Zjawisko kohezji i adhezji w elemencie przewodzącym drewno

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
karolka2410
Posty: 7
Rejestracja: 7 mar 2013, o 12:39

Zjawisko kohezji i adhezji w elemencie przewodzącym drewno

Post autor: karolka2410 »

Bardzo proszę o pomoc co do pytania poniżej.

Wyjaśnij zjawisko kohezji i adhezji w elemencie przewodzącym drewno.

Będę bardzo wdzięczna
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: gospodarka wodna

Post autor: AnnaWP »

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Adhezja

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Kohezja_(zjawisko_fizyczne)
Przeczytać, napisać czego się nie rozumie
karolka2410
Posty: 7
Rejestracja: 7 mar 2013, o 12:39

Re: gospodarka wodna

Post autor: karolka2410 »

Juz przeglądałam wcześniej te strony, lecz nie ma w nich dużo informacji. W jednym zdaniu mam opisane co to jest kohezja i adhezja, a nie mam na czym ono polega i z czego się bierze
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: gospodarka wodna

Post autor: AnnaWP »

"Adhezja - łączenie się ze sobą powierzchniowych warstw ciał fizycznych lub faz (stałych lub ciekłych).
.
wynika z oddziaływań międzycząsteczkowych stykających się substancji. Granicznym przypadkiem odróżniającym adhezję od reakcji chemicznej jest powstanie w łączonej warstwie nietrwałych wiązań chemicznych."
Z pierwszego źródła.

Pisze jak byk - wynika z oddziaływań międzycząsteczkowych.
Czego więcej potrzebujesz? Bo naprawdę nie wiem.
karolka2410
Posty: 7
Rejestracja: 7 mar 2013, o 12:39

Re: gospodarka wodna

Post autor: karolka2410 »

nie ma tam informacji dotyczącej dokładnie roślin drewna gdzie właśnie te zjawiska występują. Czyli dlaczego zachodzi i w jaki sposób (dokładnie krok po kroku z czym co się łączy)
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: gospodarka wodna

Post autor: AnnaWP »

Woda ze ściankami naczyń - przecież to nie jest jakieś wyjątkowo trudne do wymyślenia. Zresztą, w linku o transporcie wody masz napisane:
"Ponadto utrzymanie ciągłości słupa zapewnia kohezja (siły spójności) cząsteczek wody oraz adhezja (przyleganie cząsteczek wody do ścian naczyń)."

Czasem naprawdę nie wiem, czego wy szukacie.
Przecież to nie skomplikowany szlak reakcji chemicznych a zjawisko fizyczne - biolog nie rozbija tego na etapy. Może chemik, wchodząc w oddziaływania sub-atomowe, ale to niepotrzebne na tym etapie.

Jak chcesz to samo zobaczyć, to zanurz sznurek końcówką do herbaty - podsiąknie wodą. To też adhezja i kohezja.

A zanim odpowiem na Twoje następne pytanie, będę oczekiwała douczenia się, bo pytania są poniżej poziomu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość