[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
khr
Posty: 6
Rejestracja: 29 lis 2013, o 09:44

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: khr »

Ale cena którą podałeś w poradniku tyczy się kompletnego bazowego setu? (5 obiektywów + 3 okulary) Bo czasami są np tylko z jednym okularem i też podchodzą pod ~1000zł.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Tak, cena 600-900 zl to uczciwa cena (czasem dostanie za mniej) za Biolara w standardzie z nasadka bino, a czasem za te kwote trafi sie z dodatkami, typu KF. 1200 zl to absolutnie gorna granica - sprzet w IDEALNYM stanie, najlepiej z dodatkami.

Dlatego zanim kupisz poobserwuj rynek.
khr
Posty: 6
Rejestracja: 29 lis 2013, o 09:44

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: khr »

Ok. Wielkie dzięki. Wygląda na to że muszę uzbroić się w cierpliwość.
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Wojtek37 »

Co to jest za przystawka UF1 , ktoś wie?
wygląda jak do stereoskopowego

allegro 3764943861
JohnyM

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: JohnyM »

Do operacyjnych, medycznych itp. Do MST nie podejdzie.
czach
Posty: 11
Rejestracja: 4 gru 2013, o 18:37

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: czach »

Jako nowy użytkownik forum witam serdecznie.
Potrzebuję pomocy w wyborze mikroskopu dla lecznicy dla zwierząt. Aktualnie od wielu lat używamy starego biolara z obiektywami do 100x, niestety z lusterkiem. Badamy preparaty z biopsji, rozmazy i odciski cytologiczne, zeskrobiny. Obserwacje tylko w świetle przechodzącym. Budżet to 4 max 5 tyś., zależy mi na oświetleniu led (białe światło), wejściu na kamerę/aparat. Gdyby pasowały obiektywy od starego mikroskopu to byłoby miło, ale nie jest to warunek. Mogę kupić używany sprzęt, ale raczej w całości- kompletowanie po kawałku z ebaya raczej nie wchodzi w grę z powodu braku wiedzy. Doradzicie coś?
wojtekpa
Posty: 43
Rejestracja: 14 gru 2012, o 19:26

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: wojtekpa »

Wojtek37 pisze:Co to jest za przystawka UF1 , ktoś wie?
wygląda jak do stereoskopowego
Też o tym myślałem.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Za 4-5k to juz dostaniesz super mikroskop na ebayu (kompletny), ale to sa starsze typy wiec na ledy nie licz, raczej halogen 100W (ale sa filtry ochladzajace wiec to nie problem).

Mozesz kupic spokojnie jakiegos nowego chinczyka z wyzszej polki, ktory spelni Twoje potrzeby, ale jak pisalismy wielokrotnie na forum - kupowanie nowego sprzetu to przeplacanie.

Kwestia doprecyzowania tego jakiej jakosci obraz chcesz dokumentowac, bo jesli bierzesz pod uwage przekladanie starych obiektywow z Biolara to roznicy raczej nie bedzie. Jesli nie liczyc tego ze inny model bedzie np bardziej ergonomiczny.
czach
Posty: 11
Rejestracja: 4 gru 2013, o 18:37

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: czach »

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Niby chińczyka można kupić, ale z 5 tyś. to z tego co patrzyłem trudno będzie skoczyć na wyższą półkę. To nie jest tak, że chcę używać starych obiektywów. Po prostu myślałem, że one są akurat niezłej jakości. Jeśli mają być słabym punktem zestawu, to zapominamy o nich. To właśnie jakość obrazu ma być priorytetem- przy większych powiększeniach oceniamy jądra komórek, ziarnistości, wtręty itd. Nie napisałem, że istotne jest też pole widzenia okularu- czym większe tym lepsze Halogen pewnie może być , ale faktycznie raczej z filtrem. Nie wiem jak mocno grzeje taki 100W mam taki zestaw do oceny preparatów na włośnie (obraz wyświetlany na matówce) i tam grzeje dramatycznie. Niestety nie sprawdzałem jaka to moc i jaka żarówka.
Zestaw z ebaya mogę kupić, ale nie bardzo wiem jakich modeli szukać. Doświadczenia z innymi mikroskopami niż PZO nie mam żadnego. No OK, mam jeszcze mikroskop Erudit. Podajcie jakieś linki lub nazwy zestawów godnych polecenia. Bardzo się nie spieszę z zakupem- myślę, że mam ok 2 miesięcy. Oczywiście, mogę też kupić od razu
wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: wiedzmin »

zależy co chcesz bo jeśli potrzeba Ci tylko jasne pole to jest tego masa.na ebay ja jednak patrzylbym na sprzet w kierunku jego rozbudowy. Do obserwacji halogen 20W wystarczy ale już myśląc o fotografii lepszy będzie 100W. W konstrukcjach mikroskopów z oswietleniem halogenowym są filtry cieplne które ograniczają ciepło ktore wydziela halogen. Biolar z lusterkiem? Prawdopodobnie masz Studara nie widziałem Biolara z lusterkiem. Dobre obiektywy, do obserwacji apochromaty wystarczaja ale fotografia juz pokazuje wady tych obiektywow dlatego tu ludzie kupują do fotografii obiektywy klasy planapo ja mam obiektyw nikona setke z serii CFN planapo i wiele osob je tu chwali to ostatnia seria na tubus 160. Co do wyboru mikroskopu to powodzenia bo w tej cenie masz dosyc duzy wybór ale szukaj raczej sprzetu z czyms dodatkowym znaczy sie z ciemnym polem albo z kontrastem fazowym. Kilka przykladow:
FXA z DIC:

ebay.com/itm/Nikon-Microphot-FXA-Research-Microscope-Nomarski-DIC-Fluorescence-Phase-Contrast-/321264104370

Labophpt z DIC w swietle odbitym

ebay.com/itm/LABOPHOT-reflected-DIC-BRIGHTFIELD-microscope-w-Nikon-Digital-Camera-/261333236419


jest wiele setow roznie wyposażonych i od tego wyposażenia cena zależy ale z tych modeli jakiś wariant pasujący Ci na pewno znajdziesz.
JohnyM

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: JohnyM »

Zakładam, że preparaty są barwione? Czy kamera ma służyć jedynie do podglądu, czy także do dokumentacji fotograficznej? Jeśli do dokumentacji, to jakie detale powinny być uchwycone? Co konkretnie nie podoba się w biolarze i czego oczekujesz po nowym sprzęcie?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Jesli istotne jest dobrej jakosci powiekszenie 100x to trzeba by dokupic obiektyw 100x wysokiej klasy (ok 1000-1500 zl), nieglupi bylby tez obiektyw 60x.

Jesli chodzi o zdjecia - potrzebna bedzie nasadka tri, wazne zeby miala podzial 20/100 lub 0/100 dla fotografii, 50/50 to za malo idealna jest taka nasadka:

ebay.com/itm/Nikon-Microscope-Trinocular-Head-Model-T-with-10x-CFWN-Eyepieces-Nice-/301035358199

(od nikona Labophota ktorego bardzo latwo dostac) No i zrodlo swiatla 100W.

Jak odpowiesz na pytania Johnego to dalej bedziemy doprecyzowywac sprzet jakiego trzeba szukac i dopiero potem konkretne linki.

Minusem Biolara jest nieergonomicznosc, ktora ma znaczenie jak sie duzo pracuje przy mikroskopie - kąt ustawienia nasadki, umiejscowienie manipulatorow, rewolwer skierowany do przodu - to sa tylko pozornie malo istotne szczegoly.

Zagladnij tez do poradnika, tam jest kilka rzeczy ktore ulatwiaja rozeznanie sie. Przewidujesz inne techniki obserwacyjne niz jasne pole?

PS - Wiedzmin, Optiphot to jest mikroskop do swiatla odbitego. odpada. Microphot za 6000$? Czlowiek ma 5000 zlotych. (.
wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: wiedzmin »

wiem dalem przyklady chodzilo mu o nazwy mikroskopow bo chcial popatrzec wstepnie choc nie wiem ile kosztowalby FXA w wersji podstawowej. Może by coś znalazł w ciągu 2 miechów. Cuda na ebay sie zdarzają Do tego jeszcze Amplival by go może zainteresował jest w tej cenie na prawdę duży wybór. Kolega raczej na pewno barwi.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości