Rośliny C3 i C4. Prawda czy fałsz?

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Patryczek803
Posty: 10
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 21:10

Rośliny C3 i C4. Prawda czy fałsz?

Post autor: Patryczek803 »

Mam pytanko odnośnie roślin C3 i C4 a mianowicie czy to prawda, że C4 nie mają fazy jasnej jak pisze poniżej:
Podsumowując:
- U roślin typu C3 występuja faza jasna , a razem z nią fotooddychanie
- Liście roślin typu C3 nie zawierają dodatkowego miękiszu wieńcowego
- U roślin C3 następuje jednokrotne wiązanie CO2 (do RuBP w Cyklu Calvina w fazie ciemnej)

U roślin typu C4 następuje dwukrotne wiązanie CO2. W miękiszu zieleniowym CO₂ włączany jest do związku o nazwie PEP ( co nie ma miejsca u C3). PEP przekształca się w szczawiooctan, a ten ulega redukcji do kwasu jabłkowego.
Kwas jabłkowy jest teraz transportowany z miękiszu zieleniowego liścia do pochwy około wiązkowej, w której to zachodzi faza ciemna. I tu kwas jabłkowy ulega dekarboksylacji, czyli odłączeniu CO2. Wydzielony CO2 zostaje włączony w Cykl Calvina do RuBP obecnego cały czas w miękiszu wieńcowym.

Wnioski:
W komórkach pochwy około wiązkowej występuje wysokie stężenie CO2, wynikające z nieustannie zachodzącego procesu dekarboksylacji kwasu jabłkowego. Dodatkowo w znajdujących się tam chloroplastach nie występują grana nie zachodzi więc faza jasna i nie jest produkowany tlen- CO PRAWIE CAŁKOWICIE ELIMINUJE ZACHODZENIE FOTOODDYCHANIA (dlaczego proces ten obniża sprawność fotosyntezy pisałem na początku!)
i sprawia, że rośliny C4 cechują się znacznie wyższą produktywnością fotosyntetyczną w porównaniu z roślinami C3.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Rośliny C3 i C4. Prawda czy fałsz?

Post autor: AnnaWP »

W jednym typie chloroplastów nie zachodzi, ale w drugim zachodzi. U roślin C4 są chloroplasty granularne i agranalne. W agranalnych nie ma fazy jasnej - służą wyłącznie do związania CO2. W granularnych normalnie - jest faza jasna.
Patryczek803
Posty: 10
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 21:10

Re: Rośliny C3 i C4. Prawda czy fałsz?

Post autor: Patryczek803 »

:O czegoś takiego jak różne typy chloroplastów w liceum mnie nie uczą. Dziękuje serdecznie, niewpadłbym na to. Dziekuję jeszcze raz i przepraszam za moją niewiedzę
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Rośliny C3 i C4. Prawda czy fałsz?

Post autor: AnnaWP »

Piszesz jak byk:
W komórkach pochwy około wiązkowej występuje wysokie stężenie CO2, wynikające z nieustannie zachodzącego procesu dekarboksylacji kwasu jabłkowego. Dodatkowo w znajdujących się tam chloroplastach nie występują grana nie zachodzi więc faza jasna i nie jest produkowany tlen

W komórkach pochwy - agranalne
W mezofilu - granularne. Produkcja tlenu zrobiłaby krecią robotę, nie po to podwyższały poziom CO2, żeby teraz bawić się znowu w fotooddychanie (bo karboksylaza jest zarazem oksygenazą).
Patryczek803
Posty: 10
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 21:10

Re: Rośliny C3 i C4. Prawda czy fałsz?

Post autor: Patryczek803 »

To skopiowane właśnie z kogoś wypowiedzi. I nie za bardzo wiedziałem, czy to prawda : ) Dziękuje jeszcze raz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości