Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Wszystko o olimpiadzie biologicznej i olimpiadzie wiedzy ekologicznej oraz konkursach przyrodniczych dla uczniów, studentów i miłośników przyrody.
Awatar użytkownika
Pretta
Posty: 28
Rejestracja: 25 sty 2013, o 14:29

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: Pretta »

Śląsk!
Dostałam odpowiedź od WOMu odnośnie tego ostatniego pytania:


"(.) Zadanie26 0 Kompetencje sprawdzane w ramach zadania 26 mieszczą się w obszarze podstawy programowej kształcenia ogólnego dla III etapu kształcenia w punktach:

V. Budowa i funkcjonowanie organizmu roślinnego na przykładzie rośliny okrytozalążkowej.
Uczeń:
1) Wymienia czynności życiowe organizmu roślinnego
4) Rozróżnia elementy budowy kwiatu (okwiat: działki kielicha i płatki korony oraz słupkowie, pręcikowie) i określa ich rolę w rozmnażaniu płciowym
5) Przedstawia budowę nasienia (łupina nasienna, bielmo, zarodek) oraz opisuje warunki niezbędne do procesu kiełkowania (temperatura, woda, tlen)

Trzeba pamiętać, że wojewódzki etap kierowany jest do młodzieży, która pozytywnie przeszła dwa poprzednie etapy i powinna wykazywać wiedzę i kompetencje z zasady wyższe od przeciętnych. Zadanie polegało na rozpoznaniu elementów biorącym udział w tzw. podwójnym zapłodnieniu. Jest to zjawisko występujące u roślin okrytozalążkowych, a te są w podstawie programowej szczególnie wyróżnione jako przykład roślin silnie zaawansowanych. Pytanie o wtórne jądro woreczka zalążkowego jest uzasadnione tym bardziej, że efekt jego zapłodnienia, czyli bielmo, jest wręcz wymienione w podstawie programowej(V.5). (.)"



Uznano mi 1pkt za zygotę. Macie takie samo uzasadnienie? Co robicie z tym dalej?
Mnie to osobiście nie przekonuje. a Was?
Awatar użytkownika
Armadillo100
Posty: 4
Rejestracja: 21 mar 2013, o 15:53

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: Armadillo100 »

Ja wciąż na odpowiedź czekam, ale z pewnością odwoływałbym się dalej. Nic nie tracisz, a może komisja wyżej nie podzieli poglądów osób które w pełni obiektywne być nie mogą, bo same układały pytania.

"Trzeba pamiętać, że wojewódzki etap kierowany jest do młodzieży, która pozytywnie przeszła dwa poprzednie etapy i powinna wykazywać wiedzę i kompetencje z zasady wyższe od przeciętnych.

- Oczywiście, że tak. Tyle, że ten szerszy zakres wiedzy powinien być zakreślony przez literaturę i wykaz zagadnień z załącznika do Regulaminu (które i tak były dość szerokie). Przy takim rozumowaniu równie dobrze można wrzucić pytania ze studiów medycznych, a wybór zakresu przez komisję jest zupełnie dowolny.
eudoksyia
Posty: 15
Rejestracja: 10 mar 2013, o 10:38

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: eudoksyia »

Pretta pisze:Śląsk!
Dostałam odpowiedź od WOMu odnośnie tego ostatniego pytania:


"(.) Zadanie26 0 Kompetencje sprawdzane w ramach zadania 26 mieszczą się w obszarze podstawy programowej kształcenia ogólnego dla III etapu kształcenia w punktach:

V. Budowa i funkcjonowanie organizmu roślinnego na przykładzie rośliny okrytozalążkowej.
Uczeń:
1) Wymienia czynności życiowe organizmu roślinnego
4) Rozróżnia elementy budowy kwiatu (okwiat: działki kielicha i płatki korony oraz słupkowie, pręcikowie) i określa ich rolę w rozmnażaniu płciowym
5) Przedstawia budowę nasienia (łupina nasienna, bielmo, zarodek) oraz opisuje warunki niezbędne do procesu kiełkowania (temperatura, woda, tlen)

Trzeba pamiętać, że wojewódzki etap kierowany jest do młodzieży, która pozytywnie przeszła dwa poprzednie etapy i powinna wykazywać wiedzę i kompetencje z zasady wyższe od przeciętnych. Zadanie polegało na rozpoznaniu elementów biorącym udział w tzw. podwójnym zapłodnieniu. Jest to zjawisko występujące u roślin okrytozalążkowych, a te są w podstawie programowej szczególnie wyróżnione jako przykład roślin silnie zaawansowanych. Pytanie o wtórne jądro woreczka zalążkowego jest uzasadnione tym bardziej, że efekt jego zapłodnienia, czyli bielmo, jest wręcz wymienione w podstawie programowej(V.5). (.)"



Uznano mi 1pkt za zygotę. Macie takie samo uzasadnienie? Co robicie z tym dalej?
Mnie to osobiście nie przekonuje. a Was?

Nie wiem jak wy, ale ja w tym co oni podali wcale nie widzę rozróżniania elementów przy zapłodnieniu dwujajowym, to że tam jest napisane łupina nasienna, bielmo i zarodek to nic nie znaczy, bo w każdej książce dla gimnazjum zapłodnienie u okrytonasiennych jest przedstawione tak, że na schemacie jest tylko jeden element, więc skąd my np. mieliśmy wiedzieć czy komórka jajowa jest tam gdzie jest, czy jest tam gdzie są antypody czy synergidy (teraz już to wiem) jeśli nie ma tego w książkach do gimnazjum, a elementy wyglądają identycznie?
Ami
Posty: 16
Rejestracja: 11 mar 2013, o 18:18

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: Ami »

Przyszła odpowiedź, kopiuj wklej to, co dostała Pretta.
Nie przekonuje mnie to, a wręcz zaryzykowałabym, że ich argumenty całkiem mijają się z prawdą. Podwójne zapłodnienie to nie jest podstawa programowa gimnazjum.

rabned
Posty: 3
Rejestracja: 20 mar 2013, o 19:46

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: rabned »

Widzę, że komisja wszystkich potraktowała bardzo poważnie, bo i ja dostałem słowo w słowo taką samą odpowiedź zgadzam się z Ami, że ich argumenty nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - wygląda to tak jakby oni żyli w innym świecie, bo jak można podwójne zapłodnienie tłumaczyć podstawą programową: Rozróżnia elementy budowy kwiatu (okwiat: działki kielicha i płatki korony oraz słupkowie, pręcikowie) i określa ich rolę w rozmnażaniu płciowym"? Przecież to zupełnie co innego. Ale najwidoczniej komisja nie umie przyznać się do błędu i cały czas idzie w zaparte.
Awatar użytkownika
Pretta
Posty: 28
Rejestracja: 25 sty 2013, o 14:29

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: Pretta »

Zgadzam się z Wami !
Jestem w trakcie pisania odwołania do kuratora. Piszmy, piszmy, musi się udać
Ami
Posty: 16
Rejestracja: 11 mar 2013, o 18:18

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: Ami »

A wiecie może jak to jest z tym odwołaniem do kuratorium? Wysyłamy to samo na inny adres czy są jakieś specjalne procedury? Ja na razie wiem tylko, że mamy trzy dni robocze na wysłanie.

basia9703
Posty: 3
Rejestracja: 25 mar 2013, o 12:36

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: basia9703 »

Pisaliście już odwołanie do kuratorium? Jeśli tak to proszę jakieś wskazówki"
basia9703
Posty: 3
Rejestracja: 25 mar 2013, o 12:36

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: basia9703 »

Eyy, a spotkał się ktoś z was z określeniem dobór różnokierunkowy zamiast rozrzutowym?
Awatar użytkownika
Pretta
Posty: 28
Rejestracja: 25 sty 2013, o 14:29

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: Pretta »

Ami pisze:A wiecie może jak to jest z tym odwołaniem do kuratorium? Wysyłamy to samo na inny adres czy są jakieś specjalne procedury? Ja na razie wiem tylko, że mamy trzy dni robocze na wysłanie.

Tak, jedno pismo do kuratora (można tu nawiązać do odpowiedzi od WOMu), drugie do komisji, że odwołujesz się dalej Ja tak robię
eudoksyia
Posty: 15
Rejestracja: 10 mar 2013, o 10:38

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: eudoksyia »

Jest ktoś kto nie otrzymał jeszcze odpowiedzi czy wszyscy już dostaliście ?
paulicza
Posty: 25
Rejestracja: 13 gru 2012, o 15:33

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: paulicza »

Hej, mam pytanie Laureat konkursu z biologii jakiej części egzaminu nie pisze ? Całej mat-przy czy może tylko przyrodniczej?

Awatar użytkownika
Alsatian
Posty: 20
Rejestracja: 14 paź 2012, o 12:37

Re: Konkurs kuratoryjny z biologii 2012/2013 dla gimnazjum

Post autor: Alsatian »

Z tego co wiem, to całej części matematyczno-przyrodniczej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość