Transportowanie węglowodanów

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
lafoniz
Posty: 83
Rejestracja: 27 sty 2013, o 19:29

Transportowanie węglowodanów

Post autor: lafoniz »

Zastanawia mnie jedna kwestia w przypadku organizmów eukariotycznych. Jeśli spojrzymy na organizmy bezjądrowe to zauważymy, że do transportu węglowodanów do środka komórki potrzebują one wyspecjalizowanych białek kanałowych (takie białko występuje np. w operonie laktozowym). Widać, że w ich przypadku to chyba jedyna metoda transportu węglowodanów. W tym momencie pojawia się moje pytanie - w jaki sposób radzą sobie z tym eukarionty? Na podstawie tego co wiem stwierdziłem, że na pewno duże znaczenie ma tutaj proces endocytozy. Jak to jest w przypadku niektórych pierwotniaków, jednak jak wygląda to np. u workowców takich jak Saccharomyces cerevisiae czy innych grzybów strzępkowych? Słyszałem o występowanie pewnych białek transportujących glukozę u komórek roślinnych (związanych bodajże z kotransportem), ale czy takie transportery występują równorzędnie u wszystkich innych królestw eukariota?

Reasumując, moje pytanie jest dosyć ogólne i otwarte na wszelkie informacje, dlatego zapraszam do dyskusji - wszelkie informacje będą mile widziane
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Transportowanie węglowodanów

Post autor: AnnaWP »

Eukariota raczej endocytują tak duże związki, jak polisacharydy. A małe załatwiają nośniki, np. nośnik sacharoza/H+.
Raczej nie są to kanały, ale nośniki (obstawiam, że u bakterii również).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości