Genetyka - krzyżówka

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
Charlie21
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2013, o 18:41

Genetyka - krzyżówka

Post autor: Charlie21 »

Poniżej przedstawiono dwie konwencje zapisu genotypów pokolenia rodzicielskiego (P) w dwóch krzyżówkach genetycznych (X i Y)
KRZYŻÓWKA X P: \(frac{A}{a} frac{B}{b} frac{D}{d} x frac{a}{a} frac{b}{b} frac{d}{d}\)

KRZYŻÓWKA Y P: \(frac{ABD}{abd} x frac{abd}{abd}\)


Przeanalizuj powyższe zapisy i wykonaj polecenia:
1.Ustal ile rodzajów gamet wytworzą heterozygotyczne osobniki pokolenia P w krzyżówce X, a ile w krzyżówce Y. Zapisz genotypy tych gamet.
2. Podaj proporcje w jakich wystąpią te gamety w krzyżówce X. Ustal czy takie same proporcje liczbowe gamet wystąpią także w krzyżówce Y. Krótko uzasadnij swoją odpowiedź.
3. Zapisz genotypy pokolenia potomnego w każdej z krzyżówek (zastosuj taką samą konwencję zapisu, jak przyjęto dla pokolenia P)
4. Ustal jaki proces zachodzący w mejozie warunkuje zróżnicowanie gamet heterozygotycznych osobników pokolenia P w krzyżówce X, a jaki w krzyżówce Y.

Proszę o odpowiedzi, bo nie mam pojęcia jak zabrać się za zadania, za wszelkie dziękuję. Oczywiście, najlepsza odpowiedź zostanie wybrana
Charlie21
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2013, o 18:41

Re: Genetyka - krzyżówka

Post autor: Charlie21 »

Nie wiem czemu nie wyświetliło mi tego w texie
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Genetyka - krzyżówka

Post autor: malgosi35 »

spróbuj napisać to inaczej bo nie wiadomo o co chodzi

czy poprawnie się domyślam:
KRZYŻÓWKA X P: A/a B/b D/d * a/a b/b d/d
KRZYŻÓWKA Y P: ABD/abd * abd/abd

?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości