OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
wojtekpa
Posty: 43
Rejestracja: 14 gru 2012, o 19:26

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: wojtekpa »

JohnyM pisze:No, bez jaj. Przecież ta nasadka to żart. Zastępujesz dwa tubusy jednym prostym, który daje 50% światła. Potem włączasz jeszcze celownik z podziałem światła (nie wiadomo jakim) i masz mniej niż ze zwykłego okularu MST.
To jest stricte do zabawy w stereopary, co można osiągnąć fotografując raz przez jeden, a raz przez drugi tubus.

No i moj plan upadl z kretesem. Mialem nadzieje ze w koncu jest cos dedykowanego do MST.
W tym przypadku mam tak naprawde dwa wyjscia.

1. Podlaczyc aparat zamiast okularu przez adapter T2. Jednak w tym przypadku nie wiem jak rozwiazac problem powiekszenia. W stereo powiekszenie to iloczyn ustawienia pryzmatu i okularu. Jak usune okular to pozostaje mi tylko pryzmat - bez sensu, dla 4x nie potrzebny mi jest mikroskop.(czy dobrze rozumuje?) Pozostaje cos w rodzaju okularu projekcyjnego ale nie wiem od czego zaczac.

2. Statyw, obiektyw, ewentualnie mieszek i strzelac przez zwykly okular. Jednak troche problematyczne i jakosc zdjec raczej nie ta sama. Na plus - brak sztywnego polaczenia z mikro co uniemozliwi przejscie drgan z lustrzanki na mikroskop a stabilizacja w aparacie moze sobie z reszta poradzi.


CHcialbym tylko dodac ze obiekty w stereoskopie sa niesamowite. Wiec warto by bylo cos udokumentowac.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: kriscavok »

Pytałem kiedyś czy MST jest kompatybilne z LOMO MBS, bo do MBS9 i MBS10 przynajmniej mozna dostać fajną nasadkę foto.
JohnyM

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: JohnyM »

Powiększenie samego obiektywu plus powiększenie cyfrowe da Ci dużo więcej niż zobaczysz przez okular. Poza tym, bardzo częsty błąd to to traktowanie powiększenia na matrycy jako iloraz powiększenia okularu i obiektywu (bardzo rzadko kiedy zdjęcie wykonane przez okular 10x i obiektyw 40x ma powiększenie 400x). Jak zacząłem się bawić z lustrzanką, to właśnie największym problemem było dla mnie puste powiększenie. A zdjęcia robiłem przez okular 3,3x.

Ja do swojego MST chcę zrobić coolpixa na stałe połączonego z okularem. O dziwo bardzo dobrze sobie radzą. Ale opcje 1 i 2 z lustrzanką też są OK.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: kriscavok »

planapo pisze:pukury
czy to ten?

elektroda.pl/rtvforum/uzytkownik142675.html
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: planapo »

Tak, to on.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: kriscavok »

Właśnie chyba wymyśliłem rozwiązanie za kilka zotych, sam
Dzięki.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: Pickul »

Filtr UV/IR Cut

Kiedyś pisał o nim kris_m. Dzięki niemu od około 2 lat używam i bardzo sobie cenię.
Filtr zasadniczo leży na porcie świetlnym Biolara.
Przy polaryzacji przedkładam go do Delty /tylko przy polaryzacji/.
W obserwacji ocznej nie widać praktycznie wpływu filtra na obraz ale aparat jest bezwzględny. Poniżej fotki obrazujące zjawisko.
Muszę zaznaczyć że czym wyższe powiększenie, tym wpływ filtra staje się bardziej istotny.

Fotki prosto z aparatu tylko zmniejszone /ob. 4 i 6.3X/.
Załączniki
01.JPG
02.JPG
03.JPG
04.JPG
05.JPG
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: Pickul »

Kondensor 1,4

Wczoraj przyszedł - tak na szybko i tylko w jasnym polu:
- poza większą jasnością nie zauważyłem wzrostu rozdzielczości

Szczerze mówiąc spodziewałem się czegoś innego, fotek nie załączam nic z nich nie wynika
Załączniki
01.JPG
JohnyM

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: JohnyM »

No niestety, jest tak jak pisałem w innym wątku. Na kondensora ma marginalne znaczenie (oczywiście w granicach rozsądku). Co to za producent?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: Pickul »

no name, wygląda ja stary Zeiss, ale mnie ma żadnych oznaczeń.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: kriscavok »

A te zdjecia z filtrem uv ir to halogen czy led?

Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: Pickul »

Halogen, oryginalne oświetlenie Delty
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: planapo »

Kondensor 1,4
Wczoraj przyszedł - tak na szybko i tylko w jasnym polu:
- poza większą jasnością nie zauważyłem wzrostu rozdzielczości
ciekawe, bo znam wiele glosow ze kondensor, jego jakosc i NA maja duzy wplyw na obraz. juz zwykly PZO vs chinczyk to byla wyrazna roznica.

Przetestuj na obiektywie PA 60/1,4 to powinno cos powiedziec, u mnie na zaolejowanym PZO 1,2 byla subtelna, ale zauwazalna roznica w jakosci obrazu (jasnosc, rozdzielczosc), jednak nie warta wg mnie az takiej papraniny.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości