Chlorek glinu + woda/czy woda amoniakalna zadanie z matury

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Chlorek glinu + woda/czy woda amoniakalna zadanie z matury

Post autor: cordis »

Cześć
Zadanie brzmi:
Zaproponuj i opisz doświadczenie, w którym otrzymasz wodorotlenek glinu. Masz do wyboru sub- stancje: tlenek glinu, wodę, glin, wodę amoniakalną, wodny roztwór chlorku glinu. W opisie uwzględnij obserwacje, wnioski i równanie reakcji w formie cząsteczkowej

Ja zrobiłem AlCl3 z wodą
W kluczu jest AlCl3 z wodą amoniakalną.

Dlaczego nie może być AlCl3 z wodą
Bo chyba zachodzi taka reakcja jak: AlCl3 + 3H20 Al(OH)3 + 3HCl
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Chlorek glinu + woda/czy woda amoniakalna zadanie z matu

Post autor: goodman »

Ale jak to w hydrolizie - zachodzi tez reakcja odwrotna:
Al(OH)3 + 3 HCl → AlCl3 + 3 H2O
Ta woda amoniakalna potrzebna jest do tego, zeby powstały kwas miał z czym przereagować.

cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: Chlorek glinu + woda/czy woda amoniakalna zadanie z matu

Post autor: cordis »

Dzięki Wielkie
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Chlorek glinu + woda/czy woda amoniakalna zadanie z matu

Post autor: Giardia Lamblia »

Tak ogólnie:

Hydroliza z reguły nie jest metodą otrzymywania substancji, więc nie używamy jej w zadaniach jako sposobu do otrzymania jakiegoś związku.

goodman, tam kwas raczej nie będzie powstawać (chyba, że z hydrolizy powstałego NH4Cl) jeżeli dodamy wody amoniakalnej. Woda amoniakalna jest tutaj użyta jako zasada w celu wytrącenia wodorotlenku.

Al3+ + 3 (NH3•H2O) → Al(OH)3↓ + 3 NH4+
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Chlorek glinu + woda/czy woda amoniakalna zadanie z matu

Post autor: goodman »

chodzilo mi o to, ze wodny r-r chlorku glinu ma odczyn kwasny

Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Chlorek glinu + woda/czy woda amoniakalna zadanie z matu

Post autor: Giardia Lamblia »

Tak właśnie myślałem, tylko nie jestem do końca pewny, czy nie powinno się traktować tego roztworu jako świeżo sporządzonego P
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Chlorek glinu + woda/czy woda amoniakalna zadanie z matu

Post autor: goodman »

Tego tez nie wiem. Niemniej, rownanie reakcji napisalbym takie jak Ty, tylko czasteczkowo, tak jak w poleceniu)

Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Chlorek glinu + woda/czy woda amoniakalna zadanie z matu

Post autor: Giardia Lamblia »

goodman pisze:tylko czasteczkowo, tak jak w poleceniu)
No tak, mój błąd P
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Chlorek glinu + woda/czy woda amoniakalna zadanie z matu

Post autor: DMchemik »

Owszem, zachodzi hydroliza, ale sama hydroliza wodnego roztworu nie jest zazwyczaj metodą otrzymywania czegoś. Zazwyczaj. Hydroliza zachodzi w niewielkim zazwyczaj stopniu a gdyby zachodziła w kierunku na prawo w dużym stopniu to w praktyce prawie wszystkie sole by na powietrzu wietrzały. No przynajmniej te nie pochodzące od obu mocnych elektrolitów. Chlorek glinu jest przypadkiem dość szczególnym, bo pochodzi od amfoterycznego Al(OH)3, a ten daje sole tylko z mocnymi kwasami, dlatego nie da się strącić Al2S3 w reakcji sól-sól, bo zamiast siarczku mamy Al(OH)3 przez zachodzącą błyskawiczną hydrolizę takowego i wydziela się H2S. Ale wracajac do AlCl3. Związek ten może być powstaci AlCl3 (a ściślej jako dimer Al2Cl6) jak i hydrat AlCl3*6H2O.

W kontakcie z wodą AlCl3 może ulec uwodnieniu:

AlCl3 + 6H2O === AlCl3*6H2O

i teraz uwaga, bo entalpia tej reakcji jest większa, niż entalpia hydrolizy! A to oznacza, że energia wydzielona podczas hydratacji może być zużyta w następczej reakcji hydrolizy. Jest to przypadek dość szczególny. Tak samo wodne roztwory chlorku glinu podczas odparowywania wydzielają Al(OH)3 i wydziela się HCl wraz z parą wodną. Tak więc gdyby to ode mnie zależało, to wg mnie metoda podgrzania roztworu AlCl3, czyli hydrolizy na gorąco, powinna być uznana.

PS bezwodny AlCl3 dymi w kontakcie z wilgocią powietrza właśnie poprzez hydrolizę.

PS2 Warto zapamiętać, że sole glinu nie dają osadów z siarczkami, węglanami, zamiast nich powstaje Al(OH)3 i H2S lub CO2, Nie istnieje octan glinu, a jedynie octan dihydroksyglinu się strąca.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości