Czy to wynika z adaptacji wzroku do ciemności ?

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
zb1024
Posty: 1
Rejestracja: 24 lis 2012, o 21:37

Czy to wynika z adaptacji wzroku do ciemności ?

Post autor: zb1024 »

Witam, to mój pierwszy post, otóż zainteresowało mnie zjawisko, które przebiega w ten sposób: najpierw mój wzrok jest przyzwyczajony do światła, następnie przechodzę do ciemności i po kilku minutach (ok 3 min) zarówno przy otwartych jak i zamkniętych oczach zaczynają pojawiać się w polu widzenia szare plamy, pojawiają się na całym tle i zwężają się do małego punktu, po ok 2-3 sek to się powtarza, trwa to jakieś parę minut, potem zjawisko ustaje i następuje normalna adaptacja oczu do ciemności, te plamy nie są jakieś bardzo jasne, kontrast między nimi a tłem jest bardzo mały. I teraz mam pytanie, czy to jest związane z adaptacją fotoreceptorów do ciemności, czy coś innego? Czy one tak reagują podczas adaptacji? Które komórki tak reagują: czopki czy pręciki? Co o tym myślicie?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości