z chemią ogólną i nieorganiczną, natomiast chemia organiczna bardzo dobrze była prowadzona super wykładowca i ćwiczeniowcy materiał dogłębnie starannie i przystępnie omówiony. Oprócz tego dużo matematyki gdzie robi się zadania ze skryptów dla PWr, i nie jest taka łatwa jak się niektórym wydawało, że będzie, że będzie łatwo dostać tytuł inż. oo nie ! no i Fizyka z elementami biofizyki według mnie była prosta i przyjemna a wykładowca w spontaniczny i przystępny sposób wykładał materiał.

Na drugim roku uświadczysz: grafiki inżynieryjnej, analizy żywności, Chemii Żywności, inżynieria bioprocesowa, mikrobiologia żywności i innych.

Język obcy zaczyna się od 2 semestru na 1 roku za to masz do wyboru 5 języków: język: angielski, niemiecki, francuski, Hiszpański, Rosyjski.choć nie na za wysokim poziomie.

Biotechnologia na UP Wrocław znajduje się na Wydziale Nauk o Żywności to powinno dać już dużo do myślenia

Osobiście uważam, iż up powinno zmienić nazwę tego kierunku z Biotechnologii na : Biotransformacje lub Chemia żywności bo to żadna biotechnologia jak dla mnie

Ja studiowałem na UP ten kierunek, zaliczyłem 1 rok. jak masz pytania jakiekolwiek to pisz

Wiesz w dużej mierze zależy co Cię interesuje Ja wiem, że to nie to.W tym roku poprawiłem maturę z Biologii PR i napisałem maturę z Chemii poszły rewelacyjnie dostałem się na UWr i wybrałem właśnie Biologię Eksperymentalną. z Biotechnologii żywności raczej rezygnuję i wybieram dokumenty po głębszym zastanowieniu ponieważ studiowanie 2 kierunków jest ciężkie a program zupełnie się nie pokrywa. a spożywka to nie moja pasja ani szczyt moich marzeń
biologist
Posty: 9
Rejestracja: 10 lip 2012, o 21:27

Re: BIOLOGIA EKSPERYMENTALNA A BIOTECHNOLOGIA

Post autor: biologist »

Nie mam opcji edycji wiec napiszę post pod postem PRZEPRASZAM

P.S. Jeszcze jedna rzecz w 2011 roku przyjęli 198 osób po 1 miesiącu zrezygnowało ok +/- 15-20 os (rozwiązali jedną z grup) drugie tyle zrezygnowało przed i po sesji. W trakcie sesji z powodu Chemii odpadło ok 60 os zostało +/- 100 os a trzeba wziąć pod uwagę , że ludzie odpadli jeszcze po 2 semestrze i część zrezygnuje po 1 roku
Z osób które zostały dużo chce brać 2 kierunek studiów ( z tego co mówili i słyszałem).
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: BIOLOGIA EKSPERYMENTALNA A BIOTECHNOLOGIA

Post autor: deVries »

No generalnie na biotech trzeba bardzo uważać, bo to trochę takie drugie zarządzanie i marketing - jest teraz wszędzie, ale niestety nie wszędzie są warunki, żeby był i żeby studiowanie tam miało sens. Jeśli kogoś specjalizacja medyczna interesuje to najlepiej na uczelniach medycznych (PUM, albo UG-GUM itp.), albo na dobrych uniwersytetach. Przeglądajcie programy studiów i sylabusy i pamiętajcie, że 30 godzin wykładów z farmakologii biotechnologii medycznej nie czyni.

Mówię to ja, który nigdy nie studiowałem biotechnologii, ale byłem swego czasu żywo zainteresowany (w ramach ostrzeżenia)
edyta89
Posty: 2
Rejestracja: 29 lip 2012, o 14:21

Re: BIOLOGIA EKSPERYMENTALNA A BIOTECHNOLOGIA

Post autor: edyta89 »

Do Biologist.

Przetrwalam 4 lata na UPe. Zdobylam inżyniera, obecnie jestem na ostatnim (!) roku. Muszę ZDEMENTOWAC to, co napisales. Będac po 1 roku nie wiesz NIC na temat prawidzwej biotech. Niestety, taka prawda

Up nie cieszy się za dobrą opinią, zagadnień medycznych a nawet typowo biologicznych na Biotechnologii UP Wrocław nie uświadczysz.
Zdecydowanie odradzam Ci ten kierunek na tej uczelni.

Czyzby Na 1 roku masz przedmioty,m ktore przygotowują Cię do trudniejszych zagadnien, ktore pojawią się na Biologii Molekularnej (rok III), Inz. genetycznej (IV), Zwierzętach laboratoryjnych/Immunologii ( o dziwo przedmiot niemal strikte medyczny!), Molekularnej organizacji struktur komorkowych.

na studiach II stopnia są 2: Biotechnologia drobnoustrojów (pracujesz przy drożdżach i grzybkach),
biotransformacje ( no wiesz tu produkcja serów i ogólnie żywności, przy biotransformatorach, pasteryzacja mleka i wiele wiele innych) Ogólnie : spożywka.


Noz otwiera sie w kieszeni. nie miales biotransformacji, więc się nie wypowiadaj! Po 1 - na 3 roku pojawia się przedmiot Biotransformacje, prowadzony przez katedrę chemii. Uczysz się otrzymywania nowy związków, projektowania szlaków biosyntez z wykorzystaniem drobnoustrojów, które w odpowiedni sposob zmieniają wlasciwosci związkow chemicznych- np poprzez zmianę centrum chiralnosci. Biotransformacje są również specjalizacją na magisteerce ale to NIE produkcja sera czy pasteryzacja mleka I jesli mowisz o biotransformatorach to raczej chyba masz na mysli BIOREAKTOR. Moze lepiej ze rzucasz biotech nba UP, bo tylko wstyd robisz z TAKA wiedzą

. Pasjonuje mnie Genetyka i biologia,( których jak się okazuje w trakcie studiów tu nie ma prawie), dodam, że chciałem się zajmować Biotechnologią medyczną, lub
biotechnologią roślin/zwierząt

Zwierzeta pojawiają się od 3 roku- najpierw jako biotechnollogiczne wykorzystanie surowcow zwierzecych, potem jako Zwierzeta laboratoryjne. Co do roslin- faktycznie, malo u nas mowi się o roslinach. Poza Biologią komorki (rok I) kolejne starcie z roslinami to rok 5 i hodowle tkankowe


A teraz słów parę od starej wyjadaczki do 1-rocznych
Na 1 roku- matma, biofizyka, chemia ogolna i nieoirganiczna, potem organika, biologia komorki.Matma i biofizyka trwają rok. Systematyczna nauka i nie ma większego stresu Chemia- dla mnie trudniejsza była organiczna, wymagała systematyczności. Na nieorganiczną w zasadzie uczylam sie tylko na kolokwia, na organiczną -co tydzien z racji wejściówek. Bardzo podobały mi się wyklady Profesora- cudowny czlowiek, pelen zycia i energii! Cwiczenia wspominam milo, dr potrafil wyjasnic wszystki zegadnienia, w razie watpliwosci byly konsultacje:) Fakt, duzo ludzi odpadlo na organice, ale to ze względu na to, ze sobie olali ] Biologia komórki- totalna pamięciówka i szok dla osoby świeżo po LO

Rok II- chemia fizyczna, grafika inzyneirska, analiza zywnosci, operacje jednostkowe w biotech, Biochemia,mikro ogolna, chemiczna i instrunmentalna analiza zywnosci Pojawiaja się 2 przedmioty z Tech.Zywnosci, potem kolejne dwa pojawiają sie na 3 roku. Trochę zapchaj dziury, ale bylo smacznie p Smazylismy czipsy, frytki, robilismy chrupki, serek wiejski. likier )


Dla osob lubiacych biologie- na 3 roku pojawia się biologia molekularna, genetyka. na Iv roku- inz. genetyczna:)

jak macie jakies pytania, piszcie na gg chetnie odpowiem:)
biologist
Posty: 9
Rejestracja: 10 lip 2012, o 21:27

Re: BIOLOGIA EKSPERYMENTALNA A BIOTECHNOLOGIA

Post autor: biologist »

OOOOO i BARDZO Dobrze, że wypowiedział się KTOŚ kto się zna na rzeczy tylko szkoda, że po takim czasie a nie od razu i że była potrzebna tu mała prowokacja. Dobrze zdaję sobie sprawę z programu tych studiów dla tych lubiących biologię czy jak to tam szło w twojej wypowiedzi super ktoś kto lubi biologię będzie ją mieć dopiero na 3 roku i jak długo semestr jeden rok? Rzeczywiście nie ma co rozwinie swoje pasje biologiczne lepiej moim skromnym zdaniem iść tam gdzie będzie ona przez np 3 lata studiów a nie przez jeden semestr cz 1 rok.

Po 2 owszem są Biotransformacje i program studiów jest dużo dużo bogatszy niż to co napisałem ale trzeba także uwzględnić realia pracy po
biologist
Posty: 9
Rejestracja: 10 lip 2012, o 21:27

Re: BIOLOGIA EKSPERYMENTALNA A BIOTECHNOLOGIA

Post autor: biologist »

Znowu brak opcji edycji postu.

"Lepiej moim skromnym zdaniem iść tam gdzie będzie ona przez np 3 lata studiów a nie przez jeden semestr cz 1 rok.
POD WARUNKIEM, że kogoś biologia (min. genetyka) jako szeroko pojęta dziedziny szczególnie interesuje.

BARDZO PRZEPRASZAM za to uogólnienie ze spożywką PRZEMYSŁEM SPOŻYWCZYM moja wypowiedź miała na celu zwrócenie uwagi właśnie na ten FAKT Któremu jako studentka a raczej absolwentka zaprzeczyć nie możesz! Nie oszukujmy się to jest Biotechnologia żywności tak czy nie i tylko temu miało to służyć. Dziękuję za odpowiedź i sprostowanie!

Ah te Hormony widzę buzują to chyba ten wiek lub Ten okres nie musisz mnie zaraz tak atakować. Jesteśmy ludźmi kulturalnymi i cywilizowanymi przynajmniej z takiego założenia wychodzę, więc trochę grzeczniejszy ton mógłby być możliwy.

Pozdrawiam! I PRZEPRASZAM, iż poczułaś się urażona Gratuluję że wytrwałaś. i życzę dalszych sukcesów. Mnie odstraszyły przedmioty dotyczące żywności których jest mnogo

Biologist
edyta89
Posty: 2
Rejestracja: 29 lip 2012, o 14:21

Re: BIOLOGIA EKSPERYMENTALNA A BIOTECHNOLOGIA

Post autor: edyta89 »

Biologist, żadne hormony tu nie działały Po prostu zirytowało mnie to,że widziałeś tyko tą żywność Owszem, wierz mi że mnie też te przedmioty irytowały [

Co do biologii Przez 4 semestry masz od cholery chemii, potem w zasadzie następuje zmiana- biol mol, biotech w farmacji lub zywnosci (zależy co wybierze dany rocznik), wszelkie mikrobiologie (ogolna, zywnosci, przemyslowa. to nie tylko zywnosc ale i produkcja witamin, aminokwasów.), inzynieria gen Plusem na pewno jest fakt, że wszystkie cwiczenia (poza chemią, która pozostała w starym budynku) odbywają się w nowych labach. Popytaj na Innych Wroclawskich Uczelniach, czy samodzielnie wykonywali na cw PCR czy klonowanie. Uslyszysz NIE- tam w większosci wypadków ćwiczenia odbywają sie na zasadzie pokazów. U nas- na szczęście!- mielismy możliwosc robienia wszystkiego samemu I to zaprocentowało- dajemy radę na wszystkich praktykach Nie neguj tak do końca naszej biotech- nie zapominaj, że możemy wykonywac prace mgr w IITD PAN we Wro, które przecież nie jest związane z żywnością ]

Zyczę powodzenia na biologii eksperymentalnej- biologii molekularnej )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość