Kontrast fazowy Zeiss

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
Bogus95
Posty: 6
Rejestracja: 22 lis 2011, o 12:24

Kontrast fazowy Zeiss

Post autor: Bogus95 »

Proszę o informację jaka jest różnicz pomiędzy kontrastem fazowym Carl Zeiss Jena PhV a Ph tej samej firmy. Problem tkwi w tym że mam obiektywy o oznaczeniu PHV, a kondensor fazowy o oznaczeniu Ph. Dzięuję z góry za sugestie.
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: Kontrast fazowy Zeiss

Post autor: sebba28 »

Z tego co wiem to kontrast fazowy PhV posiada dwa pierscienie fazowe w kondensorze i obiektywach.Pierscienie moga byc uzywane razem lub zewnetrzny pierscien moze byc zakryty przez przeslone irysowa.
Wyczytalem to z internetu, tak ze ,nie wiem jak jest naprawde ale wyglada to jak kontrast fazowy zmienny czyli PhZ.Moze ktos sie wypowie jeszcze kto posiada taki zestaw PhV.Pozdro.
JohnyM

Re: Kontrast fazowy Zeiss

Post autor: JohnyM »

Czy ktoś na forum posiada, lub natknął się gdzieś na wymiary przysłon kondensorowych zeissa PhV? Potrzebuję wydrukować do interphako, ale nie umiem znależć wymiarów.

Edit: To skoro odkopałem temat, to jeszcze odpowiem na powyższe pytanie. PhV posiada dwie przysłony i służy do realizacji kontrastu fazowego Beyera. Przy wybranej przesłonie pierścieniowej operuje się diafragmą irysową. Całkowicie otwarta daje jasne pole, odsłaniająca oba pierścienie - normalny kontrast fazowy, odsłaniająca tylko wewnętrzny pierścień - bardzo czuły kontrast fazowy, ale z dużym halo. Kontrast uzyskuje się w zależności od użytych obiektywów (czyli nie jest zmienny), chyba że korzystamy ze specjalnego modułu w urządzeniu interphako.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości