Pastwisko podzielono na...

Forum edukacji ekologicznej w Polsce, znajdziesz tu projekty ekologiczne, metody kształcenie dzieci i młodzieży w zakresie ekologii oraz ideę zielonych szkół.
kamilaaaa
Posty: 5
Rejestracja: 28 gru 2013, o 11:37

Pastwisko podzielono na...

Post autor: kamilaaaa » 28 gru 2013, o 15:35

Pastwisko podzielono na 3 części: na pierwszą część wprowadzono dużą liczbę roślinożerców, na drugą małą, a na trzecią nie wprowadzono.
Gdzie bioróżnorodność roślin będzie największa. Odp. uzasadnij.

Wexer
Posty: 38
Rejestracja: 20 cze 2013, o 21:26

Re: Pastwisko podzielono na...

Post autor: Wexer » 31 gru 2013, o 12:29

Stawiałbym na tą część, gdzie nie wprowadzono roślinożerców, ponieważ rośliny mogą swobodnie rosnąć, nie są zjadane, ani zadeptywane przez zwierzęta. Na przykład wystarczy popatrzeć na skrawek ziemi, gdzie są trzymane i wypasane zwierzęta, po pewnym czasie robi się na nim błoto. Na łące lub pastwisku, na którym nie ma roślinożerców po pewnym czasie zarasta różnymi gatunkami innych roślin albo tych samych, jeżeli było to środowisko izolowane.

Awatar użytkownika
_Samira_
Posty: 415
Rejestracja: 22 wrz 2012, o 17:21

Re: Pastwisko podzielono na...

Post autor: _Samira_ » 31 gru 2013, o 13:27

Tam, gdzie wprowadzono mało roślinożerców, ponieważ do zachowania równowagi w ekosystemie potrzeba organizmów ze wszystkich poziomów troficznych.
Niektóre rośliny - zwykle chwasty - rozwijają się i rozmnażają bardzo szybko, zajmują duże powierzchnie i zagłuszają rzadsze gatunki. Roślinożercy zwykle nie mają preferencji co do konkretnego gatunku pożywienia, jedzą to czego jest najwięcej, dzięki czemu ilość najczęstszych roślin spada, a rzadsze mają szansę na wzrost.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości