Ostra białaczka limfoblastyczna - jakie rokowania?

Dyskusje na temat chorób, ich przebiegu, zapobieganiu oraz sposobach leczenia. Opinie użytkowników nie zastępują fachowej wiedzy medycznej i wizyty u lekarza.
Awatar użytkownika
SylwekG
Posty: 157
Rejestracja: 27 maja 2010, o 16:40

Ostra białaczka limfoblastyczna - jakie rokowania?

Post autor: SylwekG »

Czy ktoś dysponuje danymi dotyczącymi ostrej białaczki limfoblastycznej - chodzi mnie szczególnie o procentowo przeżywalność 5-letnią w przypadku chemioterapii, a także w przypadku przeszczepu szpiku kostnego. Interesuje mnie przeżywalność w grupie wiekowej 20-30 lat.
zmb
Posty: 5
Rejestracja: 21 sty 2013, o 17:34

Re: Ostra białaczka limfoblastyczna - jakie rokowania?

Post autor: zmb »

Jeśli chodzi o transplantację komórek krwiotwórczych:
- Ph+ 22%,
- Ph- 43%.
W badaniu nie uwzględniono grupy wiekowej. 50% wszystkich ALL występuje u osób powyżej 55. roku życia. A wiek jako niekorzystny czynnik prognostyczny to powyżej 60. rż.

Jeśli chodzi o chemioterapię to z tego co mi wiadomo, Ph+ nie da się w ten sposób wyleczyć. Nie wiem jak sprawa wygląda w przypadku Ph-, które nota bene stanowią większość ALL.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Ostra białaczka limfoblastyczna - jakie rokowania?

Post autor: Padre Morf »

Jeśli chodzi o chemioterapię to z tego co mi wiadomo, Ph+ nie da się w ten sposób wyleczyć. Nie wiem jak sprawa wygląda w przypadku Ph-, które nota bene stanowią większość ALL.
Chory z ALL, który posiada dodatkowo Ph jest pacjentem bardzo wysokiego ryzyka i jedyną szansą jest na dobrą sprawę przeszczep szpiku (albo allo albo auto). Do czasu wykonania przeszczepu podaje się inhibitory kinaz.

W przypadku Ph- u pacjentów, u których w leczeniu pokonsalidacyjnym zastosowano chemioterapię 5 letnie przeżycie wolne od choroby osiąga 20-30% chorych.


W przypadku przeszczepu rokowanie zależy m.in. od tego czy jest to allo czy autoprzeszczep, w której CR był wykonany i tak dalej - generalnie dla osób po przeszczepie w wieku poniżej 30 lat szansa na długotrwale przeżycie wynosi nieco powyżej 50%/
A wiek jako niekorzystny czynnik prognostyczny to powyżej 60. rż.
Wynika to z faktu, że ponad 50% osób w wieku powyżej 60tki ma Ph+.
Awatar użytkownika
SylwekG
Posty: 157
Rejestracja: 27 maja 2010, o 16:40

Re: Ostra białaczka limfoblastyczna - jakie rokowania?

Post autor: SylwekG »

Mnie z kolei udało się dotrzeć do informacji, że całkowita os (przeżywalność 5 letnia) dla ALL wynosi 37% -

Kod: Zaznacz cały

czytelniamedyczna.pl/3737,ostra-bialaczka-limfoblastyczna-postepy-w-diagnostyce-i-leczeniu-u-doroslych.html
Co ciekawe wyczytałem gdzieś na tej stronie, że są uczeni którzy powątpiewają w wyższość transplantacji nad samą chemioterapią.

Interesujące może być jeszcze - nikt z badaczy tego nie pisze - czy na przykład po 5-10 letnim bezobjawowym okresie po przeszczepie choroba może powrócić - np. po 15-20 latach, czy raczej jest to znikomo mało prawdopodobne? Wiemy że w pierwszych paru latach ryzyko jest dość wysokie, a z biegiem lat maleje - jednak wykresy zawsze urywają się po 8 góra 10 latach.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Ostra białaczka limfoblastyczna - jakie rokowania?

Post autor: Padre Morf »

Mnie z kolei udało się dotrzeć do informacji, że całkowita os (przeżywalność 5 letnia) dla ALL wynosi 37%
Kwestia przedstawienia danych - dorosły to zarówno 25 latek jak i 67 latek, a u każdego z nich rokowanie będzie zupełnie inne.
Generalnie w zalezności od wieku rokowanie 5 letniego przeżycia wygląda tak:
u dorosłych 0 lat - 54%
30-44 lat - 35%
45-60 lat - 24%
60 lat - 13%
Co ciekawe wyczytałem gdzieś na tej stronie, że są uczeni którzy powątpiewają w wyższość transplantacji nad samą chemioterapią.
Jacyś tam pewnie są, ale obecnie raczej nikt nie kwestionuje tego, że allo-HCT (auto-HCT mniej) znacznie poprawiają rokowanie.
Zresztą wystarczy spojrzeć na statystyki albo pogadac z doktorami, którzy pamiętają jak leczyło się ALL w czasach gdy w Polsce jeszcze przeszczepów nie było.
Interesujące może być jeszcze - nikt z badaczy tego nie pisze - czy na przykład po 5-10 letnim bezobjawowym okresie po przeszczepie choroba może powrócić - np. po 15-20 latach, czy raczej jest to znikomo mało prawdopodobne?
Jest to jak najbardziej możliwe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość