wiązania wodorowe

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

wiązania wodorowe

Post autor: Rosaline »

Jak to jest w końcu z tymi wiązaniami wodorowymi?
Napisane jest, że tworzy je wodór i silnie elektroujemny pierwiastek z wolną parą elektronową, takich jak fluor, azot siarka i chlorowce. Dlaczego więc w zbiorze Persony podane jest, że NH3 nie może tworzyć tych wiązań? Przecież tutaj azot ma wolną parę elektronową i jest silnie elektroujemny.

Po drugie: które ze związków organicznych (alkohole, kwasy, alkany itd.) mogą tworzyć wiązania wodorowe? Kiedy mam podany jakiś dziwny związek typu CH2OHCH2OH , to skąd mam wiedzieć, czy je tworzy czy nie? Węgiel chyba nie jest aż tak strasznie elektroujemny (ale w sumie co ja się tam znam.)

I zadanie:
Uporządkuj podane rozpuszczalniki organiczne wg rosnących temperatur wrzenia:
a) CH2OHCH2OH
b) CH2=CH2
c) CH3OH
d) CH3CH2OH
e) CH3COOH
f) CH3CH3

rozumiem, że tutaj chodzi również o wiązania wodorowe, ale jaka jest zależność?
Awatar użytkownika
luxaeterna
Posty: 135
Rejestracja: 20 wrz 2013, o 19:31

Re: wiązania wodorowe

Post autor: luxaeterna »

Azot na pewno tworzy wiązania wodorowe, więc może w Personie jest błąd. Często się tak zdarza.

Wiązania wodorowe wśród związków organicznych mogą tworzyć cząsteczki, które posiadają w swej cząsteczce F, O i N. Uwaga! Jeśli wodór nie jest połączony z pierwiastkiem silnie elektroujemnym, to NIE BĘDZIE tworzył wiązania.

Z zadaniem niestety nie pomogę, bo jestem kiepska z chemii organicznej. :c
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

[Link] wiązania wodorowe

Post autor: Giardia Lamblia »

luxaeterna pisze:a) CH2OHCH2OH
b) CH2=CH2
c) CH3OH
d) CH3CH2OH
e) CH3COOH
f) CH3CH3
Zacznijmy od najprostszych ustaleń.

f (etan) jest cięższy od b (eten) - jest więc mniej lotny.

b&ltf

d (etanol) jest cięższy c (metanol)

c&ltd

e (kwas etanowy) ma dodatkowy atom tlenu w porównaniu z d (etanol) - jest to więc dodatkowe miejsce, gdzie będzie mogło powstać wiązanie wodorowe. Stąd silniejsze oddziaływania międzycząsteczkowe

d&lte

a (1,2-etanodiol) ma 2 grupy, które mogą być zarówno donorem jak i akceptorem wiązania wodorowego, e (kwas etanowy) ma tylko 1 taką grupą (=O może tylko użyczyć wolnej pary elektronowej).

e&lta

Etan i eten nie tworzą wiązań wodorowych, są więc na pewno bardziej lotne od reszty związków.

b&ltf&ltc&ltd&lte&lta

Co do wiązań wodorowych ogólnie (dla HCl np i innych - prezentacja s.12 w szczególności)
wi-zania-wodorowe-w-hcl-vt48516.htm#p626535
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: wiązania wodorowe

Post autor: DMchemik »

Giardia Lamblia pisze:
f (etan) jest cięższy od b (eten) - jest więc mniej lotny.
W tym przypadku masz rację, ale nie zawsze jest to wyznacznikiem, często obserwuje się efekt odwrotny lub przejście przez minimum. Porównaj sobie np. buteny z butanami.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości