Elektrolit mocny, ale słabo rozpuszczalny?

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
okson
Posty: 13
Rejestracja: 13 paź 2013, o 21:25

Elektrolit mocny, ale słabo rozpuszczalny?

Post autor: okson »

Witam, mam problem z takim zadaniem:

Należy w nim :
a) podać związek który jest trudno rozpuszczalny w wodzie i jest mocnym elektrolitem
b) podać związek który jest dobrze rozpuszczalny w wodzie i słabym elektrolitem

Zawsze myślałem że to co się dobrze rozpuszcza w wodzie na jony to nie może być słabym elektrolitem, a to co trudno rozpuszcza mocnym.
Nie wiem jak wytłumaczyć to że np. BaSO4 jest mocnym elektrolitem, chociaż jest słabo rozpuszczalny w wodzie.
Proszę o pomoc!
Dzięki
mmmichal
Posty: 95
Rejestracja: 11 lis 2013, o 09:57

Re: Elektrolit mocny, ale słabo rozpuszczalny?

Post autor: mmmichal »

Moc elektrolitu zależy od stopnia dysocjacji, czyli od tego ile jest cząsteczek zdysocjowanych w stosunku do wszystkich cząsteczek wprowadzonych do roztworu.

Substancja, która się dobrze rozpuszcza w wodzie, nie musi się wcale rozpadać na jony lub może się rozpadać w małym stopniu. O tym czy elektrolit jest mocny czy słaby, nie decyduje to ile cząsteczek przeszło do roztworu, ale to, ile z tych, które przeszły rozpadło się na jony.

W tych przypadkach mamy do czynienia z następującymi sytuacjami:
a) związek trudno rozpuszczalny w wodzie i mocny elektrolit - mało cząsteczek przeszło do roztworu, ale wszystkie z nich (bądź znaczna ilość) rozpadły się na jony.
b) związek dobrze rozpuszczalny w wodzie i słaby elektrolit - dużo lub wszystkie cząsteczki przeszły do roztworu, ale niewiele z nich rozpadło się na jony.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Elektrolit mocny, ale słabo rozpuszczalny?

Post autor: Adax82 »

mmmichal, dobrze to opisuje przychodzą mi na myśl:
1. elektrolity mocne ale słabo rozpuszczalne to np. Ca(OH)2, CaH2PO4
2. elektrolity słabe a dobrze rozpuszczalne to H2S, CH3COOH, H2SO3, zapewne też wiele ich soli
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości