chromosom=chromatyda?

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
maturzystkass
Posty: 74
Rejestracja: 6 wrz 2012, o 10:51

chromosom=chromatyda?

Post autor: maturzystkass »

Hej . Mam problem z jednym zagadnieniem dot. podziałów kom i genetyki przez co ciezko mi zrozumiec mejoze i mitoze a dokladnie zmiany w liczbie chromosomow.

A mianowicie nie rozumiem dlaczego podczas cyklu komorkowego nie ulega zmianie liczba chromosomow a liczba DNA się podwaja . Moja korepetytorka tlumaczy mi to tak, ze DNA mnoży sie w chromosomach, tak jak bym mnożyła jabłka w pudełku czy to dobre wyjasnienie?

i druga cięższa sprawa . przeglądając podręczniki chromosom rysowany jest jakogt< , chromatydalt , albo. Dlaczego wiec ,jak widze kariotyp czlowieka pisze ze sklada sie on z 23 par chromosomów homologicznych [ 46 chromosomow ] na moje rozumowanie to powinien sie skladac z 46 CHROMATYD które tworzą 23 CHROMOSOMY. Kompletnie nie rozumiem dlaczego chromosomy= chromatydy kiedy mnie sie wydaje ze chromosom= 2 chromatydy:(

wiem ze troche zagmatwanie to wytlumaczylam ale mam nadzieje ze ktos to ogarnie i mi pomoże !
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: chromosom=chromatyda?

Post autor: AnnaWP »

Replikacja. Najlepiej poczytaj opis replikacji, pamiętaj tylko że ma miejsce znacznie wcześniej, zanim jeszcze komórka pomyśli o podziale.

Chromosom jest jeden, pomimo że z dwóch kopii. Ja to czasem porównuję do kanapek. Kanapka może mieć jeden kawałek chleba, albo może być przykryta drugim. I to kanapka, i to kanapka, a kromek jest raz jedna, raz dwie.

A więc chromosom to kanapka, a kromka to chromatyda. Raz w chromosomie są dwie chromatydy, a jak się rozdzielą, to jedna chromatyda staje się chromosomem potomnym.

Nie - chromosomy homologiczne to nie chromatydy jednego chromosomu. Chromatydy jednego chromosomu są identyczne, zasada po zasadzie, bo powstają przez skopiowanie jednej nici.
Chromosomy homologiczne są podobne, mają te same geny, ale w różnej wersji. Jeden z pary jest od mamy, drugi od taty. Od mamy możesz mieć cechę np. oczy niebieskie, a na chromosomie homologicznym od taty, cechę oczu brązowych. A więc podobne, ale nie identyczne.
Co więcej, jest jedna para, gdzie nawet nie są podobne - chromosomy X i Y, czyli płciowe.
maturzystkass
Posty: 74
Rejestracja: 6 wrz 2012, o 10:51

Re: chromosom=chromatyda?

Post autor: maturzystkass »

dzieki:)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości