Poprawa matury - samodzielna nauka

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
tymoloftaleina
Posty: 35
Rejestracja: 13 lip 2013, o 14:51

Re: Poprawa matury - samodzielna nauka

Post autor: tymoloftaleina »

Ja zostawiłam sobie około 2miesiące, może 1,5 miesiąca na arkusze. I było to naprawdę wystarczająco. Z chemii przerobiłam wszelkie możliwe, jakie mi wpadły w ręce na dobrą sprawę. Z biologii też nie miałam już co rozwiązywać pod koniec ) Także myślę, że jest to dobra ilość czasu.

Jeśli chodzi o fizykę, myślę że trochę teorii musisz sobie liznąć, natomiast przede wszystkim zadania. Sama pisałam podstawę, ale mój znajomy, który pisał rozszerzenie, twierdzi że testy persony są niezbędne. Napisał na 80% bodajże, po przerobieniu ich dokładnie. Polecałabym Ci też poszukać sobie egzaminów wstępnych na medyczne ze wszystkich lat. Są dostępne na necie. Poziom ich jest wyższy niż podstawy, więc na pewno nie zaszkodzi Ci i je porobić )

Co do biologii, nie miałam styczności z Omegą, więc nie pomogę.

Halidor, ja też z ŚUMu Chociaż czekam ostatecznie na Wrocław, jednak jest mi bliższy sercu
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Poprawa matury - samodzielna nauka

Post autor: zoo_ »

gamestar pisze: Do biologii to będzie Omega - tylko które części to te ważniejsze?
Na pewno komórka: metabolizm, fizjo roślin i fizjo zwierząt. Do tego b. przydatne ale nie must have": strunowce, komórka struktura. Nie wiem gdzie przyporządkować genetykę, bo ja ogarnęłam z notatek (ale chodziłam na bio-chem), mysle ze tez moze byc przydatna
gamestar pisze: Tylko jakie jeszcze zbiory dobrać? Jakie tytuły są must have", a jakie warto przerobić?
Z chemii ABC Maturalne. Z biologii zbiór Iwony Żelazny z Omegi. Oba must have

gamestar pisze: Ostatnie pytanko na dziś: Ile czasu przed maturą należy sobie zostawić na powtórkę i rozwiązywanie arkuszy? Miesiąc? Dwa?
Półtora msc. jest ok
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Poprawa matury - samodzielna nauka

Post autor: Collo »

gamestar pisze:Do biologii to będzie Omega - tylko które części to te ważniejsze?
Dla mnie najlepszymi pozycjami z Omegi są Metabolizm", Bakterie, rośliny, grzyby i Fizjologia zwierząt z el. fizjologii człowieka". Choć tak naprawdę warto się zaopatrzeć w części z działami, z którymi mamy największy problem, ja bardzo nie lubiłem ewolucjonizmu i nie wiem czy dobrze bym go ogarnął bez Omegi
gamestar pisze:Ostatnie pytanko na dziś: Ile czasu przed maturą należy sobie zostawić na powtórkę i rozwiązywanie arkuszy? Miesiąc? Dwa?
Ja tak to sobie rozplanowałem, że w marcu postanowiłem powtarzać cały materiał z vademeców i robić ostatnie zbiory zadań, a dopiero w kwietniu wziąłem się za arkusze, ledwo się wyrobiłem, na początku na spokojnie robiłem 2-3 arkusze na dzień, ale jak się zorientowałem, że do matury zostały 2 tygodnie, a na półce 3/4 poczatkowej ilości to podkręciłem tempo do nawet 4 na dzień, więc myślę, że 1,5 miesiąca na arkusze to najlepszy czas, tym bardziej, że będziecie mieli jeszcze więcej arkuszy niż my
_zoo pisze: Z chemii ABC Maturalne. Z biologii zbiór Iwony Żelazny z Omegi. Oba must have
Pod tym się podpisuję
Awatar użytkownika
KatarzynaZSDM
Posty: 644
Rejestracja: 11 kwie 2013, o 12:52

Re: Poprawa matury - samodzielna nauka

Post autor: KatarzynaZSDM »

Te książki z Omegi o których piszecie to autorstwa Bukały czy jeszcze inne pozycje?

Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Poprawa matury - samodzielna nauka

Post autor: zoo_ »

Te z teorią podzieloną działami (z pierwszego pytania) to Bukały.
Awatar użytkownika
KatarzynaZSDM
Posty: 644
Rejestracja: 11 kwie 2013, o 12:52

Re: Poprawa matury - samodzielna nauka

Post autor: KatarzynaZSDM »

Ok dzięki. Zastanawiam się czy kupić te książki Bukały, mam teraz fizjologię zwierząt i srednio mi przypadła do gustu. Czy z takim wypadku warto?
A ten zbiór to też mam, tylko starsze wydanie. Całkiem niezły jest -)
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Poprawa matury - samodzielna nauka

Post autor: zoo_ »

Dla mnie akurat część z fizjologią zwierząt i człowieka była hm. specyficzna Faktycznie bardzo dużo w tej części jest materiału ponad poziom maturalny", sporo też takich trudniejszych do zrozumienia, że trzeba wolno i ze 2 razy żeby zrozumieć. Ale też dzięki tej pozycji ogarnęłam (jak i reszcie) trudniejsze dla mnie zagadnienia
Dla mnie najfajniejszy był metabolizm (z operonu to właściwie nic nie dało się nauczyć.) no i fizjologia roślin.
Awatar użytkownika
daftpunk
Posty: 107
Rejestracja: 3 lip 2013, o 15:53

Re: Poprawa matury - samodzielna nauka

Post autor: daftpunk »

kurcze, ja odradzam wszystkim fizjologie zwierzat z fiz. czlowieka z bukaly. szkoda pieniedzy i czasu na przerabianie tej ksiazki- zwlaszcza, ze wiadomo, ze szczegolowa wiedza z czlowieka na rozszerzeniu nie jest wymagana (co jest troche ironia, bo do biologii r podchodza ludzie myslacy o leku/stomie)



za arkusze zabierajcie sie wczesniej. trzeba miec nie tylko stycznosc z zadaniami, ale i z modelem odpowiedzi jaki daje CKE, zeby choc troche umiec przewidywac, co oni tam od nas chca. zwlaszcza w zadaniach typu wyjasnij.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości