Przygotowanie preparatu rzodkiewki

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
Tryptophan
Posty: 1
Rejestracja: 5 lut 2013, o 15:39

Przygotowanie preparatu rzodkiewki

Post autor: Tryptophan »

Witam.
Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś podał mi małą procedurę przygotowania profesjonalnego preparatu rzodkiewki zwyczajnej (Raphanus sativus). Zależy mi na tym, by szczególnie dokładnie była widoczna błona komórkowa. Dostęp do sprzętu czy odczynników w tym przypadku nie gra roli.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Przygotowanie preparatu rzodkiewki

Post autor: AnnaWP »

Błony komórkowej nie zobaczysz w mikroskopie świetlnym, wymagany jest do tego TEM. Do tego stosuje się specjalne utrwalenie.
Na pewno potrzebujesz zobaczyć błonę?
Ściany komórkowe widać bez szczególnych procedur.

I z jakiej części rzodkiewki masz zrobić preparat?
JohnyM

Re: Przygotowanie preparatu rzodkiewki

Post autor: JohnyM »

Błonę widać, choć to nic specjalnego. Plazmolizę bardzo ładnie można zaobserwować.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Przygotowanie preparatu rzodkiewki

Post autor: AnnaWP »

Nie widzisz błony, a różnicę w załamaniu światła między cytozolem a wodą w powstałych przestrzeniach.
Granica rozdzielczości mikroskopu świetlnego to ok. 500 nm. Może 300 nm, ale nie niżej. Fizyka nie pozwala na to.
Grubość błony to ok. 10 nm. Zależnie od typu od 8 do nawet 12-14nm. To jest znacznie poniżej zdolności rozdzielczej.
JohnyM

Re: Przygotowanie preparatu rzodkiewki

Post autor: JohnyM »

Rzeczywiście byłoby to niemożliwe. Choć kiedy uczyłem się histologii, to zawsze wskazywano błonę". Korzystając z DIC i obiektywu 100x bardzo ładnie widać też nieregularne nierówności na powierzchni komórki, co też nazywano błoną". Pewnie to takie uproszczenie.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Przygotowanie preparatu rzodkiewki

Post autor: AnnaWP »

Dokładnie. To uproszczenie.

Tak samo mówimy np. o pustych przestrzeniach przy plazmolizie, a przecież wiemy, że nie są puste.

Ale to nic - najbardziej śmieszy mnie opis jamek jako plazmodesmy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości