IV rok na WUMie

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
kamilw7
Posty: 9
Rejestracja: 28 lip 2011, o 15:13

Re: IV rok na WUMie

Post autor: kamilw7 »

dziękuję za odpowiedź!

a jak wyglądają zajęcia na IV roku, te które nie są wspólne z I WL?
Pan II WL
Posty: 30
Rejestracja: 20 lip 2012, o 22:00

Re: IV rok na WUMie

Post autor: Pan II WL »

kamilw7 pisze:dziękuję za odpowiedź!

a jak wyglądają zajęcia na IV roku, te które nie są wspólne z I WL?
FARMAKOLOGIA Z TOKSYKOLOGIĄ
Zajęcia w formie takiej jak na 3. roku. Każdy asystent ma swoje seminaria. W tym roku można było się zapisywać na kolokwium wcześniej tj. zimowe jeszcze przed feriami bożonarodzeniowymi, a ostatnie przed majówką. Zdawalność kolokwium w semestrze zimowym stosunkowo niska - ok. 50-60% zdało w 1. terminie, w semestrze letnim ok. 80%. W semestrze letnim jest zaliczenie receptury i test z prawa farmaceutycznego oraz normalne kolokwium ustne. Zaliczenie receptury jest niezależne tj. jeśli ktoś nie zaliczy receptury, a zda kolokwium, to poprawia tylko recepturę etc.

Egzamin: Na ostatnim wykładzie prof. rozdał w tym roku zerówki ustne. Ze średniej ocen od tego roku nie można uzyskać zerówki. Średnio opłacalna. Oceny na egzaminie testowym w miarę dobre, nie zdało ok. 20-25 osób. Statystyki były lepsze niż w roku poprzednim kiedy nie zdało ponad 35% wydziału. Poprawka ustna u profesora z dosyć słabą zdawalnością. Sporo osób w ubiegłym roku wylądowało na egzaminie komisyjnym.

ORTOPEDIA Z TRAUMATOLOGIĄ ( 8:00 - 12:30 )
Pierwsze 3 dni są na Lindleya. Są seminaria i 2 razy zajęcia w poradniach oraz raz na oddziale. Od czwartku zajęcia odbywają się na Bródnie i dostaje się kartę do podbijania pieczątek. Trzeba zaliczyć SOR, poradnię i blok operacyjny. Każdego dnia odbywają się seminaria. Ostatniego dnia jest kolokwium składające się z 20 pytań testowych, większość je zdaje.

Egzamin: Na egzamin należy się zapisać w sekretariacie. Grupy, które mają zajęcia w semestrze zimowym mogą zdawać przez cały semestr letni, a pozostałe tydzień po zakończeniu bloku. Tak oczywiście jest, jeśli utrzymają egzamin ustny. W klinice jest lista 95 zagadnień obowiązujących na egzaminie. Czasami pytają na egzaminie czy kogoś coś szczególnie zainteresowało i może też o tym opowiedzieć. Oceny od 3,5 do 5,0, z przewagą 4,0.

CHOROBY WEWNĘTRZNE ( 8:30 - 12:45 )
Zajęcia odbywają się w Klinice Diabetologii i Endokrynologii na Bródnie, więc głównie pacjentów z cukrzycą albo zaburzeniami hormonalnymi się widzi. Pierwszy semestr to gastroenterologia i diabetologia. Drugi semestr to hematologia, nefrologia i endokrynologia. W środy o 12:00 odbywa się dodatkowe seminarium, które w semestrze zimowym dotyczy EKG, a w letnim RTG. W każdym semestrze obowiązuje historia choroby. Asystenci się zmieniają co semestr. Grupy kliniczne są spore, bo 5-6 osobowe. Kolokwium ustne się odbywa po zakończeniu 3 tygodni w semestrze zimowym i po 3 tygodniach w semestrze letnim. Większość osób nie ma problemów z zaliczeniem.

CHIRURGIA ( 8:20 - 13:00 )
Zajęcia odbywają się w Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej na Bródnie.
Obowiązuje bezwzględna punktualność, 2 spóźnienia oznaczają konieczność odrabiania dyżuru 6-godzinnego. O 8:20 adiunkt sprawdza listę i w poniedziałki po sprawdzeniu listy jest seminarium, po którym jest obchód na oddziale z profesorem, a w pozostałe dni tygodnia idzie się na blok operacyjny albo do poradni, a od 11:00 odbywają się 2 seminaria. Jeśli ktoś asystuje przy operacji, która się przedłuży to jest zwolniony z seminarium. Po 3 tygodniach ostatniego dnia odbywa się kolokwium testowe 20 pytań, próg zaliczenia 70%. Od tego roku zmieniono bazę pytań i zdawalność spadła do około 50%, praktycznie w każdej grupie po 8-12 osób oblewało. Poprawka kolokwium ustna u kierownika pooddziału, z którym zazwyczaj ciężko się umówić.

PEDIATRIA ( 8:15-13:00 )
3 tygodnie, każdy tydzień w innej klinice:

I tydzień - Alergologia, zajęcia na oddziale i seminaria ( 11:30 - 13:00 ), rano wspólne zajęcia z I WL w sali wykładowej, studenci V roku przedstawiają przypadki kliniczne i profesor komentuje. Kolokwium nie ma.

II tydzień - Hematologia, mało zajęć na oddziale, w większości seminaria, ostatniego dnia test, większość osób zalicza. Obowiązuje podręcznik Kubickiej.

III tydzień - Endokrynologia, sporo zajęć na oddziale, każdy zobaczy pacjenta z niedoczynnością tarczycy, cukrzycą etc. Ostatniego dnia kolokwium ustne u asystenta prowadzącego. Większość nie ma z nim problemu. Obowiązuje podręcznik Kubickiej.

MEDYCYNA RODZINNA
Pierwszego dnia odbywa się seminarium. Następnego dnia każdy idzie do przychodni w której spędza 4 dni. Można odrobić zajęcia w przychodni wcześniej. Następnie grupa się umawia na omówienie zajęć w przychodni z profesorem. Na to omówienie przynosi się stronicowe sprawozdanie. Plan co ma się znaleźć w tym sprawozdaniu dają w zakładzie.

PROPEDEUTYKA GENETYKI
Są to zajęcia co I WL ma na 3. roku, tyle że oni mają 10 razy po 2,5 godziny, a na II WL jest 5 razy po 5 godzin, tudzież skomasowane w jednym tygodniu. Oprócz tego na II WL nie ma kolokwium zaliczeniowego po bloku. Wygląda to dosyć kuriozalnie, bo II WL 4. rok ma zajęcia wspólne z I WL 3. rokiem i w dniu kolokwium nagle II WL ma wyjść, bo I WL pisze kolokwium, mimo że de facto jest po takich samych zajęciach co II WL.

PROBLEMY UZALEŻNIEŃ
4 dni zajęć z psychologami i lekarzami z oddziału psychiatrii na Bródnie. Jeden w ośrodku w Zagórzu. Zaliczenie na obecność. Zajęcia średnio ciekawe.

ETYKA LEKARSKA
Zmienił się adiunkt i uznał, że należy podnieść rangę tego przedmiotu. Seminaria mają formę dyskusji i każdy przedstawia 1 casus. Pod koniec semestru odbywa się zaliczenie testowe - 24 pytania, próg zaliczenia 75%. Część pytań się powtarza. Na II WL około 20 osób nie zdało. Drugi termin również testowy. Komisyjny ustny.

MEDYCYNA KATASTROF
blok trwa 5 dni, zaliczenie jest w piątek, odbywa się w innym tygodniu niż medycyna ratunkowa

MEDYCYNA RATUNKOWA
zlikwidowano zaliczenie testowe, ćwiczy się ALS i BLS przez tydzień, w piątek jest zaliczenie ustno-praktyczne, które zalicza 95% osób

Zajęcia z:
1) DERMATOLOGIA Z WENEROLOGIĄ
2) EPIDEMIOLOGIA
3) GENETYKA KLINICZNA
4) HIGIENA
5) IMMUNOLOGIA
6) INFORMATYKA
identycznie jak na I WL.
kamilw7
Posty: 9
Rejestracja: 28 lip 2011, o 15:13

Re: IV rok na WUMie

Post autor: kamilw7 »

A w jakie ksiazki lub skrypty najlepiej się zaopatrzyc na ten rok II WL?
Pan II WL
Posty: 30
Rejestracja: 20 lip 2012, o 22:00

Re: IV rok na WUMie

Post autor: Pan II WL »

kamilw7 pisze:A w jakie ksiazki lub skrypty najlepiej się zaopatrzyc na ten rok II WL?
Farmakologia:
1. Goodman
2. Kostowski

Ortopedia:
1. Gaździk 1 tomowy wystarczy
2. ew. skrypt z I WL, ale w klinice Ortopedii II WL twierdzą, że jest słaby

Choroby Wewnętrzne:
- Mały Szczeklik

Pediatria:
- Kubicka

Chirurgia:
pytania do testu są z Małego Noszczyka, ale średnio się go czyta

Genetyka:
skrypt Genetyka Medyczna prof. Korniszewskiego

Medycyna Katastrof:
jest skrypt, można przejrzeć, nie warto kupować, ew. wypożyczyć w samoobsługowej na tydzień trwania bloku

Medycyna Ratunkowa:
wystarczą prezentacje

Etyka/Med. Rodzinna/Pr. Uzależnień
nic

Pozostałe przedmioty tj. na I WL.
kamilw7
Posty: 9
Rejestracja: 28 lip 2011, o 15:13

Re: IV rok na WUMie

Post autor: kamilw7 »

dziekuję za odpowiedz i informacje
BJustynaaa
Posty: 14
Rejestracja: 26 sie 2011, o 10:23

Re: IV rok na WUMie

Post autor: BJustynaaa »

Jestem właśnie po IV roku (I WL) i trochę więcej się jednak zmieniło
Psychiatria - w tym roku próg na egzaminie był już ustalony z góry i wyniosił 65pkt na 100. Ale pytania się powtarzały i mało osób nie zdało. Jeśli chodzi o zerówkę, to zależało z jakim asystentem masz zajęcia, bo niektórzy nawet o niej nie wspomnieli, a inni często i gęsto wysyłali. Podobno bardzo fajna sprawa ta zerówka, ale niestety osobiście nie byłam
Diagnostyka - w tym roku próg był ustalony na 61 pkt. Pytania z bazówek się powtarzają
Genetyka - próg 25 pkt na 50. W tym roku pytania się powtórzyły, więc warto robić testy! jak zwykle zresztą
Farma - próg 48 na 100, z Gaussa. Poszła plotka, że będzie ustalony odgórnie na ok.55 pkt, ale okazało się to nieprawdą. Może za dużo osób nie zdałoby wtedy - nie wiem.
Dermatologia- zapewne czekają Was zmiany, ponieważ zmarł kierownik Kliniki. Wg mnie zajęcia nie były złe, ale zależy co komu się podoba nawet obiecali, że od przyszłego roku udostępnią więcej materiałów.
BJustynaaa
Posty: 14
Rejestracja: 26 sie 2011, o 10:23

Re: IV rok na WUMie

Post autor: BJustynaaa »

a jeśli chodzi o internę:
kardio - kolokwium ustne w tym roku, tyle że zależy do kogo się trafiło, większość stawiała 5 bez pytania, niektórzy ostro pytali, czy jak zwykle- trzeba mieć szczęście
gastro- tu tez się szczęście liczy, bo mój asystent nie podciągnął mi do marnej trójki, chociaż miałam bardzo dobrze napisaną historię choroby, a w innych grupach wszyscy dostawali 5, bo asystenci dawali ściągać. Doc K. - naprawdę bardzo miły Pan Doktor
endokryny - zgadzam się w zupełności
hematy - co do tego klucza, to nie wiem, czy był zły, ale po pierwsze test wielokrotnego wyboru bez podpowiedzi w stylu A:1,2,3 praw., później okazało się że na cały test 35 pytań, tylko w kilku trzeba było zaznaczyć więcej niż 1 odpowiedź. Test miał tylko 2 wersje, w pierwszym semestrze była pierwsza, w drugim sem. zmienili kilka pytań i już do końca roku test się powtarzał, więc ostatnie grupy były w stanie dostać z niego nawet 5.
Podsumowując, w moim roczniku tylko nieliczne osoby, które miały internę pod koniec roku, mogą ubiegać się o zwolnienie z testu, o czym jak zwykle zadecydował los
Awatar użytkownika
Tomq
Posty: 738
Rejestracja: 11 maja 2010, o 17:50

Re: IV rok na WUMie

Post autor: Tomq »

Gaździk oznacza podstawy ortopedii i traumatologii n.r. czy ortopedia i traumatologia, której są wersja jednotomowa i jakaś dwutomowa, ale nie dostrzegam pomiędzy nimi różnic? Ważne, żeby było nowe wydanie ortopedii i dermy?
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: IV rok na WUMie

Post autor: a_niap »

Dermatologia nie musi byc nowa, wazne zeby miala rozdzial o chorobach wenerycznych (b.stare wydania nie maja, ale w biblio juz jest wiecej nowych i to nawet b.duzo ).
Z ortopedii chodzi o ortopedia i traumatologia-moze byc wydanie jedno lub dwutomowe, dwutomowe jest najnowsze ale nie wiem czym sie dokladnie roznia, zapewne niewiele i nie wiem ile tego w bibliotece jest. U nas nikt nie korzystal z dwutomowego chyba, jednotomowy wystarczał

Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: IV rok na WUMie

Post autor: Medycyna Lwów »

ja miałem 2tomowego i tak się na niewiele przydał, a przynajmniej był lżejszy.
A dermatologia powinna być nowa, bo są różnice - zwłaszcza w różnych niuansach patogenetycznych i leczeniu.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: IV rok na WUMie

Post autor: a_niap »

Kaamil pisze: A dermatologia powinna być nowa, bo są różnice - zwłaszcza w różnych niuansach patogenetycznych i leczeniu.
Moje zainteresowanie dermatologią i podejście do tego przedmiotu nie pozowoliło mi na zauważenie takich różnic Szczególnie to leczenie, jakoś wszędzie widziałam sterydy P
Awatar użytkownika
Tomq
Posty: 738
Rejestracja: 11 maja 2010, o 17:50

Re: IV rok na WUMie

Post autor: Tomq »

Dzięki. A czemu Gaździk niewiele się przydał?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: IV rok na WUMie

Post autor: Medycyna Lwów »

moje zerowe zainteresowanie przedmiotem to sprawiło, że nie wnikałem w więcej niż skrypt, co wystarczyło w sumie w przypadku
a_niap pisze:
Kaamil pisze: A dermatologia powinna być nowa, bo są różnice - zwłaszcza w różnych niuansach patogenetycznych i leczeniu mojego egzaminu.

.
Moje zainteresowanie dermatologią i podejście do tego przedmiotu nie pozowoliło mi na zauważenie takich różnic Szczególnie to leczenie, jakoś wszędzie widziałam sterydy P

no może i tak, choć dotychczas 90% pytań medycznych kierowanych do mnie przez znajomych czy rodzinę dotyczy problemów skórnych i warto ją znać choć w podstawowym zakresie, żeby potem nie mówili że się jakiegoś banału typu łupież różowy Giberta nie rozpoznalo.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości