Kwas borowy, kwas azotowy (III) - wiązania

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Mojsista
Posty: 29
Rejestracja: 17 wrz 2011, o 15:29

Kwas borowy, kwas azotowy (III) - wiązania

Post autor: Mojsista »

Witam , mam pytanie odnośnie wiązań w kwasie borowym i kwasie azotowym III. W tym pierwszym mam problem z rozpisaniem tych wiązań. Czy może tam zajść jedno wiązanie koordynacyjne - tlen przekazuje dwa elektrony atomowi boru?
W kwasie azotowym III będą same spolaryzowane a azot będzie miał jedną wolną parę elektronową?
Czy to tak ma być?
byłabym wdzięczna za odpowiedź
Pozdrawiam
Pracowity leniuch
Posty: 23
Rejestracja: 9 sty 2012, o 19:15

Re: Kwas borowy, kwas azotowy (III) - wiązania

Post autor: Pracowity leniuch »

Co do kwasu borowego to tlen na pewno nie będzie przekazywał borowi pary elektronowej , gdyż bor ma mniejszą elektroujemność niż tlen . Pamiętaj,że w wiązaniu koordynacyjnym parę bądź pary elektronowe przekazuje atom o mniejszej elektroujemności , atomowi o większej elektroujemności.
Jednakże w kwasie borowym nie ma żadnego wiązania koordynacyjnego , są same kowalencyjne Fakt że Bor nie uzyska oktetu , ale czasami tak bywa Choć można by się zastanowić nad jonowym , ale chyba raczej będą kowalencyjne.

Natomiast w kwasie azotowym III rzeczywiście będą same spolaryzowane , azot będzie miał wolną parę elektronową , a oba tleny będą mieć po dwie wolne pary elektronowe
Mojsista
Posty: 29
Rejestracja: 17 wrz 2011, o 15:29

Re: Kwas borowy, kwas azotowy (III) - wiązania

Post autor: Mojsista »

Dzieki za odpowiedz. Bardzo mi pomogłeś
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości