[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Pickul »

Kokon pisze:Jest on stosowany do badań jakościowych tylko tam, gdzie potrzebna jest duża apertura i silne światło.
Właśnie to jest niezbędne żeby uzyskać ładny plastyczny obraz

Obiektywy PI dają głównie rozdwojony obraz, coś się mierzy, waży jak kupisz to będą leżały.
Kontrast fazowy od PZO jest, no cóż słabiutki - dla mnie to największy mankament naszej rodzimej firmy.
Idziesz trochę za szeroko. Jak decydujesz się na Biolara, to kup bez osprzętu. Pobaw się jasnym polem złap trochę doświadczenia a później zobaczysz. Trochę się motasz.

Jeszczę zacytuje kolegę _Marcina_ , który wypowiedział się na innym forum:
"Kondensor szczelinowy, obiektywy PI-z dużym rozdwojeniem obrazu stosuje się w badaniach ilościowych w mikrointerferometrii, choć na tym zestawieniu też można ustawić kontrast DIC tyle że mocno przeszkadza mała apertura kondensora, obrazy są złej jakiości"
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Jak decydujesz się na Biolara, to kup bez osprzętu. Pobaw się jasnym polem złap trochę doświadczenia a później zobaczysz.
To dobre wyjscie, zwlaszcza pomaga tez poeksperymentowanie z RI, czy OL, potem to dopiero prawdziwie docenia sie DIC (: Kupisz od razu caly set nie wiedzac jak ustawiac i stracisz wiekszosc radochy bo nie bedzie wychodzic. Kupic taki set zeby miec dobra podstawe do rozbudowy.
Kontrast fazowy od PZO jest, no cóż słabiutki - dla mnie to największy mankament naszej rodzimej firmy.
na poczatek moze byc - tak zeby zapoznac sie z technika, a zanim zdobedzie doswiadczenie zeby robic dobre zdjecia to akurat upoluje lepszy. tu dosc stare porownanie KFow (moze je kiedys powtorze) Nikon i PZO, roznica oczywiscie jest ale PZO spokojnie daje rade na poczatkowym etapie przygody (: ogolne-dyskusje-techniczne-przerobki-do ... 48-480.htm

Szkoda ze Marcin juz sie nie udziela tak czesto jak dawniej, jego glos i doswiadczenie w sprawach technicznych byly bardzo cenne.
Kokon
Posty: 62
Rejestracja: 21 mar 2013, o 14:36

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Kokon »

Gołego biolara już posiadam, z tym że co do niego mam pewne plany, więc potrzebuję drugiego. Wiem jak to się je, zrobiłem kilka niezłych zdjęć, myślę, że niebawem wrzucę na forum. Od pani Z. dostałem takie zdjęcia. Przesyłam jedno z nich:

Kolejny mail:
Biolar proponowany- nasadka mono, okulary 10xsk i 12,5xO, obiektywy achromaty 10x, 20x, 40x, 100x, kondensor K51.
Planów PZO nie mam na sprzedaż, trino mam kilka, w tym nowe, ale sama płaciłam za nie po 3tys. ponad 10 lat temu. za 3 mogę odstąpić.
MPI5 mam cena 3000zł.
Kondensory PZO też mam wszystkie, jaki Pan potrzebuje?
Pozdrawiam

Rzeczywiście poczucia humoru nie brakuje
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

skoro kupowala nowe to chce stracic jak najmniej, bo przeciez juz nie zarobi. cena rynkowa jednak miazdzy cene nowego.

opinie nasze znasz, wiele ponad to co zostalo powiedziane sie juz nie doda. sprzedajaca raczej sprzetu w zlej kondycji nie bedzie miala, wiekszosc to rzeczy w stanie magazynowym lub w ogole nieuzywane.

wrzucaj zdjecia (:
JohnyM

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: JohnyM »

Wszystkie podane ceny są wg. mnie nie akceptowalne.

Już wszystko tłumaczę ze szczegółami, bo widzę że rozgorzało:
W obiektywach PI jest obrotowy o 360* pryzmat wollastona (taki sam jak kompensator w Kpi2 i nasadce Mpi3), który rozdwaja obraz. W zależności od jego zorientowanie wobec polaryzatora i przysłony kondensora: uzyskujemy rozdwojenie maksymalne w osi X, minimalne w osi X, i dwa razy połowiczne w osi Y. Wtedy mamy dwa identyczne obiekty w polu widzenia okularu i możemy zaciemniać raz jeden, raz drugi - mierząc drogę optyczną. Jest to bardzo przydatne w mikroskopii profesjonalnej - NIE AMATORSKIEJ.
Można go ustawić także w położeniu, w którym drgania polaryzatora praktycznie niweluje jego działanie i wtedy uzyskujemy na nich DIC.
To samo można uzyskać z JAKIMKOLWIEK innym obiektywem ( także słabymi, Kpi2 NIE DAJE TAKIEJ MOŻLIWOŚCI ). Wada takiego układu to to, że w zależności od ustawienia kondensora, mogą być widoczne ciemne pasy w obrazie (takie jak przy zbyt mocnym zamknięciu przysłony apertury kondensora, tutaj pasy, ze względu na charakter przysłony szczelinowej ) i praktycznie zniwelowana do zera zdolność rozdzielcza W JEDNYM KIERUNKU! Stąd przydatność stolika obrotowego przy użytkowaniu tego kondensora.
Jest to bardzo przydatne, bo:
-Można mieć DIC nie mając KPI2, tylko samą nasadkę. Należy to traktować jak rozwiązanie tymczasowe, np: jak popularny filtr UFG, czy prawie identyczny filtr gradientowy zeissa.
-Można korzystać z każdego obiektywu
-Plastykę można nadawać, decentrując szczelinę (coś na kształt OL DIC)
Podsumowując:
JAKOŚĆ OBRAZU NIE BĘDZIE TAK DOBRA JAK PRZY KOMPENSATORACH, ALE JEŚLI PRAWIDŁOWO USTAWISZ KONDENSOR TO JEST I TAK LEPSZA OD KF CZY BF.

Co do użyteczności, mając Kpi2 raczej niepotrzebna sprawa, ale ja osobiście używam dość często do celów naukowych. Jeśli chcesz tylko amatorsko pstrykać fotki, to posiadanie MPI i Kpi2 w zupełności wystarczy.

EDIT: Właściwie to szczelinówka i MPI są bardzo podobne do wspomnianego UFG czy zeissa. Na małych obiektywach szczelina jest na tyle duża, że usyskuje się OL DIC+ barwy interferencyjne. Tyle że w przeciwieństwie do UFG działają też na mocnych obiektywach - kosztem kierunkowej Na.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Pickul »

JohnyM bardzo celna uwaga - zastosowanie mikroskopu.

Kokon jak amatorsko do zdjęć to jakość jest dla Ciebie priorytetem.

przy okazji
Niestety kupiłem od Pani Z. oświetlacz do Biolara nowy - testowany przed wysyłką".
Był totalnie zwalony, zanim doszedłem, że to kabel w środku sparciał, trochę potu wylałem.
Kokon
Posty: 62
Rejestracja: 21 mar 2013, o 14:36

[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Kokon »

Zdjęcia już na forum. Biolar przechodzi aktualnie metamorfozę(odkurzanie, czyszczenie itp.). Preparaty też dopiero uczę się sklejać", więc trochę bąbelków jest.

post637408.html#p637408

Co do Pani Z mieliście racje specyficzne to jej poczucie humoru. Proponowała mi biolara z dic(nasadka mpi5) w cenie Nikon Eclipse .
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

No wiesz, Nikona Eclipse z DIC za tyle nie dostaniesz (
Kokon
Posty: 62
Rejestracja: 21 mar 2013, o 14:36

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Kokon »

Eclipsa bez DIC oczywiście ale z trinokularem i planami.

Pani Z. chciała za głowicę MPI5, Trinokular i kondensor 6000zł
wojtekpa
Posty: 43
Rejestracja: 14 gru 2012, o 19:26

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: wojtekpa »

Dobra cena.

Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

za 6000 to czasem dostanie taki sprzet ze glowa mala. topowy mikroskop badawczy na przyklad, duzo wyzszy niz chocby Eclipse E400.

absurdalna cena, jesli sie ktos natnie i potem zorientuje ile wtopil to nie chcialbym byc na jego miejscu.
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: marcin93 »

Przykładem tego co można upolować za 4-5-6 tys zł jest choćby ten microphot sprzed kilkunastu dni
Wciąż nie mogę się napatrzeć na ten komplet CFN PA
Załączniki
$T2eC16dHJGkE9no8iPiUBRU2b6SCW!~~60_57.JPG
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

ten Microphot to byla jedna z wiekszych okazji ostatnich miesiecy, przynajmniej w kategorii nikonow.

albo taki, ale to raczej juz drozej:

ebay.com/itm/microscope-JENAVAL-Carl-Zeiss-Jena-/261199140987
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości