Dlaczego zwierzęta nie mają próchnicy?

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Monique W
Posty: 80
Rejestracja: 17 lip 2012, o 15:47

Dlaczego zwierzęta nie mają próchnicy?

Post autor: Monique W »

Oczywiście niektóre zwierzęta mają próchnicę, np niedźwiedź albo niektóre zwierzęta domowe, ale rzadko.
Znalazłam kilka powodów, czy są dobre? Czy są jeszcze jakieś inne?
-dieta bogata w białko a nie w cukry
-wyższe pH śliny niż u człowieka spowalnia próchnicę
-niższa aktywność amylazy ślinowej niż u człowieka
-inna flora bakteryjna jamy ustnej zwierząt niż człowieka
-stożkowy kształt korony zębowej, który usprawnia obmywanie i usuwanie resztek pokarmu z powierzchni zębów zwierząt
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Dlaczego zwierzęta nie mają próchnicy?

Post autor: AnnaWP »

Mają. Drapieżniki rzadziej, chyba z uwagi na duże przestrzenie między zębami. Ale właśnie czytam sobie Najwspanialsze widowisko świata", gdzie pokazano dobór sztuczny (rozdzielający) szczurów właśnie z uwagi na podatność na próchnicę. Więc szczury też ją mają
Mów_mi_Rafał
Posty: 14
Rejestracja: 5 kwie 2013, o 15:05

Re: Dlaczego zwierzęta nie mają próchnicy?

Post autor: Mów_mi_Rafał »

Myślę, że chodzi tu głównie o rodzaj diety. Zwróć uwagę, że próchnica występuje najczęściej u dzieci, które wiadomo zjadają duże ilości słodyczy, czyli cukrów prostych, które stanowią idealną pożywkę dla bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Zwierzęta zjadają niewielkie ilości cukrów prostych, dlatego próchnica występuje u nich znacznie rzadziej niż u ludzi.
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Dlaczego zwierzęta nie mają próchnicy?

Post autor: Wendigo »

Do tego wszystkiego jeszcze dodał bym to, ze zwierzęta po prostu krócej żyją. Jak wiadomo, im dłużej zęby są narażone na szkodliwą działalność flory bakteryjnej jamy ustnej, tym większa szansa na rozwinięcie się próchnicy.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Dlaczego zwierzęta nie mają próchnicy?

Post autor: AnnaWP »

Zgadza się, Wendigo.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość