Teoria membranowa, pompa sodowo-potasowa

Forum neurobiologiczne, którego przedmiotem dyskusji są badania nad układem nerwowym człowieka i innych organizmów
autodidact
Posty: 23
Rejestracja: 18 mar 2013, o 14:10

Teoria membranowa, pompa sodowo-potasowa

Post autor: autodidact »

Witam,
mam problem z pewnym zagadnieniem. Jednak najpierw słowem wstępu. Od niedawna przygotowuję się do matury z podstaw biologii. Moim wyznacznikiem są spisy zagadnień z danych działów, które to muszę zgłębić. Wszystko szło dobrze, ale trafiłem na coś, na co nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Przy teorii membranowej występuje podział na stany: polaryzacji spoczynkowej, depolaryzacji oraz repolaryzacji. Od każdego z tych podpunktów wychodzą po 3 kolejne zagadnienia: wartość potencjału, praca pompy Na/K i kanału( z tym nie mam problemu) i rozkład jonów Na+ i K+. W podręczniku ani w internecie nie doszukałem się takiego pojęcia użytego w kontekście pracy tego enzymu. Jak mam to rozumieć? Chodzi po prostu o to, że w chwili gdy osiągany jest potencjał czynnościowy to następuję wymiana jonów sodu i potasu?
autodidact
Posty: 23
Rejestracja: 18 mar 2013, o 14:10

Re: Teoria membranowa, pompa sodowo-potasowa

Post autor: autodidact »

Zagadka rozwikłana - najpewniej chodzi o stosunek jonów po obu stronach błony. Cóż zabrakło mi w tym całym problemie chwili pomyślunku. Temat do zamknięcia/usunięcia.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości