Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
ola-7777
Posty: 167
Rejestracja: 3 gru 2012, o 20:14

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ola-7777 »

Talib

zad 1 alfa 1 mi wyszła=0,38 wiec [H+]1=0,019 co juz jest wynikiem wiekszym niz podano w odpowiedziach poza tym nie wiem dlaczego w odp nie uwglednia sie jonów wodorowych powst. w 2 etapie dysocjacji

Zad 2 wyszło mi juz wczesniej [H+]= 0,575 mol/dm3

Zad 3 wyszło mi wczesniej C1=0,0058 mol/dm3 a C2= 0,0044 mol/dm3 bo alfy sa mniejsze od 5% wiec zastosowałam wzory uproszczone. ale w tej odp której mi nie ucieło jest 1,94 mol/dm 3 czyli wynik duzo wiekszy

Zad 4
H2SO4 H+ + HSO4 -
HS04- H+ + S04 2-
dlaczego nie mzona tego obliczyc tak:
alfa jeden =100% wiec [H+]1= [HSO4 -] = 0,0038 mol/dm3
[H+]= c1+c2*alfa2

szczerze mowiąc nie rozumiem za bardzo twojego sposobu rozwiazania tego zadania. jesli mozesz to prosze rozpisz jak to liczysz dokładnie
mikin15
Posty: 42
Rejestracja: 1 maja 2011, o 17:50

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mikin15 »

Zad

Zmieszano równe objetości 0,1 molowych roztworów chlorków żelaza II i żelaza III. Obliczyć stężenie molowe jonów chlorkowych w otrzymanym roztworze przy założeniu, że sole te dysocjuja w 100%




Dobrze rozwiązałem ?

Fecl2 = Fe2+ + 2cl-
Fecl3 = Fe2+ + 3cl-

C=[ 0,1 mol/dm3 * 2 + 0,1 mol/dm3 * 3 ] / 2 = 0,25 mol/dm3
mis koala
Posty: 4277
Rejestracja: 16 kwie 2012, o 18:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mis koala »

tylko t jednostki na górze to same mole a nie mol/dm3
mikin15
Posty: 42
Rejestracja: 1 maja 2011, o 17:50

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mikin15 »

Ok a skąd w odp było 0,25 mol/dm3 ?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

dlatego, że rozcieńczasz jeden roztwór drugim. powstały r-r jest 0,05 molowy wobec FeCl2 i 0,05 molowy wobec FeCl3
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Problematyczne zadania

Post autor: skface »

To może i ja poproszę o pomoc.

HN3 + Zn Zn(N3)2 + N2 + NH3
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

Nie jestem pewien, czy takie rozwiązanie jest w 100% poprawne, ale:

Jeżeli narysujemy sobie cząsteczkę azotowodoru:
1.png
To widzimy, że 2 atomy azotu są na 0 stopniu utlenienia, a 1 atom na -I

Z równania widzimy, że azot po stronie produktów przyjmuje albo -III stopień utlenienia (amoniak), albo 0 (azot, sól kwasu azotowodorowego), albo -I (sól kwasu azotowodorowego) więc interesują nas tylko te atomy azotu, które zmieniają stopień utlenienia - atomy azotu bezpośrednio złączone z wodorem.

-I . -III
N + 2e- N
Zn Zn2+ + 2e-

Jak mamy zbilansowane elektrony, które zostały przekazane, to trzeba zbilansować teraz resztę. Wychodzi na to, że tylko jedna cząsteczka azotowodoru jest używana do tworzenia amoniaku - a przecież mamy jeszcze sól kwasu azotowodorowego, zawierającą 2 cząsteczki reszty kwasowej. Potrzebujemy więc 2 dodatkowych cząsteczek azotowodoru po lewej stronie:

3HN3 + Zn Zn(N3)2 + N2 + NH3

Dzięki temu ilość atomów wodoru się zgadza, wraz z całą resztą.

Jest to moja twórcza interpretacja, a nie wiedza książkowa, więc mogę gdzieś się mylić.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

Algebraiczne rozwiązanie jest w 100% poprawne co do reakcji, które ciężko potraktować jako klasyczne reakcje redoks. Wiąże się to z samym, kontrowersyjnym pojęciem stopnia utlenienia. Przypomnij sobie jak to jest z tiosiarczanami, aminami aromatycznymi.
Twoje rozwiązanie matematycznie jest poprawne, aczkolwiek opiera się na znajomości struktury związku (bez tego nie ruszysz) oraz założeniu, że jeden z atomów azotu ma taki a taki stopień utlenienia. A to w przypadku HN3 nie jest już takie trywialne jak w prostszych związkach.
Awatar użytkownika
Jivan
Posty: 971
Rejestracja: 16 gru 2012, o 10:48

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Jivan »

ja mam pytanie czy to jest zad na poziom maturalny? bo czuje sie zdołowany jesli tak
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

Generalnie nie, ale kto ich tam (w CKE) wie
Awatar użytkownika
Jivan
Posty: 971
Rejestracja: 16 gru 2012, o 10:48

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Jivan »

adamantan, a jaki azot ma st w tym azydku?
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Problematyczne zadania

Post autor: skface »

mar2451, dzięki chyba tak to właśnie powinno wyglądać. Algebraiczna metoda, też wygląda prawidłowo, szkoda, że nigdy nie może mi wejść do głowy
Twoje rozwiązanie matematycznie jest poprawne, aczkolwiek opiera się na znajomości struktury związku (bez tego nie ruszysz) oraz założeniu, że jeden z atomów azotu ma taki a taki stopień utlenienia. A to w przypadku HN3 nie jest już takie trywialne jak w prostszych związkach.
Nie musisz, robiłem kilka innych podobnych przykładów i wyznaczasz stopień utlenienia tak samo w każdym innym związku. Nie zapominajmy, że stopień utlenienia to nie jest fizyczna wartość tylko wymyślona przez chemików, między innymi dlatego, żeby łatwiej było bilansować równania redoks.
adamantan, a jaki azot ma st w tym azydku?
Są różne, dlatego wyznaczasz taki, żeby ich suma w czasteczce zwiazku byla rowna 0, czyli -1/3, przy bilansie elektronów mnożysz to po prostu razy 3 (bo 3 azoty) i POWINNO łatwo wyjść. W większości przypadków to się sprawdza, po prostu ten jest konkretniejszy.
Awatar użytkownika
euGeniusz
Posty: 53
Rejestracja: 30 gru 2012, o 14:03

Re: Problematyczne zadania

Post autor: euGeniusz »

jak obliczyć rząd reakcji?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 13 gości