Fizjologiczne przystosowania układu pokarmowego !!!

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
emma92
Posty: 3
Rejestracja: 29 paź 2013, o 17:50

Fizjologiczne przystosowania układu pokarmowego !!!

Post autor: emma92 »

Fizjologiczne przystosowania układu pokarmowego do pobierania i trawienia różnego rodzaju pokarmu?

Jakieś propozycje
Awatar użytkownika
dzikus
Posty: 104
Rejestracja: 21 paź 2011, o 18:31

Re: Fizjologiczne przystosowania układu pokarmowego !!!

Post autor: dzikus »

rozkład w jamie ustnej wielocukrów do dwucukrów, możliwy dzięki zawartej w ślinie amylazie, rola podniebienia w momencie przelykania (zabezpieczenie przed dławieniem się i dostaniem się pokarmu do tchawicy), Praca języka i zębów- przekształcenie pokarmu. Śluzówka żołądka, podobnie jak i jelita jest silnie pofałdowana, co zapewnia zwiększenie powierzchni chłonnej i trawiennej. Elastyczna tkanka łączna, która pokrywa otrzewna- wydziela śluz, dzięki któremu powierzchnia jelit oraz żołądka stale pozostaje zwilżona- zmniejszenie sił tarcia, w momencie ruchów związanych z trawieniem pokarmu wpust, zaopatrzony w zwieracz- treść pokarmowa z żołądka nie cofa się z powrotem. W śluzówce żołądka znajdują się liczne gruczoły żołądkowe, które wydzielają sok żołądkowy. Ściany żołądka przy trawieniu pozostają w silnych skurczach, dzięki którym możliwe jest rozdrabnianie i zmniejszanie ilości zalęgającego w nim pokarmu. Do dwunastnicy dostają się soki trawienne(żółć, sok trzustkowy), ktore mieszają się ze sobą oraz z pokarmem i powodują ostateczne jego trawienie. Ruchy perystaltyczne w jelitach- przesuwanie sie pokarmu, ponadto jelito grube posiada własna florę bakteryjną, która pozwala na rozkładanie nie wykorzystanych substancji pokarmowych.
emma92
Posty: 3
Rejestracja: 29 paź 2013, o 17:50

Re: Fizjologiczne przystosowania układu pokarmowego !!!

Post autor: emma92 »

Jeśli mam wymienić przystosowania fizjologiczne, to mam pominąć fakt zębów, zwieracza w żołądku itp elementów w układzie pokarmowym i skupić się na ph, enzymach, ruchać perystaltycznych?
Tylko są jeszcze przystosowania fizjologiczne w POBIERANIU pokarmu . i o czym mam tu wspomnieć ? Wpadłam jedynie na regulację ośrodkiem głodu i sytości to wszystko .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości