Fenole i twardość wody

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
pablo0ooo
Posty: 1
Rejestracja: 28 gru 2012, o 13:27

Fenole i twardość wody

Post autor: pablo0ooo »

Witam, potrzebuję Waszej pomocy.

W sprawozdaniu Oznaczanie fenoli w ekstraktach wodnych napisałem:

Grupa OH w fenolu może być zastąpiona chlorowcem przez ogrzewanie fenolu z odpowiednim halogenkiem fosforu, np :

3C6H5OH+PCl3 3C6H5Cl+ P(OH)3 I profesor nie była zadowolona z tego P(OH)3 ponieważ napisała, że tej reakcji już się nie pisze i mam znaleźć nowszą, gdyż to ze starego podręcznika.

I drugie pytanie, czy mógłby ktoś podać inną definicję CO2 agresywnego ? Gdyż ja napisałem, że jest to nadmiar wolnego dwutlenku węgla w stosunku do jego ilości, która zapewnia równowagę stechiometryczną. I to także za bardzo się nie podobało, a wszystko co znajduję jest pod to samo kopyto.

Dziękuję2
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Fenole i twardość wody

Post autor: DMchemik »

Nikt nie donosił ostatnio o zmianie właściwości chemicznych fosforu, więc chyba fosfor nadal reaguje tak samo jak kiedyś:P Prawdopodobnie jednak rzeczywisty przebieg reakcji jest inny niż dawniej sądzono, bo jak teraz grzebię w literaturze, to PCl3 reaguje podobnie jak SOCl2, czyli powstaje też HCl.

Reakcja wyglądałaby tak:

PhOH + PCl3 === PhOPCl2 + HCl

PhOPCl2 + HCl === PhCl + HOPCl2

Ale reakcja biegnie do podstawienia wszystkich atomów chloru w PCl3

Nie mam pojęcia czy to o to jej chodzi bo nawet w nie tak starych książkach widzę ten zapis co masz wyżej. No chyba że usatysfakcjonuje ją H3PO3 zamiast P(OH)3
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość